Train Workshop in Billund

Založil peki, 05.11.2009, 16:23:10

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peki

Dostal jsem od Jana Beyera pozvánku na "pracovní" skupinu  Train Workshop, která bude druhý týden v prosinci. Cílem akce je zamyslet se společně s návrháři LEGa nad možností využití PF prvků ve vlacích.

Předpokládám, že bude prostor pro diskusi k lego vlakům obecně. Pokud vás napadá něco na co by jste chtěli znát odpověď, nebo chtěli něco sdělit sem s tím  ;)

Témata by měla být aktuální zaměřená do budoucna tedy asi toto:

1) PF prvky a jejich využití v trains
a) co je pozitivní
b) co je špatně, chybí je potřeba zlepšit

2)jaké nové komponenty (dílky, koleje) by bylo vhodné mít

3) řízení/ovládání a programování vlaků
a) pozitivní vlastnosti řízení pomocí PF
b) co je špatně, chybí je potřeba zlepšit 

4) ostatní ?

Témata která nejsou na pořadu dne (protože jsou již uzavřená) např.:
9V koleje  :'(
9V motory :'(

O průběhu akce pak podám info.






hobby

#1
A já doplním, že tento motorizační systém na baterky je z mého pohledu pro vláčky drahý, nevýhodný a problematický ve srovnání s původním a elegantním 9V systémem. Prostě "na baterky" ;)
Peki, pojedeš tam, takovou dálku? Pak by stálo za to jim sdělit vše, o čem byla řeč již k oné "Emeraldě", tady: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=21861.msg102632#msg102632 ,především ať vymyslí pohledově slušné hnací soustrojí pro páry. Konečně, s panem Bayerem jsem o tom mluvil v Sankt Poltenu.

PS:
Před mým příspěvkem byly ještě dva, které zmizely:
Někdo se zeptal, co je to PF, načež Vasyk mu odpověděl a já doplnil (viz). Upřesňuji, protože jinak můj příspěvek vypadá jako plácnutí bez kontextu.
>:(

peki

Citace od: hobby kdy 05.11.2009, 17:49:45
Peki, pojedeš tam, takovou dálku?

Ano pojedu, proto se ptám zde co ještě v rámci možností pokud bude příležitost prodiskutovat.

Ondra

Mohl by ses zeptat jak udělají motorizaci pomocí PF v nové generaci city vlaků?Protože cena za kompletní motorizaci do emeraldu je kolem 2500 a z cenového důvodu pochybuji že se taková kompletní výbavá objeví i v nástupci setu 7897 (který stál 3000).

Anatyt

Trebárs, ako plánujú riešiť kolajivo? Lebo tie Flexible tracks sú vzhladovo úbohé.  :-\

peki

Citace od: Anatyt kdy 05.11.2009, 19:48:35
Trebárs, ako plánujú riešiť kolajivo? Lebo tie Flexible tracks sú vzhladovo úbohé.  :-\


Proboha koleje jsou snad celoplastové  ??? Flexible traks jsou na specifické použití když potřebuješ zaplnit mezeru, kde koleje nenavazují. Dříve jsi musel  buď koleje přeskládat nebo uříznout kolej.

Hana129

#6
1. Koleje by alespoň mohli začít prodávat zvlášť rovné a obloukové.
   to stejné bych přivítala i u silnic

ad 2. sice to nesouvisí  s vlaky a je to možná i nesmysl,
ale mohli by zkusit balení poupravit tak, aby se zpátky do krabice vešel i postavený model, alespoň pro modulové domky. Něco v podobném stylu jak kdysi byla krabice od http://www.peeron.com/inv/sets/4423-1. Ulehčil by to "skladování" a hlavně třeba převoz na nějaké ty akce http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=24696.0.
Čímž by  ty krásné obrovké krabice byly dál alespoň i užitečné.  ;)


3. Určitě by to chtělo nějaký šikovnější  batery box.
    A nějaké šikovné light bricky s vlastním zdrojem, - něco takového třeba ještě v menším a i jiným zapínáním http://www.peeron.com/inv/parts/54604 - prostě baterka, světýlko a trochu toho plastu kolem připojitelného na stud.  ;)
   
   


   


mirek

Peki, ptáš se:

2) jaké nové komponenty (dílky, koleje) by bylo vhodné mít

Můj  návrh: obloukové koleje s větším poloměrem, aby se dala postavit paralelní kolej.
                   (běžně řešeno u modelových kolejišť).

Micho

Citace od: mirek kdy 05.11.2009, 21:36:36
Peki, ptáš se:

2) jaké nové komponenty (dílky, koleje) by bylo vhodné mít

Můj  návrh: obloukové koleje s větším poloměrem, aby se dala postavit paralelní kolej.
                   (běžně řešeno u modelových kolejišť).


Veľmi dobrá úvaha a požiadavka. To by bolo fantastické. Pripájam sa.  8) 8) 8)

Je mi jasné, že to by sa dalo vyriešiť z tých flexibilných, ale vzhľadovo by to bolo strašné.  :(

Jamesek

Nějaký light dílek pro osvětlení vagónů, nástupišť a domečků? Kdyby to byly PF světla, daly by se zapínat i na dálku.

Jaky

Ad 2) chybí cross track pro RC vlaky a doplňkové sety např. přejezd, depo atd.

Shi-So

Nejake samostatne prodejne vagony.Od dob 9V bida a nic...... :'(

Micho

Citace od: Shi-So kdy 06.11.2009, 09:07:31
Nejake samostatne prodejne vagony.Od dob 9V bida a nic...... :'(

Jednoznačne výborná požiadavka.  8)  Vagóny a aj lokomotívy. Prípadne ďalšie príslušenstvo - závory, depo, umyvárka ... ;)

peter

Mně jediné co stále velmi chybí je možnost dávat výhybky proti sobě, tj. aby se spojili odbočným směrem k sobě. V současném systému to sice lze, ale prostor mezi nimi je velmi velký.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

peki

#14
Micho pamatuji si, že jsi sem kdysi něco takového dával ? Nějaká domácí úprava nebo ne?

mirek

Asi myslíte toto. Bohužel mám fotku jen spojení výhybky 9V a RC.

Micho

Citace od: peki kdy 06.11.2009, 10:16:36
Micho pamatuji si, že jsi sem kdysi něco takového dával ? Nějaká domácí úprava nebo ne?


Presne tak, mám takto spracovaných pár výhybiek. Túto problematiku sme rozoberali aj v tomto threade - Výhybky

Mal som pocit, že som hodil na fórum aj popis prestavby, ale neviem to nájsť. Takže asi nie.  :(

hobby

Tak mám dojem, že všechny tyto požadavky, resp. většina, zůstanou nevyslyšeny. Protože těch pár promile sběratelů, stavitelů a lego-trains-fandů jim nezaplatí nové drahé formy, matrice a výrobní technologie.
Proto: Peki, jako zástupce vláčkařů, dáváme ti za úkol přesvědčit management a vyjednat vše podle našich požadavků ;).

PS:
Jestli si mám tipnout na nové věci a prvky, tak bych vsadil na nějaký nový vagon a ojnice pro páru, protože už je jednou vyráběli pro 12V vlaky. A jak se zdá, s párama budou pokračovat už kvůli novým (a podařeným) kolům.

peki

Aby to nebylo jenom o kolejich  ;) jak by jste chtěli řídit vlaky? Vzhledem k tomu, že koleje jsou plastové musí být řízení založeno na "vysílači" a "přijímači". Kolik a vlaků se tímto "manuálním" způsobem dá uřídit ? Když se podívám na hobbyho nebo Mirkovo kolejiště (ano nejsou to normální kolejiště ) tak si to opravdu neumím představit.

Ovládání PF mi (nejen tvarově) připadá vhodné na ovládání nějakého auta/lodi. Tedy něčeho kde řídím jednu "velkou" věc která toho hodně umí nikoli několik pohybujících se věcí najednou (mnohdy po koleji proti sobě).

Chápu že je to také o té hranici, kdy se z hračky stává něco více. Nároky mého syna jsou jiné než moje. Otázka je jestli je vůbec možné najít nějaké "nové" kompromisní řešení ( dříve to pro mne bylo 9V v kombinaci s RCX).
   

peki

Citace od: hobby kdy 06.11.2009, 10:58:14
Tak mám dojem, že všechny tyto požadavky, resp. většina, zůstanou nevyslyšeny.

To je pravděpodobné. Ale cílem akce je znát názory AFOL komunity. Tak se ptám na vaše názory  ;D 

otaznik

Citace od: peki kdy 06.11.2009, 11:12:26
Citace od: hobby kdy 06.11.2009, 10:58:14
Tak mám dojem, že všechny tyto požadavky, resp. většina, zůstanou nevyslyšeny.

To je pravděpodobné. Ale cílem akce je znát názory AFOL komunity. Tak se ptám na vaše názory  ;D 
Já si napaka myslím, že by nemusely být nevyslyšeny. V porovnání se situací před několika lety se LEGO mnohem více věnuje setům "pro velké".
Za mě bych rád věděl, zda se neuvažuje, zda je možné, že někdy opět uvidíme originál LEGO (funkční) semafory, elektronicky přehazované výhybky apod.
A přimlouvám se i za ten větší poloměr zatáček, i klasický oblouk by vypadal lépe.

tazzy

Citace od: peki kdy 06.11.2009, 11:08:44
Aby to nebylo jenom o kolejich  ;) jak by jste chtěli řídit vlaky? Vzhledem k tomu, že koleje jsou plastové musí být řízení založeno na "vysílači" a "přijímači". Kolik a vlaků se tímto "manuálním" způsobem dá uřídit ? Když se podívám na hobbyho nebo Mirkovo kolejiště (ano nejsou to normální kolejiště ) tak si to opravdu neumím představit.

Ovládání PF mi (nejen tvarově) připadá vhodné na ovládání nějakého auta/lodi. Tedy něčeho kde řídím jednu "velkou" věc která toho hodně umí nikoli několik pohybujících se věcí najednou (mnohdy po koleji proti sobě).

Nikdy jsem RC vlaky neměl v ruce, ale nešla by udělat obdoba klasického speed regulatoru, jaký známe z 9V, akorát se zabudovaným vysílačem a bez drátů?

pryb

Citace od: peki kdy 05.11.2009, 16:23:10
b) co je špatně, chybí je potřeba zlepšit

PF jsem ještě neviděl (resp. neviděl jsem vlastně zatím jiné motory než 12V a 4.5V), ale chápu-li to správně, je to "tvarově" nekompatibilní s ostatními typy motorů. To je myslím hodně špatně.

Citace od: peki kdy 05.11.2009, 16:23:10
Témata která nejsou na pořadu dne (protože jsou již uzavřená) např.:
9V koleje  :'(
9V motory :'(
Když už, taky by mělo jít pochopitelně o návrat k 12V  ;D

Nicméně chybí mi totéž co Otazníkovi - ovládané semofory a výhybky. Nedovedu si ovšem představit, jak to jednoduše udělat - semafory vůbec, u výhybek to znamená buď znovu zavést dráty, nebo věčně měnit baterky. A co teprve rozpojovadlo vagónů...
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

mirek

Citace od: pryb kdy 06.11.2009, 21:07:41
A co teprve rozpojovadlo vagónů...
Také jeden z námětů pro setkání. Lego přece už rozpojování vagonů (LEGO 7862 ) jednou mělo (myslím u 12V vlaků).
I kdyby to udělali na plastové koleje, převedeme si to na 9V koleje sami nalepením Al pásky.

Shi-So

#24
Ten rozpojovac bych definoval jako univerzalni dalkove ovladany spinac "cehokoliv"
Vyresil by se tim problem s kompatibilitou, proste bys zmacnul tlacidlo a doslo by k sepnuti.Jako vystupni zarizeni, by pak mohlo byt cokoliv: vyhybka, semafor, rozpojovac vagonu ale treba i elktromotor (na-placnu: dalkove ovladane dvere vytopny, zauhlovaci jerab atd...)
Jo a jeste jedna vec.Chcu z lega poradnou tocnu ;D!!!
No jeste jedna vec, kdyz jsem se tak rozjel.....Uvital bych univerzalni set:oval koleji, par rovnych a jeden podvozek+motor s ovladanim (cena by mohla byt priznivejsi nez u "full setu" s vagony a lokomotivou

peki

#25
Citace od: pryb kdy 06.11.2009, 21:07:41
PF jsem ještě neviděl (resp. neviděl jsem vlastně zatím jiné motory než 12V a 4.5V), ale chápu-li to správně, je to "tvarově" nekompatibilní s ostatními typy motorů. To je myslím hodně špatně.

Má někdo z fóra vlastní zkušenost s PF komponenty v oblasti lego vlaků? Pro ty co je znají jenom z doslechu  ;D informační foto níže. Umístění PF komponentů v setu 10194

Co vás odrazuje od jejich použití? Nebo lépe ,co by se muselo stát aby to pro vás mělo smysl ? Chápu že cena je také nezanedbatelná, ale i 9V motor s trafem něco stál. Proto by mne spíše zajímají ostatní parametry.





Ondra

Mně nejvíce odrazuje od použití cena(To už člověk uvažuje nad digitálním startsetem ve velikosti HO) a to že je to "baterkové cosi".9v je jednodušší jak na stavbu lokomotiv(S pf nejdou udělat malé drezíny apod.) tak na jejich provoz(Zapnu a neustále jedu na plný výkon).
Prostě PF pro vlaky je IMHO další adept na slepou kolej...

otaznik

Uvidíme, jak bude vypadat PF vlakový podvozek, protože řešení nabízené v Emeraldu (klasický PF motor pohání vlak přes převody) je katastrofální z pohledu elegance, designu a možnosti stavění (velké prostorové omezení).

Samozřejmě nejlepší je 9V, kde jdou díky tomu, že stačí jen podvozek, pěkně vytvořit detaily a lze udělat i rozumně malou lokomotivu, jak tu padlo výše.

dorfl

#28
Pokud to vemu poctivě a budu chtít uvést do pohybu a osvítit např. nějaký model ze setu Hobby Train - utratím 3603 Kč, kdo je šikovný podaří se mu nákup v UK nebo USA ušetří. Pak nás může těšit levnější kolejivo, snažší stavba tratí a současný pohyb více souprav ovládaných více jedinci. Byť je kolejivo nešťastně distribuované (rovné a zatáčky ve stejném  počtu).

PF světla, PF motor 9V tvaru, IR přijímač, IR speed ovladač, aku + nabíječka, redukce PF - 9V,

Na obrázku výše chybí PF motor rozměrově shodný s 9V verzí:
http://shop.lego.com/ByTheme/Product.aspx?p=8866&cn=87&d=328

Já zkusil rozhýbat přes PF lokomotivu ze setu 7898 - lze ale je to prostorově náročné.

http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=24885.msg112132#msg112132

Mám všechny PF prvky k Emeraldě, kterou mi donese až Ježíšek.

Do Lego train vlaku jsem naskočil až letos. Modularita oproti IR je vykoupena skutečně vysokou cenou za jednotlivé komponenty a bohužel Lego na trh obdobu nákladního vlaku 7898 těžko dostane za cenu stejnou nebo třeba jen o 700,- vyšší (k IR jsem také musel koupit 6ks AA aku a nabíječku). Velký rozdíl proti Li-Po aku s nabíečkou od Lega.

Pokud by uvádělo Lego Train sety standardně s akumulátorem a nabíječkou, třeba bez IR přijímače a ovladače připraví děti o tu největší zábavu - budou moct jen koukat jak vlak krouží.

Kdybych většinu komponent nemohl používat ve svých Technic strojích, tolik peněz bych tomu neobětoval. Takto jsem ale spokojen, nevadí mi přendavat aku.

Tímto jsem předložil svých několik postřehů.

pryb

Citace od: peki kdy 09.11.2009, 13:26:59
Citace od: pryb kdy 06.11.2009, 21:07:41
PF jsem ještě neviděl (resp. neviděl jsem vlastně zatím jiné motory než 12V a 4.5V), ale chápu-li to správně, je to "tvarově" nekompatibilní s ostatními typy motorů. To je myslím hodně špatně.

Má někdo z fóra vlastní zkušenost s PF komponenty v oblasti lego vlaků? Pro ty co je znají jenom z doslechu  ;D informační foto níže.


Děkuji dorflovi za upozornění, moje předchozí stížnost je tímto irrelevantní (což mě těší). Vycházel jsem ze stejného obrázku jako přiložil peki.

Citace od: peki kdy 09.11.2009, 13:26:59
Co vás odrazuje od jejich použití? Nebo lépe ,co by se muselo stát aby to pro vás mělo smysl ? Chápu že cena je také nezanedbatelná, ale i 9V motor s trafem něco stál. Proto by mne spíše zajímají ostatní parametry.
Pomíjím-li tedy cenu:

Objem - ten BB se prostě někam vejít musí.

Princip bateriového napájení vůbec - při větším počtu vlaků bude člověk pořád někde měnit baterky, baterek musí navíc mít dost (co teprv kdyby bylo potřeba měnit baterie v každé výhybce a v každém ovladači výhybky).
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál