Prosím o radu

Založil Marťas, 11.01.2011, 20:37:57

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Marťas

Ahoj všichni. Nepatřím sice mezi vláčkaře, ale nedávno se mi splnil klukovský sen. Koupil jsem si 4512 Cargo Train. A docela mě to chytlo. Takže se chci zeptat, Vás co tomu rozumíte. Je možné u RC vlaků  místo RC motoru dát 9V motor a pasují vagony z RC vlaků na 9V koleje? Napadlo mě to, protože ty 9V vlaky jsou už docela dost drahé a celé sety hůř k sehnání. Díky za odpovědi.

Rhox

Citace od: Marťas kdy 11.01.2011, 20:37:57
Je možné u RC vlaků  místo RC motoru dát 9V motor?

Je,ale chce to trošku stavění a samozřejmě potřebuješ 9V koleje...

Citace od: Marťas kdy 11.01.2011, 20:37:57
Pasují vagony z RC vlaků na 9V koleje?

Jo,rozteč kolejí je stejná u obou systémů.


Marťas

Aha... Vím, že potřebuji 9V koleje. Když píšeš, že to chce trochu stavění, tak to znamená, že uchycení toho motoru k lokomotivě není stejné? Abys rozumněl, já RC vlaky ve skutečnosti ještě neviděl.

peki

Citace od: Marťas kdy 11.01.2011, 20:37:57
Napadlo mě to, protože ty 9V vlaky jsou už docela dost drahé a celé sety hůř k sehnání. Díky za odpovědi.

Jak psal kolega rozteč kolejí je stejná už od 12 V resp 4,5  vlaků = jakýkoliv vagon bude v pohodě. Nicméně pokud se pozastavuješ nad cenou 9V vlaků resp. setů určitě bych se podíval i na cenu kolejí (rovných). Ta je přímo nehorázná  :-X

Čili funguje to i obráceně z 9V vlaku je dá udělat RC nebo PF vlak. Můžeš připojit pomocí propojovacího kablíku PF komponenty s 9V motorem  

Důležité je se  rozhodnout na jaký systém napájení/řízení se zaměřit.  Zvážit kolik kolejí (rovinek) budeš potřebovat a jak je pořídit.

peki

#4
Citace od: Marťas kdy 11.01.2011, 21:10:55
Aha... Vím, že potřebuji 9V koleje. Když píšeš, že to chce trochu stavění, tak to znamená, že uchycení toho motoru k lokomotivě není stejné? Abys rozumněl, já RC vlaky ve skutečnosti ještě neviděl.

Uchycení motoru je vždy stejné. Liší se to v tom jak je k motoru přivedeno napájení. RC vlak měl batery box přímo na train base plate. PF vlaky mají svůj malý batery box. Přítomnost batery boxu a reseveru v mašince znamená že tyto komponenty muší do našinky dostat a zamaskovat. Zatímco u 9V vlaku se bere napájení z kolejí takže v mašince kromně případného kablíku na světla nic být nemusí.

zde obr PF komponentů

tady odkaz na obr. bateri boxu a train motoru s kablíkem    který je ve nových vlacích z roku 2010

K dispozici je i dobíjecíakumulátor, který vypadá v podstatě stejně jako bateri box je na obrázku PF komponentů

pryb

Citace od: peki kdy 11.01.2011, 21:23:32
Jak psal kolega rozteč kolejí je stejná už od 12 V resp 4,5  vlaků = jakýkoliv vagon bude v pohodě.

Je to téměř tak, ale ne zcela. Vzhledem k rozdílné geometrii kolejiva nelze na 12V kolejích provozovat vše - např. http://www.peeron.com/inv/sets/7897 si na 12V výhybce "urazí kebuli" o přestavník, pokud přijíždí z přípojné koleje. Podobně myslím dopadne Emerald Night.

S původním dotazem to samozřejmě nesouvisí, mezi 9V a RC tento problém není.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

Rhox

Citace od: peki kdy 11.01.2011, 21:23:32
Rozteč kolejí je stejná už od 12 V resp 4,5  vlaků.
Tímto jsem si právě nebyl jistej, tak sem to radši nepsal...

Je to těžký rozhodnut, kterej systém pořídit. 9V mají výhody bezbateriového provozu a hlavně malinké hnací jednotky. 9V motorek se dá schovat i do nejmenší mašinky, kdyžto PF nebo RC komponenty zaberou hodně místa a velice omezují stavební možnosti.
Snad jedinou nevýhodou(ale zato dost velkou) je cena rovných 9V kolejí. Ty se dají sice sehnat levněji než na BL (německá Ebay), ale stejně je to strašná pálka...

PF a RC mají výhodu lepší dostupnosti vláčků a kolejiva.

Abych to shrnul, tak si myslím, že pro stavění MOCů je lepší 9V. Pokud chceš jen sbírat vláčky a jezdit s nima, tak bude lepší RC/PF...

germik

Citace od: Rhox kdy 11.01.2011, 21:54:21

Snad jedinou nevýhodou(ale zato dost velkou) je cena rovných 9V kolejí. Ty se dají sice sehnat levněji než na BL (německá Ebay), ale stejně je to strašná pálka...


Myslím, že tento problém díky Mirkovi tak nějak odpadá, ne? ;)
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

peki

Citace od: germik kdy 11.01.2011, 22:04:22

Myslím, že tento problém díky Mirkovi tak nějak odpadá, ne? ;)

Opravdu ? Kolik jsi těch kolejí vyrobil? To že je něco možné, ještě automaticky neznamená že se to vyplatí. Zatím jsem nezaznamenal sériovou výrobu resp. kromně Mirka nevím o nikom kdo by se do toho pustil.   Tím neupírám Mirkovi náležité ocenění za inovátorský přístup k řešení  8)

Marťas

Kolik je tedy nějaká přijatelná cena za 9V koleje? Jo a díky za rady. Cením si toho  :)

hobby

O přijatelné ceně těžko hovořit, protože pokud je chceš, tak musíš vzít za tolik, za kolik se nabízí. Pokud se podíváš na Brick Link, tak tam vidíš cenu za 1 rovnou kolej - used od stovky do dvou stovek (zatím). Za éry 9V vlaků stála krabice s 8 kusy okolo 500,- Kč. Abys měl slušné kolejiště z takových kolejí, potřeboval bys jich za desetitisíce Kč, pokud bys je ještě sehnal v dostatečném množství. Jestli tedy nejsi milionář, asi bych se zaměřil na současný trains- PF systém. Protože s ním nemám zkušenosti, tak ti nic k tomu neřeknu, ale určitě lze na něm najít výhody a pozitiva.

peki

Citace od: Marťas kdy 12.01.2011, 11:24:21
Kolik je tedy nějaká přijatelná cena za 9V koleje? Jo a díky za rady. Cením si toho  :)

Ten dotaz by měl spíše znít kolik potřebuji kolejí (rovinek) ? Pro představu "základní " okruh 16 rovinek a 16 zatáček je podle TD plocha 1,86 x 0,83 m.  Délka vlakové soupravy je běžně více jak 50 cm spíše k 100 cm. Takže na takovém to "základním" okruhu bude vláček jak na "kolotoči".

Dříve by jsi za 2 balíky rovinek a 2 balíky zatáček dal +-  2 * 550 + 2*550 = 2200. Dneska se cena rovinky pohybuje okolo když se podaří min 3 Eura + poštovný (protože se už nevyrábějí  :'( ) ale taky jsou prodejci co rovnou kolej prodávají za 10 dolarů viz můj předchozí odkaz na BL.


dědek

Citace od: Marťas kdy 12.01.2011, 11:24:21
Kolik je tedy nějaká přijatelná cena za 9V koleje? Jo a díky za rady. Cením si toho  :)
Já jsem rád, že už se 9V koleje nevyrábí.Jinak jsem dávno pod mostem. ;D  Kupuji je za 65 Kč za kus a jsou v lepším stavu, než ty moje. Jezdím po "Mirkovích" bez problému a 9V si šetřím na ještě horší časy. :)

peki

Citace od: PavelZ kdy 12.01.2011, 13:28:56
Jezdím po "Mirkovích" bez problému a 9V si šetřím na ještě horší časy. :)

1) Kolik jich máš?
2) Výráběl někdo jiný než Mirek ?

dědek

End kolejí mám jen dvacet v tunelu.

Marťas

a Mirek ty koleje i prodává, nebo je má jen pro známí?

kryst.off

#16
Citace od: Rhox kdy 11.01.2011, 21:54:21
Citace od: peki kdy 11.01.2011, 21:23:32
Abych to shrnul, tak si myslím, že pro stavění MOCů je lepší 9V. Pokud chceš jen sbírat vláčky a jezdit s nima, tak bude lepší RC/PF...

To můžu jen potvrdit. Mám všechno RC, což je výhodné kvůli kolejím, ale MOC lokomotivy jsou dost omezené vestavěným battery boxem. Postavit se okolo něj dá ledacos, ale nehneš s délkou mašiny...
kryst.off

mirek

Zájem o koleje byl ze strany dvou Kostkařů.
PavelZ, je zkouší na svém kolejišti. Byl jsem rád, že někdo jiný, než já, může posoudit jejich kvalitu a použití.
Vasyk o ně požádal též. V jeho případě jsem dlouho se zasláním potahu Al  otálel (málo času) a tak je dostal ode mne jako dárek k   
           Vánocům.
Ruční výroba je časově náročná :        nastříhat pásky
                                                     provést na ohybačce dva ohyby
                                                     udělat zástřihy na koncích Al profilu
                                                     vteřinovým lepidlem přilepit k povrchu RC koleje
V současné době hledám řešení tohoto problému. Nějaký nápad mám. Jen přesvědčit druhou stranu.

PS.: ...o Vánocích ve výkladní skříni test End kolejí dopadl na výbornou. Budou sloužit i na další roky.     

hobby

Citace od: mirek kdy 13.01.2011, 09:46:33
Ruční výroba je časově náročná.....

Co píše Mirek o časové náročnosti atd., je jistě skutečnost a umím si to představit, aniž bych to sám zkoušel. Zdůrazňuji shodně s Pekim, že si cením Mirkova pokusu a novátorského úsilí, jenže na výsledek těchto předělaných kolejí mnoho nevsázím. Také mě ruší jejich nepříliš dokonalý vzhled (nerovnosti). Když si vezmu, že holá kolej stojí přes 30,- Kč + práce + materiál, tak jsem od této myšlenky ustoupil. Rentabilní by to asi bylo jako seriová výroba v přijatelné ceně a kvalitě ve velkém.
Mirku, pokud zahájíš seriovou výrobu, počítej se mnou. :)

mirek

Citace od: hobby kdy 13.01.2011, 10:21:59
Také mě ruší jejich nepříliš dokonalý vzhled (nerovnosti).

Hobby, zde dokumentuji "nepříliš dokonalý vzhled".

hobby

No Mirku, tyhle vypadají dobře, to všechna čest, Já měl na mysli ty prvotní pokusy. Tak kdy je začneš vyrábět? ;)

Cavelon

Citace od: PavelZ kdy 12.01.2011, 13:28:56
Já jsem rád, že už se 9V koleje nevyrábí.

A to už prečo? ???

Ondrej

Citace od: Cavelon kdy 14.01.2011, 08:30:24
Já jsem rád, že už se 9V koleje nevyrábí. Jinak jsem dávno pod mostem

A to už prečo? ???
Vtip  :)