Kde vzít dílky pro vlastní BL obchod

Založil Xanadu, 03.05.2017, 20:25:35

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Xanadu

Ahoj,

jmenuji se Lenka a jsem tu nová. K Legu jsem se dostala před pár lety díky svým dětem, které si s ním hodně hrají. Poslední rok přemýšlím, jak kompenzovat množství peněz, které ročně v legu končí a ráda bych zkusila lego prodávat. Na klasický eshop s velkou nabídkou setů nemám peníze a na prodej použitého lega mi zase chybí čas na všechno to třídění a čištění. Rozhodla jsem se proto vyzkoušet Bricklink a zkusit si založit obchod s novými dílky.

Neporadil by mi někdo do začátku, prosím? Nejvíc přemýšlím, kde vlastně nové dílky brát. Jestli se jednoduše vydat do Tesca a koupit zde náhodně 10-20 stavebnic ve slevě nebo raději něco koupit v rámci Bricklinku a zkusit přeprodat za dráž? Nebo má snad LEGO nějaký firemní obchod pro malé prodejce s výhodnějšími cenami?

Pokud se jedná o cenné know how, budu ráda i za SZ.

Moc děkuji :)
Leňa

otaznik

Obávám se, že prodej dílů (pokud se tomu nechceš věnovat full time) není úplně nejoptimálnější, pokud tvým cílem je co nejvyšší zisk.
Rozjet úspěšný BL shop chce investici, levný zdroj setů (dílů) a hodně času. Pokud budeš mít pár (tisíc) dílů, nemáš šanci.

To bych spíše zkusil nějakou rozumnou brigádu, co nemá s LEGEM nic společného.

Xanadu

O jak velké investici mluvíš? Předpokládala jsem nákup v hodnotě kolem 20 tis. Kč. Je to málo?

Co se týče brigády, neplánovala jsem, že bych se tím živila :) Spíš jako menší přivýdělek, několik tisíc měsíčně.

Zajímalo by mě taky, jestli jsou v ČR nějací prodejci kteří se tím vyloženě živí anebo to je jen přilepšení či hobby.

Miketuk

Citace od: Xanadu kdy 03.05.2017, 22:04:01
O jak velké investici mluvíš? Předpokládala jsem nákup v hodnotě kolem 20 tis. Kč. Je to málo?

Ano, je to málo. Počítal bych minimálně s šesti cifernými sumami. Navíc na BL (a nejen tam) je teď obrovská konkurence v porovnání s trhem před několika lety.

Xanadu

Citace od: Miketuk kdy 03.05.2017, 22:23:05
Citace od: Xanadu kdy 03.05.2017, 22:04:01
O jak velké investici mluvíš? Předpokládala jsem nákup v hodnotě kolem 20 tis. Kč. Je to málo?

Ano, je to málo. Počítal bych minimálně s šesti cifernými sumami. Navíc na BL (a nejen tam) je teď obrovská konkurence v porovnání s trhem před několika lety.

A co tedy ti čeští (ale i jiní) prodejci, co mají do 50 tis. dílků ve své nabídce? To přeci nemohlo stát šesti cifernou částku, ne?

Miketuk

Nakoupit je jedna věc, druhá je to prodat. Třeba sem napíše někdo s 50k dílky, jak je na tom.

Xanadu

Citace od: Miketuk kdy 03.05.2017, 22:38:22
Nakoupit je jedna věc, druhá je to prodat. Třeba sem napíše někdo s 50k dílky, jak je na tom.

A jak je to tedy s tím prodejem? Co určí, že člověk prodá? Je to cena, nebo množství, pestrost, poštovné...? Zřejmě vše, ale kde leží rozumný kompromis?

Přiznám se, že jsem uvažovala způsobem, že si počkám, až v nějakém supermarketu zlevní nějaký pěkný set (velký, s hodně díly) a ten pak třeba 10x koupím. Jak moc je tento "byznys plán" reálný? Upřímně.

klubo

Ja osobne nakupuju vzdy tam kde maji nejvic toho co vse potrebuju takze kdyz shanim nejake dilky, treba dvacet druhu a nejaky obchod ma jen dva z toho tak nenakoupim i kdyby to bylo za halir kus. Takze rozhodujici je pestrost nabidky a tu za 20 tis ani nahodou neudelas, myslim ze i 200 tis by bylo malo. Pred dvema roky jsem rozjizdel eshop v jinem oboru a myslel sem si ze zacnu se skladem za 30 tis. Dnes mam sklad za 500 tis a furt je to malo

Xanadu

Citace od: klubo kdy 04.05.2017, 07:21:04
Ja osobne nakupuju vzdy tam kde maji nejvic toho co vse potrebuju takze kdyz shanim nejake dilky, treba dvacet druhu a nejaky obchod ma jen dva z toho tak nenakoupim i kdyby to bylo za halir kus. Takze rozhodujici je pestrost nabidky a tu za 20 tis ani nahodou neudelas, myslim ze i 200 tis by bylo malo. Pred dvema roky jsem rozjizdel eshop v jinem oboru a myslel sem si ze zacnu se skladem za 30 tis. Dnes mam sklad za 500 tis a furt je to malo

A co se soustředit jen na díly, o které je největší zájem? Např. šedé kostky 1x2 a 1x4. Čímž se opět dostávám k úvodní otázce, jak vlastně dílky shánět. Protože když koupím 10x lego Friends, tak tam jistě bude i plno dílků, o které nikdo mít zájem nebude. Navíc, když se pak podívám i na některé české prodejce na Bricklinku a množství nabízených kostek konkrétního druhu, nechce se mi věřit, že tisícové položky lze získat jen z běžných setů.

Miketuk

U rozebírání setů je právě problém, že zůstává spoustu dílků, které nejsou tak žádané jako ostatní. Pokud vím, tak jediný způsob jak získat jednotlivé dílky jsou Pick a Brick zdi v obchodech nebo na S@H, ale cena tam bývá častěji vyšší než na BL, takže se to nevyplatí. Mimochodem jsou tyhle nabídky určené konečnému spotřebiteli, ne na kšeft.

MiP

Citace od: Xanadu kdy 03.05.2017, 20:25:35
Ahoj,

jmenuji se Lenka a jsem tu nová. K Legu jsem se dostala před pár lety díky svým dětem, které si s ním hodně hrají. Poslední rok přemýšlím, jak kompenzovat množství peněz, které ročně v legu končí a ráda bych zkusila lego prodávat. Na klasický eshop s velkou nabídkou setů nemám peníze a na prodej použitého lega mi zase chybí čas na všechno to třídění a čištění. Rozhodla jsem se proto vyzkoušet Bricklink a zkusit si založit obchod s novými dílky.

Neporadil by mi někdo do začátku, prosím? Nejvíc přemýšlím, kde vlastně nové dílky brát. Jestli se jednoduše vydat do Tesca a koupit zde náhodně 10-20 stavebnic ve slevě nebo raději něco koupit v rámci Bricklinku a zkusit přeprodat za dráž? Nebo má snad LEGO nějaký firemní obchod pro malé prodejce s výhodnějšími cenami?

Upřímně, v dnešní době bych s BL shopem na díly asi nezačínal způsobem, jakým popisuješ. Jde vybudovat fungující BL shop, ale počítej s tím, že to bude stát statisíce, spíše miliony, nespočet probdělých nocí, aby to za něco stálo. Kde brát Lego, k tomu se postupem času propracuješ. BTW od Lego Company žádnou podporu nečekej, jejich přístup je tragický. Rozhodně nemůžeš shop postavit pouze na rozebírání dílů ze setů, to se prostě ekonomicky nevyplatí. Za 20000,- toho opravdu moc nepořídíš. Proběhne to asi takto: nakoupíš nejlevnější sety, rozebereš je na BL, lidi vykoupí zajímavé díly a zbytek Ti tam zůstane smrdět. Tak začneš snižovat cenu. Ale protože nemáš velké množství kusů od jednotlivých položek, tak od Tebe nebudou nakupovat stavitelé a budeš se drbat s objednávkami za 5$ s 30ti položkami po jednom kuse. Začne Ti to zabírat moc místa v obyváku, tak to později vše sesypeš do pytle a prodáš na váhu na Aukru. A když si to pak spočítáš, zjistíš, že jsi na nule. Před 10ti lety byla situace úplně jiná jak dnes. Já jsem míval ve své době jeden z největších BL shopů v ČR co se týká počtu dílů, cca 50000ks. Dnes je to naprosté nic. Třídění je strašlivý žrout času. Odhaduji, že mám dalších několik set tisíc dílů, které bych mohl dát na BL, jenže nemám čas ani chuť to třídit. Živí mě něco jiného a čas strávený tříděním Lega se mi už nevyplatí, proto jsem svůj BL zakonzervoval a nechávám jej běžet s tím, co tam je.
Pokud Tě nic z výše uvedeného neodradilo, tak směle do toho  >:D
-------------------------------------------------------
MiP http://www.mipovo.cz - MiPova nabídka setů a dílů http://www.bricklink.com/store.asp?p=mip - BL shop MIPOVO

otaznik

Citace od: skywalker007 kdy 04.05.2017, 07:42:23
Já mám 20 000 dílků. Musím říct že to zas tak dobrý přivídělek není. Zisk mám buď jednu třetinu,půlku nebo dvě třetiny jak zčeho.Z rozebraných setů to bývá obvykle jedna třetina někdy i méně. Nejvíce nakupuji zboží z kterého mám ty dvě třetiny. Ohledně těch drůhů dílů se zaměřuji vždy na pár kategorii (převážně rostliny) a od toho mám více lotů třeba okolo 200-300 ks jak u čeho. Částku kterou tím přividělám ti napíšu do sz,pod podmínkou,že to nebudeš šířit. Jestli chceš.
Prodejci na BL by asi měli být plnoletí, ne?

MiP

-------------------------------------------------------
MiP http://www.mipovo.cz - MiPova nabídka setů a dílů http://www.bricklink.com/store.asp?p=mip - BL shop MIPOVO

Xanadu

Sakryš, měla jsem o tom dost jinou představu  :(

Nechci budovat milionovou firmu. Myslela jsem si, že nákup setů ve slevě a jejich následný prodej na dílky na Bricklink je jen jeden z možných způsobů (mající však tu nevýhodu, že ne všechny dílky se prodají, jak už tady několik lidí napsalo). Zatím to však vypadá, že nic moc jiného není nebo si to prodejci nechávají pro sebe - čemuž samozřejmě rozumím a respektuji to.

Zkusila bych ještě proto oslovit několik šikovných prodejců přímo přes SZ, třeba poradí něco, co zde ještě nezaznělo.

Neznáte, na koho bych se mohla obrátit, kdo má velké zkušenosti s Bricklink obchodem a mohl by být ochotný poradit?

Ravenhorn

Já myslím, že hlavní je, co od toho čekáš? Já mám na BL aktuálně cenově cca věci za 30 000 Kč, už jsem byl i skoro  na 50 000 tisících. Pokud to bude spíš jen pro zábavu + nechávat si nějaké hodící se dílky, minifigy ..... ze setů, prodávat nepotřebné sety apod. tak si myslím, že není problém mít na BL obchod.
Castle, Pirates a Star Wars.

Xanadu

Citace od: Ravenhorn kdy 04.05.2017, 21:55:39
Já myslím, že hlavní je, co od toho čekáš? Já mám na BL aktuálně cenově cca věci za 30 000 Kč, už jsem byl i skoro  na 50 000 tisících. Pokud to bude spíš jen pro zábavu + nechávat si nějaké hodící se dílky, minifigy ..... ze setů, prodávat nepotřebné sety apod. tak si myslím, že není problém mít na BL obchod.
Já jsem o tom takto podrobně nepřemýšlela. Chtěla jsem se do toho vrhnout trochu po hlavě a sbírat zkušenosti v průběhu. Pak mi ale někdo poradil, abych si o tom ještě  promluvila na Kostkách. Voalá, zde jsem.

Jsem proto vděčná za ty různé postřehy, co zde píšete.

Xanadu

Co se týče nákupů setů v obchodech coby hlavní zdroj dílků pro Bricklinkový obchod - je to tak, že jdete do obchodu a náhodou narazíte na zlevněné lego anebo všechny ty obchody s předstihem dávají o svých chystaných slevách vědět (á la co bude příští týden v Kauflandu ve slevě)?

Kdysi mi někdo říkal, že je v jednom z velkých hračkářstvích domluvený s prodavačkou a ta mu dá vždy echo, když něco zlevní. To bylo ale tak minimálně před 5 lety. Takto to snad už dnes nefunguje a vše je na internetu. Nebo ne? :)

capsle

#17
S novým legem z výprodeje počítej z dlouhou návratností třeba i několik let pokud do toho neinvestuješ minimálně tolik kolik stojí nové slušné auto. Před pár lety jsem to zkusil koupil jsem asi za tolik kolik do toho chceš vložit ty, asi po 2 měsících se prodalo tak za polovinu a pak to totálně zamrzlo a tím myslím že třeba půl roku nepřišla ani jedna objednávka takže rozhodující je cena, množství a pestrost. Můžeš mít nějaký dílek třeba nejlevnější a v největším množství na celym bricku ale když k tomu nemáš další dílky tak je prakticky neprodejný.


PS: MiP to vystihl přesně

Chairudo

Ještě tu nikdo nezmínil ten drobný detail že na jakýkoli nákup/prodej musí být živnost a při překročení jistého minima se musí odvádět zdravotní, sociální a daň, takže když něco koupíš a přeprodáš o +-20% dráž tak jsi na nule a akorát ztrácíš drahocenný čas.
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

capsle

Chairudo:

1. jestli to chce rozjíždět s 20k tak to v klidu může tvrdit že rozprodává sbírku.
2. pokud to pojede jako Vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí se starat o minimální odvody tzn z každých 20% co vydělá dá státu ca 8-9% takže jí zbyde 11-12%

Chairudo

Citace od: capsle kdy 26.06.2017, 06:38:54
Chairudo:

1. jestli to chce rozjíždět s 20k tak to v klidu může tvrdit že rozprodává sbírku.

To může tvrdit i s 200k, ale bude lhát jenom sobě, když na ni přijde kontrola z finančáku, ti ji to nezbaští a může dostat i pěknou likvidační pokutu. Samozřejmě malých prodejců co takto riskuje bude třeba na BL, Aukru a jiných bazarech... hodně a většině to zatím prochází, pak už záleží na tom, jak má člověk dobré spaní :D
dole je pěkná tabulka
http://www.fucik.cz/publikace/sankce-ze-strany-financniho-uradu-podle-danoveho-radu/

2. nemám přesná čísla na haléře, ale daň je cca 6%, při výdělku nad cca 65.000,- ročně k tomu přibude cca 6% zdravotní a teď nevím kolik sociální ( pořád se tu bavíme o vedlejší činnosti a zdanění na konci roku, ne o měsíčních zálohách)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Miketuk

Citace od: Chairudo kdy 26.06.2017, 09:09:51
Citace od: capsle kdy 26.06.2017, 06:38:54
Chairudo:

1. jestli to chce rozjíždět s 20k tak to v klidu může tvrdit že rozprodává sbírku.

To může tvrdit i s 200k, ale bude lhát jenom sobě, když na ni přijde kontrola z finančáku, ti ji to nezbaští a může dostat i pěknou likvidační pokutu. Samozřejmě malých prodejců co takto riskuje bude třeba na BL, Aukru a jiných bazarech... hodně a většině to zatím prochází, pak už záleží na tom, jak má člověk dobré spaní :D
dole je pěkná tabulka
http://www.fucik.cz/publikace/sankce-ze-strany-financniho-uradu-podle-danoveho-radu/

2. nemám přesná čísla na haléře, ale daň je cca 6%, při výdělku nad cca 65.000,- ročně k tomu přibude cca 6% zdravotní a teď nevím kolik sociální ( pořád se tu bavíme o vedlejší činnosti a zdanění na konci roku, ne o měsíčních zálohách)

Zdravotní se i při vedlejší činnosti platí stále stejně. Neplatí jen minimální vyměřovací základy (tzn. při velmi nízkém zisku se může platit třeba jen pár stovek ročně). Sociální při vedlejší činnosti se platí při zisku cca nad 65k.

MLT

Citace od: Miketuk kdy 26.06.2017, 13:36:09
Citace od: Chairudo kdy 26.06.2017, 09:09:51
Citace od: capsle kdy 26.06.2017, 06:38:54
Chairudo:

1. jestli to chce rozjíždět s 20k tak to v klidu může tvrdit že rozprodává sbírku.

To může tvrdit i s 200k, ale bude lhát jenom sobě, když na ni přijde kontrola z finančáku, ti ji to nezbaští a může dostat i pěknou likvidační pokutu. Samozřejmě malých prodejců co takto riskuje bude třeba na BL, Aukru a jiných bazarech... hodně a většině to zatím prochází, pak už záleží na tom, jak má člověk dobré spaní :D
dole je pěkná tabulka
http://www.fucik.cz/publikace/sankce-ze-strany-financniho-uradu-podle-danoveho-radu/

2. nemám přesná čísla na haléře, ale daň je cca 6%, při výdělku nad cca 65.000,- ročně k tomu přibude cca 6% zdravotní a teď nevím kolik sociální ( pořád se tu bavíme o vedlejší činnosti a zdanění na konci roku, ne o měsíčních zálohách)

Zdravotní se i při vedlejší činnosti platí stále stejně. Neplatí jen minimální vyměřovací základy (tzn. při velmi nízkém zisku se může platit třeba jen pár stovek ročně). Sociální při vedlejší činnosti se platí při zisku cca nad 65k.


Já jsem spíše překvapenej, že v dnešní době si někdo skutečně dovolí dělat "něco" na černo......
Podnikám v různých oborech přes 20 let a kontrolní nástroje jsou čím dál tím důslednější, aniž by o tom dotyčná osoba věděla, může být jen pár let "pozorována" než se něco začne dít..... a pak to může být skutečně likvidační, pominuli stránku trestní odpovědnosti.

Co se týče BLka, kontroly ze sociálky, zdravotní pojiš´tovny či finančáku jsou běžné, a dá se říct, že "hračka", když je vše OK. Ale i tak jsem díky špatné komunikaci s daňovým poradcem skončil ve správním řízení /cca 2 roky zpět/ a stálo mne to skoro 100 tisíc.
Horší jsou pak kontroly od celní správy, kterou jsem si již také prošel /prý to bylo na udání/ a zjiš´toval a dokládal se "původ" zboží - u mne bylo vše OK, ale i tak to bylo několik týdnů práce navíc a dokladování, prokazování atd.
Několikrát jsem byl i předvolán a podával vysvětlení na kriminálce, by´t jsem od dotyčného nikdy nic nekoupil, ale třeba jsem s ním jen komunikoval přes email, většinou jsem byl dotyčnými osloven, aniž bych věděl o co se jedná.....
Jednou se mi dokonce stalo, že kriminálka měla i příkaz na odebrání zboží, ale když jsem jim doložil původ, přes telefon to řešili se státním zastupitelstvím, tak došly k závěru, že u mne problém není a že to byl jen "špatný" tip.

No a tady můžu napsat, že vše výše popsané je "legrace", proti současně probíhající kontrole.

Je to kontrola ze Živnostenského úřadu, trvá skoro již 2 měsíce a opravdu nikomu to nepřeji zažít. Pominu-li arogantní až nelidské chování ze strany úředníků, tak oni mají právo skutečně kontrolovat úplně vše, a to doslova. Od nájemních smluv, kolaudace, provozoven, právního vztahu s provozovnou, označení provozoven, označení skladových regálů, cenovky, smlouvy, účetnictví, celní deklarace..... no je to skutečně masakr.
A jak jsem výše uvedl, podnikám přes 20 let a to jsem podnikal i ve výrobě a zaměstnával skoro 500 lidí, ale s kontrolou ze ŽÚ jsem se nikdy nesetkal.
Zatím to dopadlo tak, že jsem musel zplnomocnit třetí osobu, která se v tom pohybuje, ale i oni s tím mají "honičku", co vše se po nich /nás/ chce dokladovat atd.
Už vím, že správnímu řízení neuniknu /byť opět z důvodu nesprávných informací/, nedá se nic dělat.
Raději se zatím nedívám na sankce, které začínají na 50 tisících a končí v milionových částkách, vyčkávám, jak dopadne kontrola a co se objeví ve správním řízení za prohřešky.

Občas si říkám, zda má skutečně smysl podnikat v naší krásné zemi, nebo zda si nezaložit offshore společnost a mít "klid"

Ale zase jsem taková poctivka, že toto je mi proti srsti /tedy aspoň zatím, jaký budu mít názor za pár let či měsíců, to těžko říci/   ;)



Faire

Však ona byla pár let zpátky celkem kontroverze ohledně toho, zda jsou vůbec namátkové kontroly přípustné. Nakonec si NSS vyvzdoroval na ÚS to, že se budou dále používat - ale IMHO by měly být rozsahem přiměřené svému účelu (má to být namátková, ne hloubková kontrola) a subjektu (pokud někdo na dva měsíce v podstatě vyřadí z činnosti živnostníka, asi to není úplně v pořádku)...

Rest8

No mě by celkem zajímalo jak čeští prodejci na BL řeší zasílání drobných zásilek (třeba v hodnotě 200 Kč-1000 Kč) mimo EU. A vidím, že zasílají všichni - třeba i 50 g zásilky. Poněvadž pokud mám správné info, každá taková zásilka se zbožím vyvážených mimo EU musí projít celnicí, tedy jít na spediční společnost (vystavení vývozního doprovodného dokladu), což u nás si spedice bere poplatek 250 Kč za jednu zásilku + dojet s tím na celnici (ne každý jí má ve svém městě) = čas + peníze za benzín .  To se samozřejmě u takto malých zásilek se absoutně nevyplatí, vzhledem k výše popsaným nákladům jste v mínusu.

Chairudo

Citaceu nás si spedice bere poplatek 250 Kč za jednu zásilku
- to je pouze v případě dovozu zboží ze zahraničí s vyšší než drobnou hodnotou, v EU nic, z USA jsou to zásilky v hodnotě nad 22 EUR.
Předpokládám, že tyto věci si řeší každá země při vstupu do země podle svých vlastních zákonů, né výstupu.
https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/fyzicke-osoby/postovni-zasilky/odeslani/Stranky/mimo-eu.aspx

U fyzických osob Stačí zajít na poštu, vyplnit obyčejný podací lístek a odeslat. Žádné poplatky, žádné zdržování. V případě zemí mimo EU akorát vyplníš extra lístek kde deklaruješ o jaké zboží se jedná.


YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Miketuk

Citace od: Rest8 kdy 30.08.2017, 06:56:36
No mě by celkem zajímalo jak čeští prodejci na BL řeší zasílání drobných zásilek (třeba v hodnotě 200 Kč-1000 Kč) mimo EU. A vidím, že zasílají všichni - třeba i 50 g zásilky. Poněvadž pokud mám správné info, každá taková zásilka se zbožím vyvážených mimo EU musí projít celnicí, tedy jít na spediční společnost (vystavení vývozního doprovodného dokladu), což u nás si spedice bere poplatek 250 Kč za jednu zásilku + dojet s tím na celnici (ne každý jí má ve svém městě) = čas + peníze za benzín .  To se samozřejmě u takto malých zásilek se absoutně nevyplatí, vzhledem k výše popsaným nákladům jste v mínusu.

Pokud se nemýlím, tak mít vývozní celní dokumenty je nutné jen pro DPH, aby si mohl plnění osvobodit od DPH. Což jak píšeš, je celkem drahé. Také by mě zajímalo, jak velcí prodejci řeší DPH u levných zásilek, které jdou na vývoz. Jak jsem tak koukal do podmínek, jednotlivých BL, málokdo si účtuje poplatky za celní řízení.

Jinak to stačí jak píše Chairudo, ale pokud jsi plátce DPH, tak musíš i z těchto zásilek platit daň.

MLT

Citace od: Miketuk kdy 30.08.2017, 09:20:43
Citace od: Rest8 kdy 30.08.2017, 06:56:36
No mě by celkem zajímalo jak čeští prodejci na BL řeší zasílání drobných zásilek (třeba v hodnotě 200 Kč-1000 Kč) mimo EU. A vidím, že zasílají všichni - třeba i 50 g zásilky. Poněvadž pokud mám správné info, každá taková zásilka se zbožím vyvážených mimo EU musí projít celnicí, tedy jít na spediční společnost (vystavení vývozního doprovodného dokladu), což u nás si spedice bere poplatek 250 Kč za jednu zásilku + dojet s tím na celnici (ne každý jí má ve svém městě) = čas + peníze za benzín .  To se samozřejmě u takto malých zásilek se absoutně nevyplatí, vzhledem k výše popsaným nákladům jste v mínusu.

Pokud se nemýlím, tak mít vývozní celní dokumenty je nutné jen pro DPH, aby si mohl plnění osvobodit od DPH. Což jak píšeš, je celkem drahé. Také by mě zajímalo, jak velcí prodejci řeší DPH u levných zásilek, které jdou na vývoz. Jak jsem tak koukal do podmínek, jednotlivých BL, málokdo si účtuje poplatky za celní řízení.

Jinak to stačí jak píše Chairudo, ale pokud jsi plátce DPH, tak musíš i z těchto zásilek platit daň.

Ano, je to přesně tak. Pokud chceš provádět vývoz mimo EU bez DPH, musí zboží projít celnicí. Vzhledem k tomu, že já mám celnici cca 15 km od baráku, tak to řeším až u objednávek nad 5000,- Kč. U objednávek s menší hodnotou se to vůbec nevyplatí, a proto z toho raději odvedeme DPH našemu státu.
už jsem jednou byl i ve správním řízení s FU, v podstatě jsem musel cca 70 tisíc doplácet, ale i kontrolorka z FU říkala, že je zákon špatně udělaný..... že DPH je vlastně spotřební daň, která by se měla platit v místě "spotřebování".
Logicky by mělo být dostačující prokázat, že šlo zboží mimo EU - což by mohl být podací lístek s číslem pro sledování....
Ale bohužel, tak to není. Pokud mimo EU a bez DPH, tak vše musí projít celním řízením. I tak se stává, že se jim to "nespáruje" a FU je na kontrole téměř každý kvartál, ale vždy to nakonec dohledají někde v systému.

Já když to logicky shrnu, tak vlastně to co se posílá mimo EU a odvádí se z toho DPH v ČR /v mém případě vše do hodnoty 5000,- Kč/ , tak vlastně náš stát "okrádá" o tyto sumy konečného zákazníka  ???

Rest8

Citace od: Chairudo kdy 30.08.2017, 09:14:58
Citaceu nás si spedice bere poplatek 250 Kč za jednu zásilku
- to je pouze v případě dovozu zboží ze zahraničí s vyšší než drobnou hodnotou, v EU nic, z USA jsou to zásilky v hodnotě nad 22 EUR.
Předpokládám, že tyto věci si řeší každá země při vstupu do země podle svých vlastních zákonů, né výstupu.
https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-praha-ruzyne/fyzicke-osoby/postovni-zasilky/odeslani/Stranky/mimo-eu.aspx

Ano, dovoz je znám.
Ale tady se jedná o poplatek, který si bere spedice pro navedení zboží do systému pro celní správu - spedice tím podá návrh na vývoz zboží.

Rest8

#29
Citace od: Miketuk kdy 30.08.2017, 09:20:43
Pokud se nemýlím, tak mít vývozní celní dokumenty je nutné jen pro DPH, aby si mohl plnění osvobodit od DPH. Což jak píšeš, je celkem drahé. Také by mě zajímalo, jak velcí prodejci řeší DPH u levných zásilek, které jdou na vývoz. Jak jsem tak koukal do podmínek, jednotlivých BL, málokdo si účtuje poplatky za celní řízení.

Já osobně nejsem plátce DPH.

Ale celkově si tím vším nejsem jistý.
https://www.ceskaposta.cz/rady-a-navody/jak-poslat-zasilku-do-zahranici
Dle tohoto okazu se totiž neřeší jestli je odesílatel plátce DPH nebo ne, ale že musí zboží projít celním řízením vždy, pokud se jedná o zboží obchodní povahy (tedy mezi podnikajícími osobami) - tedy pokud by někdo koupil příklad 30 setů, tak je jasné že to nemá pro svou potřebu.
Ale pokud koupí např. dílky z elektronického obchodu, což je i BL, fyzická osoba pro svou potřebu- tak se jedná o zboží neobchodní povahy a chápu to tak, že celní řízení zde není nutné. A řeší se to pouze celní prohláškou k podacímu lístku.