Zachranovani zniceneho lega - diskuse

Založil Colonel32, 11.07.2005, 11:55:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Colonel32

prestoze tyto postupy byly jiz nekolikrat zmineny, ne kazdy jim asi veri, takze:

lekce prvni, ohnute dily:

ponorit do horke vody, ne te z vodovodu, ale varit nad sporakem v hrnci... nemusi bublat uplne, staci tak 90 stupnu... lego se jeste nerozteka, ale dari se ho snadno ohnout, a taky to vyhlazuje ty bile linky od popraskani, takze doporucuji, skutecne to funguje...

a v dohledne dobe se pustim i do savo - testu

rdk

Citace od: Colonel32 kdy 11.07.2005, 11:55:36
a v dohledne dobe se pustim i do savo - testu

:)

Nenazval bych to jako "SAVO - test", ale jako prověřená "SAVO - metoda"  ;D 8) 8)

KLF

SAVO co robi ? Vycisti, alebo vybieli vyzltnute diely ?
Terminated.

rdk

SAVO, nebo jiné chlorové bělidlo na prádlo krásně vybělí zažloutlé BÍLÉ (opakuji POUZE BÍLÉ) kostky. Jiné barvy se bělením poškozují.

Byl tady publikován názor, že to bělidlo narušuje chemické vazby v legu a že kostky pak můžou být křehčí, ale z vlastní zkušenosti sem nezaznamenal žádný problém...

otaznik

Citace od: rdk kdy 11.07.2005, 12:09:37
SAVO, nebo jiné chlorové bělidlo na prádlo krásně vybělí zažloutlé BÍLÉ (opakuji POUZE BÍLÉ) kostky. Jiné barvy se bělením poškozují.

Byl tady publikován názor, že to bělidlo narušuje chemické vazby v legu a že kostky pak můžou být křehčí, ale z vlastní zkušenosti sem nezaznamenal žádný problém...

Připomínám - pouze bílé díly, pouze bez potisku, bez samolepek a pokud možno bez špíny (ta totiž může ve finále kostky trochu obarvit).
Se SAVEM mám také dobré zkušenosti - doba louhování 7-10 dní.

KLF

7-10 dni treba nechat kocky luhovat v SAVE ? Koncentrovanom, ci cistom ?
Terminated.

Magesan

Uz asi deset dni pokusne louhuji v savu perex, ci jak se to jmenuje. Jsem zvedavy na vysledek.

rdk

Citace od: KLF kdy 11.07.2005, 13:56:15
7-10 dni treba nechat kocky luhovat v SAVE ? Koncentrovanom, ci cistom ?

Já to nechal louhovat něco přes dva týdny, v neředěném...

KLF

Citace od: rdk kdy 11.07.2005, 14:06:53
Já to nechal louhovat něco přes dva týdny, v neředěném...

A zabralo, jo ?
Terminated.

rdk

Citace od: KLF kdy 11.07.2005, 14:14:56
A zabralo, jo ?

Vždyť sem psal, že to je prověřená metoda  ;D 8)

Colonel32

lekce druha - horka voda

pokud mate nejake dily, na kterych ohybovou zatezi (a napnutim materialu) vznikly bile linky, neni nic ztraceno. Ponorte dil do horke vody (ne to co tece z vodovodu, to ma nejakej 60, vy potrebujete tech 99, ktery vam da varici voda v hrnci. Ale zabira. Lego se pri teto teplote stale jeste nerozteka, ale dojde k vyhlazeni vsech "vrasek"

testovano na jednom starem pridavnem brneni, tedka je jako nove, nepoznali byste rozdil.

PS na zlomene a nalomene dily to nezabere...

Micho

Toto sú fakt super rady. A hlavne vyskúšané.  ;)

cembry

Já jsem na vyčistění starých zažloutlých původně bílých kostek použil neředěný kysličník, doba louhování cca 2 týdny. Kostky jsou krásně bílé. Zkusil jsem to i na oldGray a trošku to taky pomáhá, ale tam je účinek znát míň. Bohužel nevím, jak zbavit potištěné bílé kostky zažloutnutí (abych napravil následky toho, že si bratránek před patnácti lety postavil http://guide.lugnet.com/set/6929 na poličku u okna).  :'(

cembry

Dostal se mi do ruky jeden docela pěknej domeček (http://guide.lugnet.com/set/6349). Bohužel však deska, na které je postaven, má trvalou tendenci se kroutit - část desky, která není zatížena domkem se zvedá nahoru asi o 3mm. Pravděpodobně další následek vystavení na poličce. Neví někdo jak by se to dalo vyrovnat? Předpokládám, že metoda "ohni desku v opačném směru na 14 dní"  v tomto případě moc účinku mít nebude. :)

Jindroush

Nahřát a položit pod něco rovnýho těžkýho na 14 dní?
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

rdk

Citace od: Jindroush kdy 04.08.2005, 12:28:10
Nahřát

Nejlépe ve vařící vodě na plotně - jak radil C32.

cembry

Nahřátí mě taky napadlo, ale nebyl jsem si jistej, jesli by tu horkou vodu vydržel potisk desky (imitace kamenné dlažby). Ovšem 14 dnů je pak celkem moc, pokud pod tím nebudu soustavně zatápět - když to jednou schladne, tak už se to moc tvarovat nedá.  ;)

rdk

Zkus nějakou malou kostku s potiskem (kterou bys případně oželel), jestli přežije vařící vodu...

PS: můj 250. post -> povýšení  ;D

Mates

Já jsem tu horkou vodu zkoušel. Měl jsem jednu desku mírně ohnutou a podařilo se to vyrovnat. Bílé stopy po mechanickém pnutí nezmizely, ale i tak to je lepší, než původní ohnuté...

PS: rdk: gratuluji  :D

cembry

OK, díky za tipy. Už jen přijít na to, čím a jak obnovit potisk minifigs, neboť když jsem bylo malé dítě, taxem s nima prováděl kde co a spousta požárníků a lékařů (http://guide.lugnet.com/set/6382, http://guide.lugnet.com/set/6691) přišla o většinu  potisku na trupech a hlavách. Mohl bych si sice koupit nový minifigs, ale to by ty starý chudinky přišly zkrátka a to jim nemůžu udělat.  ;)

PS > rdk: gratuluju!

Aki

Citace od: cembry kdy 04.08.2005, 13:07:42
Už jen přijít na to, čím a jak obnovit potisk minifigs,
Tak to mne také zajímalo. Obávám se, ale že na to nic neexistuje!  :-\

muzzo


chadzi

sticker, stahnes z netu, vytisknes, nalepis

otaznik

Citace od: chadzi kdy 04.08.2005, 13:44:21
sticker, stahnes z netu, vytisknes, nalepis

Huh, to snad ne!  >:D
IMHO jedině novej trup nebo hlava, jinak to holt nepůjde.

cembry

Měl jsem takovou myšlenku, že bych třeba použil barvy na plastikový modely a pěkne to tam nakreslil, ale asi by se mi trošku třásla ruka  ;D
Jinak jestli jsou někde k dispozici ke stažení stickers na trupy požárníků a lékařů, tak je klidně zkusím. Uvidíme co to bude dělat. Nemá někdo link, prosím?

Jindroush

Já to ale někde viděl, nějakej brit krásně kreslí. Akorát jsem nechápal, jak je to možný, že to dokáže  ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

otaznik

Citace od: Jindroush kdy 04.08.2005, 15:56:53
Já to ale někde viděl, nějakej brit krásně kreslí. Akorát jsem nechápal, jak je to možný, že to dokáže  ;)

To už pak ale není originální LEGO, tím pádem to ztrácí na ceně, alespoň pro mě.

cembry

Ja bych to mozna prezil, ale to kresleni je fakt vopruz   :)
Uz jsem to zkousel, obetoval jsem jednu hlavu a testoval prozatim lihovou fixu. Barva dobra, tloustka cary dobra,  ale ten muj starecky tres rukou je hruza. Nastesti to jde dobre smazat pokud to nezaschne  ;D

Colonel32

a i kdyz to zaschne, tak se to sunda lihem ve spreji...

Dickie

Citace od: Colonel32 kdy 04.08.2005, 16:29:32
a i kdyz to zaschne, tak se to sunda lihem ve spreji...

nejen ve spreji...
to by pustilo i slivovicí (ale škoda slivovice)
Ceterum autem censeo Carthaginem delendam esse.