Falošné LEGO

Založil Justin, 03.12.2013, 17:55:00

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

david.zeman

Podle toho co vidím na obrázcích

My world, Urban- padělky zaměnitelné s legem.

Ninja/Ninja mech už mi přijde odlišný - rozhodně žádná kopie setu vydaná legem. Cogo mi přijde úplně jiné - balením i logem.

Je možné že ty stejné firmy už dělaly padělky lega - ale zrovna ty sety na obrázcích v reportáži mi tak nepřijdou.

Docela by mě zajímalo, kde je ta linie toho co je padělek a co jiná stavebnice z kostek.

BlazejHolen

Docela zajímavá diskuze - nevěřil bych jaké všechny aspekty může mít (od plagiátorství, licencí až ke škodlivosti vůči koncovým uživatelům).

Možná tu už taková polemika zazněla ale napadá mě úvaha - pokud někdo (firma) vyrábí a distribuuje stavební systém který není kopií lega i když tak vzdáleně vypadá čímž například pokrývá témata které TLC neřeší tak je to asi v pořádku a bude to spíš názorová diskuze nad kvalitou jako takovou ačkoliv bych zde nebral Lego jako příměr. Z toho bych také vyvodil že se nejedná o "falešné lego" a tedy diskuze nad těmito produkty je trochu off topic.

Pokud někdo ale pouze kopíruje (jinak řečeno krade) nápady či celé koncepty stavebnic které produkuje Lego a snaží se je skrývat za alternativní názvy (viz LEPIN a "Ninja saga" apod. ) tak je to celé špatně (a ano je to pak k tématu "Falešné Lego") a pořizovací cenu v tomto ohledu nemohu vnímat za žádných okolností jako argument. Zde si myslím že rovněž platí kauzalita cena = kvalita. Pokud kupuju (záměrnou) napodobeninu originálu která je levnější je jasné že určitou úměrou platí že bude méně kvalitní, tedy materiál, zpracování apod. jinak by výsledná cena nebyla z obchodního hlediska rentabilní. Otázkou je co je cílem? Maximalizovat zisk prodejem levné kopie něčeho na co nemám. Asi chápu koncové uživatele kteří chtějí set který si nemůžou dovolit, ale přesto všechno to nemohu brát jako argument (sám za sebe - nikomu to nevnucuji).

Hájení plagiátorů je dle mého otázkou osobního vkusu, osobně mi to přijde pokrytecké. "Trestem" budiž to že plagiát nedosáhne zdaleka takové kvality jako originál, a to včetně budoucího zpeněžení (zde narážím na příspěvek který zmiňoval možnost prodeje Lego setu který už daný vlastník nechce/nevyužije)...


papluh

Citace od: david.zeman kdy 28.11.2017, 10:46:41
Podle toho co vidím na obrázcích

My world, Urban- padělky zaměnitelné s legem.

Ninja/Ninja mech už mi přijde odlišný - rozhodně žádná kopie setu vydaná legem. Cogo mi přijde úplně jiné - balením i logem.

Je možné že ty stejné firmy už dělaly padělky lega - ale zrovna ty sety na obrázcích v reportáži mi tak nepřijdou.

Docela by mě zajímalo, kde je ta linie toho co je padělek a co jiná stavebnice z kostek.

Keďže v 2015 v Európe vyhralo súd o uznanie ochrany pre minifiga (ten istý čo prehralo na klasický brick) tak v podstate môžu zaradom brať všetko čo ich má.
a preto napr COBI ako európska firma musel prejsť na tých ich ošklivákov https://cobi.pl/gfx/cobi2/_thumbs/pl/sklep_oferta/7375/3-figurki-z-akcesoriami,2020-cobi-blister-foto,k3djZatnlKiRlOvRlmRk-.jpg
Obdobne niektoré nové formy hlavne nie bežných dielov sú ešte registrované ako priemyselné vzory. Tieto diely sú používané v kópiach tiež. Akurát toto na mieste nejaký colník neposúdi.

Inak obe by sa dalo obísť ak by začali robiť vlastné formy, ale to nie, kopírovať je ľahšie ...

STARHAWK

Citace od: papluh kdy 28.11.2017, 11:57:45
Inak obe by sa dalo obísť ak by začali robiť vlastné formy, ale to nie, kopírovať je ľahšie ...

COBI ma mrte svojich vlastnych dielikov. Az mi to pride ze kedykolvek sa im nejak nehodia kocky do pozadovaneho tvaru, proste si spravia bezproblemov novy tvar :)

ThomasMorta

Citace od: BlazejHolen kdy 28.11.2017, 11:33:53
(...)
Možná tu už taková polemika zazněla ale napadá mě úvaha - pokud někdo (firma) vyrábí a distribuuje stavební systém který není kopií lega i když tak vzdáleně vypadá čímž například pokrývá témata které TLC neřeší tak je to asi v pořádku a bude to spíš názorová diskuze nad kvalitou jako takovou ačkoliv bych zde nebral Lego jako příměr. Z toho bych také vyvodil že se nejedná o "falešné lego" a tedy diskuze nad těmito produkty je trochu off topic.

Pokud někdo ale pouze kopíruje (jinak řečeno krade) nápady či celé koncepty stavebnic které produkuje Lego a snaží se je skrývat za alternativní názvy (viz LEPIN a "Ninja saga" apod. ) tak je to celé špatně (a ano je to pak k tématu "Falešné Lego") a pořizovací cenu v tomto ohledu nemohu vnímat za žádných okolností jako argument. (...)

Hájení plagiátorů je dle mého otázkou osobního vkusu, osobně mi to přijde pokrytecké. "Trestem" budiž to že plagiát nedosáhne zdaleka takové kvality jako originál, a to včetně budoucího zpeněžení (zde narážím na příspěvek který zmiňoval možnost prodeje Lego setu který už daný vlastník nechce/nevyužije)...

Krásné shrnutí! Mimochodem, pro ty legální napodobeniny lze použít neutrální označení lego-klon (či češtěji klon lega). Ono třeba taková značka MEGA (svého času Mega Bloks, než trochu zaěachovali s označením, kdyl MEGA Bloks je mattelácká obdoba Dupla a Prima a MEGA Construx obdoba systemu) na začátku taky měla vleklé soudní spory s Legem a kvalita byla dost proměnlivá i v rámci jednoho ročníku. Ale v současné době se vyprofilovali jako legální konkurence, která pokrývá hlavně aspekty, které Lego nemá (a často záměrně) jako military hry (Halo) či využitít s Hot Wheels, kde se do kostek bourá, což je asi po většinu AFOLů noční můra:-D Jinak mají i řady, které jsou myšlenkově paralelní k lego řadám jako classic či creator.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

papluh

Citace od: miho kdy 27.11.2017, 17:24:45
Tady je lepší video reportáž:
https://praha.idnes.cz/trznice-sapa-desitky-tisic-zabavenych-stavebnic-lego-pd0-/praha-zpravy.aspx?c=A171127_150211_praha-zpravy_nuc


Zrovna "značka" BELA, ktorá sa tam objavuje je predmetom dnešnej správy o tom, že LEGO prvý krát vyhralo v Číne...
To len pre niektorých ľudí, ktori sa obhajujú, že LEGO proti tomu nič nerobí a teda je to OK kupovať klony.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-07/lego-wins-its-first-copyright-court-case-in-china-against-bela


david.zeman

Citace od: papluh kdy 07.12.2017, 12:09:03
Citace od: miho kdy 27.11.2017, 17:24:45
Tady je lepší video reportáž:
https://praha.idnes.cz/trznice-sapa-desitky-tisic-zabavenych-stavebnic-lego-pd0-/praha-zpravy.aspx?c=A171127_150211_praha-zpravy_nuc


Zrovna "značka" BELA, ktorá sa tam objavuje je predmetom dnešnej správy o tom, že LEGO prvý krát vyhralo v Číne...
To len pre niektorých ľudí, ktori sa obhajujú, že LEGO proti tomu nič nerobí a teda je to OK kupovať klony.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-12-07/lego-wins-its-first-copyright-court-case-in-china-against-bela

https://www.lego.com/en-us/aboutus/news-room/2017/december/lego-group-wins-case-against-bela/

Když jsem v rámci LIT asi hodinu mluvil s lidmi z právního oddělení lega, byl jsem překvapený, jak dobře jsou o padělatelích informovaní a co všechno v boji proti padělkům dělají a mají v plánu dělat. Podle jejich odhadů jim padělatelé berou 10% obratu. Nicméně zásadní úspěch v právních sporech v Číně bych nečekal. Kdyby se ještě povedlo vysoudit pořádnou náhradu škody, posunul by se problém padělků lega na nižší úroveň, protože by všichni ostatní producenti začali být asi opatrnější.

peki

The LEGO Group has received a favorable decision from China Shantou Intermediate People's Court in September holding that certain BELA products infringed upon the copyrights of the LEGO Group and that manufacturing and selling of those products constituted acts of unfair competition. It is the first time the LEGO Group has filed and won an anti-unfair competition case against imitators in China.
The case was filed against two Chinese companies, which had been manufacturing and selling products that were almost identical to LEGO®products. The decisions come into effect in November 2017.
The court decided that the two Chinese companies must stop copying the packaging and logos of LEGO products in the future, as this constitutes copyright infringement. The court also decided that the LEGO Group enjoys protection under Chinese anti-unfair competition laws for the distinctive and unique appearance of certain decorative aspects of its packaging across particular product lines (in this case, LEGO Friends), which serves the purpose of making consumers immediately recognize and associate the products with the LEGO Group.
Peter Thorslund Kjær, Vice President, Legal Affairs in the LEGO Group, said: "We are pleased with the ruling by Shantou Intermediate People's Court, which we see as a strong indication of the continued focus on proper intellectual property protection and enforcement by the Chinese courts and responsible authorities. We think this is very important for the continued development of a favorable business environment for all companies operating in the Chinese market."
"We will continue our efforts to ensure that parents and children are able to make informed choices when they are buying toy products, and that they are not misled by attempts by irresponsible companies to make toy products appear as something that they are not."
The LEGO Group takes the protection of its intellectual property very seriously and takes the necessary steps to ensure that its copyrights, trademarks, patents or intellectual properties are not being violated.

Strider

Citace od: peki kdy 08.12.2017, 09:09:21
We are pleased with the ruling by Shantou Intermediate People's Court, which we see as a strong indication of the continued focus on proper intellectual property protection and enforcement by the Chinese courts and responsible authorities.
Spokojenost na obou stranách - Lego ochránilo své zájmy a Čína ukazuje světu kvalitu svého nezávislého lidového soudnictví.

peki

Citace od: Darthstrider kdy 08.12.2017, 20:48:44
Spokojenost na obou stranách - Lego ochránilo své zájmy a Čína ukazuje světu kvalitu svého nezávislého lidového soudnictví.

A bude to stačit?


Mr. Cube

Neříkejte mi, že tohle vyrobí na základě rozostřených leaknutých obrázků, oni musejí mít přístup ke zdroji, jinak nevím. Anebo to je klasika Lepin, tzn. na produkty dáme ofiko fotky Lega, a naši lepiňáci budou vypadat trošku jinak (ale téměř identicky).

Anatyt


Icewalker

BIOBUDDI

Dnes jsem náhodně v hračkářství narazil na nizozemskou stavebnici BioBuddi, relativně čerstvou alternativu Dupla vyráběnou z odpadních produktů cukrové třtiny (patent pending). Asi něco podobného, co před časem předesílalo do budoucna Lego, že budou víc "eco-friendly". Mělo by to být s Duplem kompatibilní - píšou "Compatible with building blocks of other brands."

Na webu se honosí prohlášením: "products are durable and last for generations"
- což nevím, jak mohou tvrdit, když to vyrábějí od července 2017.
Cena mi přišla zhruba srovnatelná s origo Duplem (možná o něco málo nižší).
Najde se tu odvážlivec, který to své ratolesti pořídí a otestuje odolnost?

Oficiální web zde: http://hello.biobuddi.com
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

ThomasMorta

Citace od: Icewalker kdy 13.12.2017, 17:13:12
BIOBUDDI

Dnes jsem náhodně v hračkářství narazil na nizozemskou stavebnici BioBuddi, relativně čerstvou alternativu Dupla vyráběnou z odpadních produktů cukrové třtiny (patent pending). Asi něco podobného, co před časem předesílalo do budoucna Lego, že budou víc "eco-friendly". Mělo by to být s Duplem kompatibilní - píšou "Compatible with building blocks of other brands."

Na webu se honosí prohlášením: "products are durable and last for generations"
- což nevím, jak mohou tvrdit, když to vyrábějí od července 2017.
Cena mi přišla zhruba srovnatelná s origo Duplem (možná o něco málo nižší).
Najde se tu odvážlivec, který to své ratolesti pořídí a otestuje odolnost?

Oficiální web zde: http://hello.biobuddi.com

Můj kolega je vystudovaný chemik a dokud dodělává doktorát, má přístup k laboratořím na VŠCHT, takže už delší dobu se ho snažím přemluvit, abychom udělali a chemické a případně fyzikální testy různých plastnových stavebnic.
Ono testování "jestli to vydrží generace" se dá dělat ve specializovaných laboratořích, které to spočítají na základě našich matematickofyzikálních modelů, které jsme vytvořili na základě současných znalostí - ale tedy netvrdím, že máme přístup k takto drahým testům.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

supermachina

Práve som našiel  video z usa kde natočili obchod plný lego fake stavebníc...zaujimave je to od 3:40 kde ukazujú poukladané SW sochy...to by stálo za hriech
https://m.youtube.com/watch?v=qU9Y6gqsIlc

Villa Legina

Citace od: supermachina kdy 15.01.2018, 10:41:10
...som našiel  video z usa kde natočili obchod plný lego fake stavebníc.......to by stálo za hriech...

Absolútne negustiózne, všade fake. Navyše v tom momente si človek ešte viac uvedomuje nezmyselnosť a prázdnotu unlimitovaného konzumu, celú tú katastrofu, ktorá príde po tejto dobe plastovej.

mato

roboticzech, už máš "McDonald's" doma?
Ja som ho objednal zo zvedavosti, tuším je to nejaké hsanhe. Kocky trošku smrdeli a boli akoby od prachu, ale prekvapilo ma, ako dobre držia spolu. Predpokladal som, že budú odskakovať.
Minifigy su kópia Lego, ale nohy im nefungujú dobre (asi to zle vymerali a nedajú sa veľmi ohýbať, treba na to silu a čakám, že sa to zlomí).
Uvažujem nad tým, že si podľa toho návodu urobím originálny Lego MOC :)

Kúpil som to ako test za 9€ aj s poštovným (a trackingom), odporúčam nakupovať na Aliexpress, je tam aj "Starbucks, Apple store, 7 eleven ..." a lacnejšie ako na ebay :)


Citace od: roboticzech kdy 21.11.2017, 09:27:18
Tak až to postavím ten autobus od Enlighten brick, tak sem dám recenzi. Snad to nebude vadit :-D. Atentát vypadá dobře, asi pořídím. Jak to myslíš s tím, že kostky jsou špinavé? To jako, že když to rozbalím, tak budou mastné, jako by při balení číňan žral kuře?
Jinak jsem si z Ebay ještě objednal McDonald set. Nevím vůbec co to bude, ale syn má rád McDonald a jediné co mi přišlo hezké a cenově dostupné bylo https://www.ebay.com/itm/McDonalds-Restaurant-Rare-Store-Display-City-Set-Compatible-All-Block-Bricks/322707031172?epid=754676564&hash=item4b22d68484:g:paoAAOSwP8BZqyT8
Myslíte, že to bude z kostiček lego nebo z nějakých fake? Sám jsem zvědavý co přijde.



Anatyt

Odhladnúc od toho, že sa môžeš hanbiť, tak táto veta je oxymoron:

Citace od: mato kdy 12.02.2018, 05:22:52
Uvažujem nad tým, že si podľa toho návodu urobím originálny Lego MOC :)

No a za toto by ti mohli admini povedať pár teplých slov:

Citace od: mato kdy 12.02.2018, 05:22:52
Kúpil som to ako test za 9€ aj s poštovným (a trackingom), odporúčam nakupovať na Aliexpress, je tam aj "Starbucks, Apple store, 7 eleven ..." a lacnejšie ako na ebay :)

mato

Vôbec sa nehanbím.

Originálny Lego som myslel z Lego dielov, MOC - budem sa inšpirovať, ale asi to nebude úplne podľa návodu.

Nevidím tam porušenie pravidiel.

Citace od: Anatyt kdy 12.02.2018, 09:06:00
Odhladnúc od toho, že sa môžeš hanbiť, tak táto veta je oxymoron:

Citace od: mato kdy 12.02.2018, 05:22:52
Uvažujem nad tým, že si podľa toho návodu urobím originálny Lego MOC :)

No a za toto by ti mohli admini povedať pár teplých slov:

Citace od: mato kdy 12.02.2018, 05:22:52
Kúpil som to ako test za 9€ aj s poštovným (a trackingom), odporúčam nakupovať na Aliexpress, je tam aj "Starbucks, Apple store, 7 eleven ..." a lacnejšie ako na ebay :)

Anatyt

Písal si, že budeš stavať podľa čínskeho návodu - to nie je MOC.
Odporúčať na akomkoľvek Lego fóre kupovať z Aliexpresu čínske kópie je čistá provokácia.

otaznik

Citace od: mato kdy 13.02.2018, 06:53:08
Vôbec sa nehanbím.
Ne? Tak to se divím.
Pochopím možná koupit tak jednu stavebnici, abych se podíval, ale jako AFOL se tím dál zaobírat? Nebo ty zloděje dokonce podporovat dalšími nákupy?

ThomasMorta

Popravdě občas mě některé fejky taky zaujmou designem a přemýšlím, jak bych se dostal k návodu, abych si je mohl postavit z originálního lega (a ne, ještě nejsem tak vytrénovaný, abych všechny mechanismy dokázal odvodit z jednoho malého obrázku na internetu).

Jako nijak mě neuráží čas od času si koupit nějakou legální konkurenci, ale mám obrovský morální problém platit zcela zjevné zloděje duševního vlastnictví. Zajímalo by mě, jestli to někdo taky občas řešíte a případně jak.

Mimochodem - kdyby z té restaurace odstranili nálepky (loga jsou chráněná) a minifigy (mezinárodní soud uznal minifiga jako stále platný patent TLG), tak je to legální klon.

Citace od: Anatyt kdy 13.02.2018, 09:19:46
Písal si, že budeš stavať podľa čínskeho návodu - to nie je MOC.

mato používá trochu krkolomné větné konstrukce - myslím si, že to myslel ve smyslu "na podkladě", nebo "inspirovaný" ve vztahu k návodu. To je sice v tomto spojení neobvyklý význam, ale k danému slovu patří - asi stejně jako když se u filmu říká "podle skutečné události":-) Ale máš pravdu, že už bych to chápal spíš jako MOD, než MOC. Ale nevím, jestli je nějaká úplně exaktní definice, kde končí MOC a kde začíná modifikace, nebo jestli MOD není náhodou jen specifický poddruh MOC...
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

mato

Anatyt - áno, máš pravdu. Reštaurácia mi príde zaujímavá a chcel som jeden klon otestovať.
Stavať sa mi bude však lepšie s návodom ako len z krabice, avšak nie všetko postavím rovnako. Ako píše ThomasMorta
Odporúčam v porovnaní s ebay, inak odporúčam Lego. Ako si si určite všimol, spomínal som, že figy sú v podstate nepoužiteľné, zabudol som ešte pridať, že medzi niektorými kockami sú medzery, kvalita ma prekvapila, ale určite Lego.

Otaznik - kúpil som jednu stavebnicu, keďže je tu téma o kopiách, prispel som, keďže mám aj reálnu skúsenosť s jednou stavebnicou. Netvrdím, že sa tým ďalej zaoberám alebo plánujem nákupy.

A aj keď si myslím, že je to klon Lega, mam s tým menší problém, keďže je to ich design.

Jezevec

Asi hloupý dotaz, ale dneska mě tak při civění do internetu napadlo - TLC nemá něco jako ochrannou (znalejší kolegové omluví, moc se v těchto věcech nevyznám) známku/autorská práva na modely, které vytvoří designéři pracující pro TLC? Dneska mě totiž překvapilo, když na mě na youtube při sledování videa o modulárech vyskočila v nabídce doporučených videí nějaká recenze na Assembly Square od Lepinu. Docela mě udivilo, že to vypadá naprosto totožně jako originál od Lega, jen je tam místo loga TLC nějaká asiatská značka plus název je změněný na Street view CONSTRUCTOR. Je to nějaký fake nebo to jako Lepin vážně zcela (ne)seriózně takto prodává?
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

peter

Lepin toto dělá naprosto běžně. Stačí se podívat třeba na EliExpress, kde najdeš spoustu "LEGO" setů ::)
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

otaznik

Citace od: Jezevec kdy 20.03.2018, 12:10:58
Asi hloupý dotaz, ale dneska mě tak při civění do internetu napadlo - TLC nemá něco jako ochrannou (znalejší kolegové omluví, moc se v těchto věcech nevyznám) známku/autorská práva na modely, které vytvoří designéři pracující pro TLC? Dneska mě totiž překvapilo, když na mě na youtube při sledování videa o modulárech vyskočila v nabídce doporučených videí nějaká recenze na Assembly Square od Lepinu. Docela mě udivilo, že to vypadá naprosto totožně jako originál od Lega, jen je tam místo loga TLC nějaká asiatská značka plus název je změněný na Street view CONSTRUCTOR. Je to nějaký fake nebo to jako Lepin vážně zcela (ne)seriózně takto prodává?
Toho sis všimnul až teď? Tohle je tu už mnoho let (určitě více než 10), v poslední době už zcela nepokrytě.
Samozřejmě, že ty sety chrání zákon, ale pouze v "civilizovaných" částech světa ho dodržují.

MLT


Nevím proč, ale nějak mne napadlo zadat LEPIN do Heureky...
Vypadá to, že se to oficiálně rozjíždí i přes české e-shopy, bohužel

https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=lepin

https://www.super-hracky.cz/vyhledavani/?string=lepin


otaznik

Citace od: skyrider kdy 03.04.2018, 16:22:19
Jaktože tam mají tolik kostek?
Asi neumějí ani pořádně kopírovat...

Matthes_CS

Nejdřív sem viděl tohoto robota na Černém mostě a teď mi došel odkaz na recenzi:
https://www.cena-vykon.cz/2018/06/03/recenze-xiaomi-mitu-robot-builder/
dílky většina kopie, když sem zjistil, že to není LEGO, tak sem zase šel.

A taky mi přišli nějaké tipy z Aliepressu a mezi nimi LEGO, tak sem si říkal, co zas má Lepin nové, ale prý je to opravdu LEGO, dokonce u toho mají LEGO official authorization:
přiklad stavebnice Classic
Ceny co jsem koukal tak nějak katalogové, spíš větší, u tohoto příkladu hodně větší. Recenzí na to zatím moc není, ale někde jsem objevil něco jako "není LEGO." Co si o tom myslíte?