nové materiály pro výrobu Lego kostek

Založil peki, 02.03.2018, 10:06:35

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Mr. Cube

#30
Citace od: Villa Legina kdy 13.03.2018, 12:23:57
Teraz ma napadá, taká vízia biznisu budúcnosti.
................
Čo myslíte? Nereálne?

Tyjo, asi se zase po dlouhé době kouknu na Demolition Mana.

sohibil

#31
Citace od: Villa Legina kdy 13.03.2018, 12:23:57
Teraz ma napadá, taká vízia biznisu budúcnosti.

Čo myslíte? Nereálne?

Ja mám lepší nápad, ale je nutná obstojná znalosť angličtiny. https://www.youtube.com/watch?v=Spr5YFfrnA0 :D
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

Matthes_CS

#32
Citace od: sohibil kdy 16.03.2018, 22:56:28
Ja mám lepší nápad, ale je nutná obstojná znalosť angličtiny. https://www.youtube.com/watch?v=Spr5YFfrnA0 :D

;D To už sem dlouho neviděl :D ale zajímavé, že dneska (včera) ráno sem si na to vzpomněl, ale už nevím proč.

Jinak k obavám z kácení deštných pralesů, v článku bylo zmíněno, že LEGO spolupracuje s nějakou organizací, aby ta cukrová třtina byla pěstována nějak... nevím, jak to nazvat, prostě, aby se pralesům neubližovalo.

Jinak v nějaké diskuzi, tuším fórum nebo komentáře bricksetu, zazněla ještě obava, aby dílky nebyly sladké a nesváděli k jejich jezení :D

EDIT: Vzpomněl sem si, že na video sem koukal s titulkama.

hobby

#33
Řeknu si taky názor:
celá snaha TLC a dalších, šetřit životní prostředí je pokrytectví; správně to rozebrala Villa Legina (-viz, být to kratší, bylo by to čtivější) - pokud by to mysleli opravdu vážně, tak omezí produkci. Jenže to je proti principům kapitalismu. Dělá se přesně opak - růst produkce, zisků a inflace, kdy se díly na různé lego-akce rozváží v kolečku jako uhlí, nebo je možné se válet v kostičkách jako v jeteli (viděl jsem). A import zákazníků (= "uprchlíků") je pro výrobce lepší, než za nimi jezdit. I za cenu ´po nás potopa´, což je politika bezdětných šílených vládců EU.
Nějak mi to nadšení pro geniální lego trochu ochladlo; nejen, že se okouká všechno, ale i z výše uvedených důvodů >:D.

sohibil

#34
Inak povedané, za všetkým sú peniaze, čo je logické. To dnes hýbe svetom - a vlastne aj v minulosti hýbalo, len to malo inú formu. Lepšie povedané väčšina ľudí (nevoľníci, poddaní a pod.) sa k peniazom ani nedostali.

Čo sa týka materiálu použitého na výrobu Lego dielov, neviem posúdiť, pretože fyzickými vlastnosťami (tvrdosťou, pevnosťou a na ohmat) mi prídu stále rovnaké. Mám väčšinou staré diely, ešte z 80. rokov a tak nemám moc s čím porovnať. Aj polovičné liftarmy mám relatívne staré a lámu rovnako ako vždy a to ich ani príliš nenamáham. Ale dokaľ nezačne Lego vyrábať kocky z hnoja, tak myslím že môžeme byť vcelku v kľude.

Ja si myslím, že nejaké ekokocky aj tak nemajú z globálneho hľadiska na šetrenie životného prostredia vplyv, lebo sú iné faktory, ktoré ničia ekosystém omnoho viac. Mám na mysli predovšetkým rapídne rastúcu osobnú automobilovú dopravu. Hlavne v mestách je množstvo osobných áut alarmujúce, niektorí "bežní" ľudia vlastnia aj 3 autá a musia autom ísť aj po 5 rohlíkov do samoobsluhy za rohom. Človek na ulici dýcha viac výfukových plynov ako kyslíku. Obávam sa, že čoskoro ich podiel vo vzduchu prekročí aj množstvo dusíku. A to nehovorím o tonách opotrebovaných gúm, čo sa každoročne vyhadzujú. Myslíte si, že to niekto recykluje? Väčšina skončí na skládkach a v spaľovniach.

Len tak mimo tému, je zaujímavé, že Otazník si ešte nevšimol preklep v názve vlákna :D
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

peter

Citace od: milanv kdy 13.03.2018, 11:59:58... Např. pamatuju, jak vznikla viněta Michaela Jaspera "nešikovný zedník", inspirovaná dark red tile 1x1 z lugbulku, které téměř všechny popraskaly po prvním nasazení na stud.

Bohužel došlo už i na mne :'( O víkendu jsem po delší době zase usedl ke stavění a vše šlo skvěle až do doby, kdy jsem potřeboval použít výše uvedené tile 1x1 v DkRed. Až po "x" kouskách jsem narazil na tu, co byla v pořádku a pak jsem si vzpomněl, že zde na fóru o tom už někdo psal. Nedalo mi to a udělal jsem z toho krátký shot, tak snad to byl do budoucna ojedinělý případ :(

PS: ostatní jsem zatím nezkoušel, ale až nebudu mít co dělat tak to vypraskám všechno, ať se toho šmejdu zbavim ...

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

networ

A není to třeba barvou?  ::) 

Jinak toto by mě asi naštvalo ...
Učím se stavět ...

Ivansliz

Citace od: networ kdy 04.06.2018, 15:20:14
A není to třeba barvou?  ::) 

Jinak toto by mě asi naštvalo ...

Z mé praxe musím říct, že asi ano - ta tmavě červená praská u více druhů kostek celkem jednoduše. Bohužel to ale  není 100% - i jiné barvy kostek, třeba bricků, mi občas naprasknou, ale jsou na tom trochu líp...
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

Jonas

Citace od: peter kdy 04.06.2018, 09:36:29
Bohužel došlo už i na mne :'

Moje zkušenost s touto várkou byla úplně stejná. Pro jistotu jsem pak celý pytlík s asi 200 dosud nepoužitými dílky vyhodil.
Jonas - Můj Brickshelf

STARHAWK

Citace od: peter kdy 04.06.2018, 09:36:29
Bohužel došlo už i na mne :'( O víkendu jsem po delší době zase usedl ke stavění a vše šlo skvěle až do doby, kdy jsem potřeboval použít výše uvedené tile 1x1 v DkRed.

Mas +1 view, +1 like, nechal som prejst reklamu ak uz ti YT plati a podelil som sa s vidoem na inych sietiach :)

Tiez musim aj ja svoju varku vycvakat nech to nemiesam z rozpartovanimi dobrymi.

Inak toto mi spravili aj cheese na zelenom Elves drakovi.

peter

Citace od: STARHAWK kdy 05.06.2018, 00:52:29
Mas +1 view, +1 like, nechal som prejst reklamu ak uz ti YT plati a podelil som sa s vidoem na inych sietiach :)

Inak toto mi spravili aj cheese na zelenom Elves drakovi.

Moc díky za sdílení :D

Jinak co se týká dalších dílů, tak krom žloutnutí jsem zatím žádný výraznější problémy neměl. Jak píšeš o těch cheese, tak ty byly z jaké barvy?
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Hardegon

Obrátil se někdo z vás přímo na lego? Na tom reklamačním servisu bývají docela vstřícní a já bych začal tam, mít tyhle díly.

Robbed

Myslím, že to je várka z lugbulku pár let zpátky, taky jsem teď vytáhl sáček s cca 200 dark red tile 1x1 a všechny praskají. Problém je, že jdou velmi těžce nasadit na stud a jak člověk zatlačí, tak prasknou. Moje řešení je vzít pilník nebo řezák a lehce brousit vnitřní strany do té doby, než jde tile nasadit na stud.

Současná dark red mi nepraská, tohle byl asi nějaký experiment, je to vidět na barvě, je lehce tmavší, než současná.

Bubla

Jestly dovolíte přidám svůj poznatek. (Každý materiál) včetně termoplast ABS kterého je v legu největší zastoupení a opravdu se jedná o ABS prošel sám osobně vývojem a to ne ani tak ekologickým jak spíš zdravotně nezávadným a to se projevilo nejvíce na jeho kvalitě a bude opravdu hůř, hlavní dodavatelé granulátů jsou tvrdě sledování na limity styrenu který je považován za nejvíce nebezpečný je zde spousta dalších látek které nemá smysl ani zmiňovat jsou podobné, problém je limity které se stejně jako u emisí CO2 automobilů každý rok snižují. Zkrátka pracuji v tomto odvětví již cca 15 let materiálové listy mi prochází deně rukama k archivaci dost druhů ABS plastů o různých šaržích sem už taky viděl a s barvivi je to zrovna tak. V závěru můžu jen s jistotou dodat a bude hůř plasty už nebudou co bývaly nikdy, na druhou stranu to z čeho jsou nyní vyráběné kostky je to nejlepší na trhu.
Přišel jsem, viděl jsem, postavil jsem...
Julius Bubla...

Villa Legina

Citace od: Bubla kdy 11.06.2018, 22:55:28
... Zkrátka pracuji v tomto odvětví již cca 15 let materiálové listy mi prochází deně rukama k archivaci dost druhů ABS plastů o různých šaržích sem už taky viděl a s barvivi je to zrovna tak. V závěru můžu jen s jistotou dodat a bude hůř plasty už nebudou co bývaly nikdy, na druhou stranu to z čeho jsou nyní vyráběné kostky je to nejlepší na trhu.

Využívam toto miesto na otázku netýkajúcu sa Lega. Čím to je keď výrobok z plastu začne byť lepkavý? Asi to treba okamžite vyhodiť, však? Je to zdravotne nebezpečné?

Stalo sa mi to už pri 3 produktoch: Kulma na vlasy, elektrická solnička, metla. Plastové časti začali byť nepríjemné na dotyk, lepkavé, spomínaná kulma sa po čase prakticky rozpadla. Pritom značkový výrobok. 

Ivansliz

Citace od: Villa Legina kdy 12.06.2018, 17:35:04
Citace od: Bubla kdy 11.06.2018, 22:55:28
... Zkrátka pracuji v tomto odvětví již cca 15 let materiálové listy mi prochází deně rukama k archivaci dost druhů ABS plastů o různých šaržích sem už taky viděl a s barvivi je to zrovna tak. V závěru můžu jen s jistotou dodat a bude hůř plasty už nebudou co bývaly nikdy, na druhou stranu to z čeho jsou nyní vyráběné kostky je to nejlepší na trhu.

Využívam toto miesto na otázku netýkajúcu sa Lega. Čím to je keď výrobok z plastu začne byť lepkavý? Asi to treba okamžite vyhodiť, však? Je to zdravotne nebezpečné?

Stalo sa mi to už pri 3 produktoch: Kulma na vlasy, elektrická solnička, metla. Plastové časti začali byť nepríjemné na dotyk, lepkavé, spomínaná kulma sa po čase prakticky rozpadla. Pritom značkový výrobok.

To, že to bude nějak škodlivé, je v zásadě 100% věc. Rozhodně bych to vyhodil - u elektrických spotřebičů navíc hrozí úraz el. proudem či vzplanutí, když už nic nedrží, kde má. Všechny plasty jsou chemie - plná organických jedů a těžkých kovů... Ono i nerozpadající se plast, tzv. nový a "Bezpečný" uvolňuje malá množství sebe sama třeba do vody nebo do jídla - třeba do vody v pet-lahvích apod. ...
We don´t smoke, we don´t drink alcohol, then we have money for lego! We spend money best!
http://www.legomodely.blog.cz

Bubla

Měl jsem starší hřeben a úplně se mi roztek sám od sebe, taky sám nevím proč to musí být nějaká reakce s něčím.
Přišel jsem, viděl jsem, postavil jsem...
Julius Bubla...

Villa Legina

Citace od: Bubla kdy 14.06.2018, 20:48:53
...taky sám nevím proč to musí být nějaká reakce s něčím.

Tak na takejto úrovni som múdra aj ja  :-\  :-X

peter

Tak už je to oficielně tady! Dostala se mi do rukou první stavebnice, kde jsou všechny kostky vyrobené z nového materiálu ...

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Valentin Dobrotivý

Já jsem se na ně díval minulý týden. Jsou to normální zelené kytky a stromy. Jen je kolem toho zbytečná hysterie. Lego se asi bojí, aby nějaká skupina enviromentalistických fanatiků nezačala pomlouvačnou kampaň proti jeho výrobkům, a tak samo od sebe ukazuje, jak je pokrokové. Ačkoliv přínos téhle aktivity je čistá 0.

Pool

Otázka spíš bude, co z nich zbude za pár let :-\. Bylo by zajímavé nacvakat vedle sebe tyhle ekologické dílky s jejich staršími brášky a skladovat to někde v dost nepříznivých podmínkách, aby se urychlil proces stárnutí a každého čtvrt roku si s tím hrát, ať jsou ty dílky nějak zatěžovány a po letech by při tom hraní nejspíš byly už i znát ty rozdíly ;D.

Marty713

Pokud jsem to dobře pochopil, tak nejde o to, že by výrobek byl z lépe rozložitelného materiálu, ale výrobní proces je šetrnější k přírodě využitím jiného zdroje - cukrové třtiny - v souladu s myšlenkou dlouhodobě udržitelného rozvoje. :) To je fajn.

Na druhou stranu pokud je kvalita identická, znamená to, že se lístky pořád stejně snadno lámou? :'( :D

Pool

Citace od: Marty713 kdy 13.08.2018, 09:35:48
Pokud jsem to dobře pochopil, tak nejde o to, že by výrobek byl z lépe rozložitelného materiálu, ale výrobní proces je šetrnější k přírodě využitím jiného zdroje - cukrové třtiny - v souladu s myšlenkou dlouhodobě udržitelného rozvoje. :) To je fajn.

Na druhou stranu pokud je kvalita identická, znamená to, že se lístky pořád stejně snadno lámou? :'( :D

Jestli opravdu jde o dva různé materiály, tak nikdy nemohou mít identickou kvalitu. S postupem času budou tyto rozdíly ve kvalitě větší a větší a časem to půjde lehčeji poznat. Otázka jenom bude, za jak dlouho to bude patrné a jak moc velké rozdíly to budou. Osobně nejsem naivka, abych jim zbaštil tyhle propagační povídky a až čas ukáže.

Drobuliatko

Citace od: Marty713 kdy 13.08.2018, 09:35:48
To je fajn.

Skutocne je to fajn? Ta cukrova trstina musi niekde rast. Ak sa z nej ma vyrabat cim dalej tym viac vyrobkov, musi sa jej stale viac a viac pestovat. To znamena len jedno - viac a viac vyklcovanych dazdovych pralesov. Takze cele je to taka dvojsecna zbran.

janopr

Citace od: Pool kdy 13.08.2018, 09:24:50
... a skladovat to někde v dost nepříznivých podmínkách, aby se urychlil proces stárnutí a každého čtvrt roku si s tím hrát, ať jsou ty dílky nějak zatěžovány ... ;D.

A nebo, ale to už je opavdu extrém, dát ty kostky do rukou dětem!  >:D

Robbed

Nejstarší "listí", co mám ještě z dětství, je teda dost polámané, takže ne že by původní materiál byl nějaký extra odolný. Údajně má mít identické vlastnosti, takže bych řekl, že nějaký rozdíl se prakticky neprojeví.

Citace od: Drobuliatko kdy 13.08.2018, 10:11:31
Skutocne je to fajn? Ta cukrova trstina musi niekde rast. Ak sa z nej ma vyrabat cim dalej tym viac vyrobkov, musi sa jej stale viac a viac pestovat. To znamena len jedno - viac a viac vyklcovanych dazdovych pralesov. Takze cele je to taka dvojsecna zbran.

Alespoň je to krok k odklonění od ropného průmyslu, který tu nebude věčně.


Jezevec

#56
Mám doma pár krabiček, ale prodal jsem to. Ne kvůli tomu, z čeho to je vyrobené nebo jakým inovativním způsobem, ale protože se mně taková směs zeleně včetně listů z palmy až tak moc nehodí. Upřímně v ty nové materiály moc velkou důvěru nemám, TLG se jen bojí, že na ně půjde s postupem času víc a víc kritika za využívaní neobnovitelných zdrojů, proto patrně přichází s tímto. Navíc být environmentally friendly je v dnešní době pro každou takto globální firmu dost dobrá reklama. Jinak jak už tu bylo řečeno, taky pochybuju o tom, že dva úplně jiné materiály by mohly mít naprosto stejné vlastnosti a kvalitu.
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

Faire

TLG tvrdí, že ty materiály mají stejné chemické složení.

Jinak to není žádná novinka, co vím, tak se o vývoj něčeho podobného pokouší už dlouho.

milanv

Citace od: Robbed kdy 13.08.2018, 10:26:23
Alespoň je to krok k odklonění od ropného průmyslu, který tu nebude věčně.
Dokud tě nenapadne, že se ta ropa spálí v traktorech při obdělávání polí s cukrovou třtinou... Akorát jsi k tomu zabral navíc ornou půdu, buď z těch pralesů nebo z polí, kde by jinak - jak nezvyklé v této době - mohlo růst jídlo. A to nemluvím o všech hnojivech, pesticidech atp.
Pán na Žlutém hradě

Anatyt

Ono je to skôr marketingový ťah LEGA, ako niečo čo by malo reálny vplyv na životné prostredie.