jak začít s Lego vlaky (souhrn dotazů a odpovědí)

Založil Meskalero, 15.12.2006, 20:36:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

peki

#60
Citace od: Johnysed kdy 25.03.2011, 20:35:35
... jaký typ si vybrat jestli RC nebo 9V případně u RC jíti pro začátek spíše do osobního vlaku nebo do nákladního vlaku
..

Diskuse jestli 9V nebo PF vlak  je nekonečná. Starý dobrý 9V systém byl jednoduchý,funkční (připojil jsi trafo ke kolejím a nic jiného jsi většinou   ;D neřešil).  Nicméně 9V systém byl před několika lety ukončen. Dle mého názoru není tedy pro začátek vhodný z těchto  důvodů:

- cena (zejména 9V koleje rovinky)
- dostupnost komponentů (kolejí,motorů)

pro začátečníka. Začal bych tedy s něčím co je na trhu, pokud časem pořídíš i 9V nebo 12 V vlak dá se kombinovat. Buť vše předěláš (např. vyměníš motor) nebo můžeš provozovat i více systémů v jednom kolejišti.  Obecně platí že z PF vlaku (musí mít zabudovaný přijímač a bateri box nebo akumulátor) uděláš snadno 9V/12V vlak pouze výměnou motoru.  Přijímač a bateri box buď ve vlaku necháš a jen ho nezapojíš nebo vše vyndáš, případně jako nepotřebné prodáš  ;D  Udělat z 9V/12V vlaku PF vlak se nemusí vždy povést, vzhledem k nutnosti zabudovat do vlaku přijímač a bateri box. Vlak Maersk je návodem jak to šikovně dělat.

K otázce jestli osobní nebo nákladní? Vezmi oba, doporučuji začít nákladním vlakem. Je sním větší "sranda" - více dílků,kolejí,typů vagonů + jeřáb a auto na převoz kontejneru. Potom kup 2 osobní. Uděláš z nich jedem delší rychlíkový vlak a třetí ovládací PF sadu pak budeš mít připravenou na Maersk  ;)   


Johnysed

díky díky tím nákladním bych asi stejně začal kvůli počtu kolejí a kreativitě vlaku

Johnysed

#62
Ještě jedna otázka kdybych si koupil další snímač pro rc vlak(motor apod.) tak mi stačí na dva snímače jeden ovladač příjde mi to logické když jsou tam dvě kolečka na ovládání ne ?

peki

#63
Citace od: Johnysed kdy 26.03.2011, 13:44:01
Ještě jedna otázka kdybych si koupil další snímač pro rc vlak(motor apod.) tak mi stačí na dva snímače jeden ovladač příjde mi to logické když jsou tam dvě kolečka na ovládání ne ?

O PF komponentech ve vlacích více zde

Na obr. je na ovladači  (oranžový obdélníček uprostřed)vidět přepínač kanálů 1-4. Na každém kanálu je ještě možnost ovládání 2 motorů červená/modrá celkem tedy jedním ovladačem 2x4 = 8 možností. U vlaků je počítáno na jednom kanálu  s jedním výstupem na motor a druhým na světla.

Johnysed

Tedy mohu jedním ovladačem ovládat 8 vláčků sice ne najednou ale i tak, tak to už je zajímavé. :D
Velká škoda 9V vláčků nejlepší řešení škoda že jsem je propásl

Chamakh

Ahoj všem. Chtěl bych zde poprosit zkušené. Byl jsem se svým synem v Praze u Anděla v železničním světě a samozřejmě, že jsem ho tam odtud nemohl ani odtrhnout. Od malinka se mu hrozně líbí vláčky a když jsem tam viděl dráhu od LEGA, napadlo mě, že by to pro něj bylo asi nejlepší. Jsou mu tedy jen 3 roky, ale snad by to neměl rozbít. Takže bych mu rád koupil nějakou sestavu a průběžně ji rozšiřoval. Něco jsem se zde dočetl o více typech. Poradíte tedy co koupit. aby to fungovalo a bylo do budoucna stále v prodeji? Díky všem
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Colonel32

To že bude něco do budoucna v prodeji nelze zaručit u žádného typu.

Asi bych začal současným nákladním vlakem (s nákladním se vždy lépe hraje), asi tady: http://www.morelega.cz/lego-24/lego-city-mesto-25/doprava-a-letiste-67/lego-7939-city-nakladni-vlak-2751.html?osCsid=p1ahuab12dn73u6epn0ap260u6

Pokud chceš být fajnšmekr, tak si vygoogli maersk train, ale to bych dítěti nedával do rukou, toho je pro ně škoda.

Villa Legina

#67
Na vek 3 roky by som skúsila skôr Lego Duplo vláčkový set 5608 :

http://www.toysrus.at/product/index.jsp?productId=4115961

pekne sa dajú kúpiť aj doplnky (sety 3775, 3774) :

http://www.toysrus.at/product/index.jsp?productId=4116001

http://www.toysrus.at/product/index.jsp?productId=4115991

Nestojí to veľa,  také 3 sety spravia náklady do 100 eur a chlapček sa s tým môže vyhrať isto ešte 2 roky. Za ten čas to môže aj doničiť, nebude Ti to ľúto, a sám uvidíš či ho to chytí.

Lego duplo samotné potom, pokiaľ nebude úplne doničené, kľudne ľahko predáš na nejakom mamičkovskom fóre, či na inzerát, alebo podaruješ nejakým menším deťom v rodine. Je to typ hračky, ktorá aj použitá stále má svoju hodnotu.

A keď pršteky budú zručnejšie potom môžeš uvažovať o klasických Lego vláčkoch. Odporúčam Ti na základe vlastných skúseností s malým dieťaťom.

Chamakh

To vypadá dobře..Já myslel s tím prodejem do budoucnosti aby nějaký typ nebyl již starý a nepřestal se vyrábět a já vše nakoupil. Něco jsem tu četl o RC a 9V,ale nic o tom nevím..Čili tímhle setem začít a dokupovat koleje, budovy apod? Díky.
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Chamakh

for leggina: díky, no určitě pro mylýho by to bylo lepší..já to myslel, že už bych mezitím pomalu dokupoval stavěl a za ty roky se někam dopracoval, jako k velké dráze apod..
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Villa Legina

Citace od: Chamakh kdy 31.05.2011, 21:47:12
for leggina: díky, no určitě pro mylýho by to bylo lepší..já to myslel, že už bych mezitím pomalu dokupoval stavěl a za ty roky se někam dopracoval, jako k velké dráze apod..

V pohode, ak Ťa to nadchlo, špeciálne ak sa ti nejaký súčasný vláčik páči, kúp si ho, k tomu ďalšie koľajnice, výhybky a odlož pre syna na neskoršie, budovy a podobne to je úplne jedno, to nie je nijako závislé čo do kompatibility.









germik

#71
Citace od: Chamakh kdy 31.05.2011, 21:44:41
To vypadá dobře..Já myslel s tím prodejem do budoucnosti aby nějaký typ nebyl již starý a nepřestal se vyrábět a já vše nakoupil. Něco jsem tu četl o RC a 9V,ale nic o tom nevím..Čili tímhle setem začít a dokupovat koleje, budovy apod? Díky.

No, dřív se vyráběl systém 9V - ten byl oblíbený, jednoduchý a funkční, doteď ho spousta lidí používá, ale je drahý. Znovu vyrábět se nejspíš nebude.
Po něm přišel RC systém - pokud vím, tak ten se moc dlouho neudržel - asi nebyl moc praktický.
Nyní Lego přešlo na PF system - ten by snad mohl chvíli vydržet, protože je současně použit i u Technicu, i ten má své výhody a nevýhody, hlavní mínus je asi napájení - pořád se musí dobíjet baterky/drahé akumulátory - u 9V jsi ho jen píchl do zásuvky... To je asi tak vše ;)

EDIT - systémy jso umezi sebou co do tvaru kolejnic a koleček plně kompatibilní, nemůžeš ale jezdit 9V vlakem po RC/PF kolejích
,,Dont underestimate the power od Melon!"
Moje Brickshelf galerie - http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?msearch=germik

Villa Legina

#72
Citace od: Chamakh kdy 31.05.2011, 21:44:41
To vypadá dobře..Já myslel s tím prodejem do budoucnosti aby nějaký typ nebyl již starý a nepřestal se vyrábět a já vše nakoupil. Něco jsem tu četl o RC a 9V,ale nic o tom nevím..Čili tímhle setem začít a dokupovat koleje, budovy apod? Díky.


Ja nie som nijaký expert vláčkar, ale tu sa môže i laik zorientovať do istej miery ako je to členené, čo sú historické a čo súčasné záležitosti, klikni si na Trains a jednotlivé členenia http://www.bricklink.com/catalogTree.asp?itemType=S uvidíš tam aj roky výroby, dostupnosť setov atď.

V podstate Germik to už popísal, ja len, keď ťa to zaujíma bližšie, tam je to pekne sprehľadnené.

Chamakh

Dobře, mrknu na to..takže aby na krabici byl pf system..
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

peki

#74
Nejednodušší a nejlevnější je koupit LEGO 7938 CITY Osobní vlak

Vlaky 7938 CITY Osobní a LEGO 7939 CITY Nákladní vlak  obsahují nový systém řízení tzv Pover Function dále PF a koleje (plastové)

PF vlaky je současnost = dá se koupit mělo by být nějakou dobu podporováno. Vlak veze akumulátor resp. batery box ten je připojen k přijímači. Motor je připojen také k přijímači. Dálkovým (vysílač) ovládáním je pak řízen (přes přijímač) motor. Jako hračka pro děti ideální  ;)






9V vlaky je "historie" koleje mají kovový povrch motor




bere šťávu přímo z kolejí



(to používáme v na výstavách ) mimochodem vedle kolejiště je ve vitrínkách i dokumentace historie a vývoje lego vlaků  ;)

RC (remonte control)vlaky byla přechodová fáze mezi 9V a PF.  Přijímač i batery box byl zaintegrován do podvozku vlaku (train base)







, plastové koleje, dálkový ovladač.
Jde všeho všudy o dva vlakové sety:
Lego 7897 City - Osobní vlak
Lego 7898 Nákladní vlak  

Ale  i RC vlak je kompletní set koleje, motorizace a dálkové ovládání = po doplnění baterii jezdí, děti si mohou hrát. Můžeš kombinovat provoz RC a PF vlaků. Každý vlak řídíš svojí vysílačkou.

V současné době můžeš v obchodě narazit ještě na tyto vlakové sety, které neobsahují motor/ovládání ani koleje. Jsou "levnější" a určeny pro uživatele, kteří motory již mají (např. uživatelé 9V systému) nebo si je koupí.
10219 Maersk Train
10194 Emerald Night


Vývoj vlaků vystihuje tento obrázek




I když je tam nepřesnost mezi 9V vlaky a 4,5 V vlaky (na tužkové baterie) Byly ještě 12 V vlaky. Některými označování za zlatou éru. 12 V Vlaky měli nejrozšířenější doplňky, včetně elektricky přepínané výhybky a zařízení na rozpojování vagónů.


12 V motor měl plastová kola, napájeni z kolejí bral sběrači umístěnými uprostřed na spodní straně motoru.



Na obr níže je vidět porovnání kolejí (9V kovový povrch, 12 V plastové koleje s napájecí kovovou částí uprostřed,  4,5 plastové modré kolejě).  Za zmínku stojí že teprve 9V kolej stejně jako nynější RC/PF plastová kolej je vyrobena jako jeden celistvý díl. Zatímco stejně velká část 12 V  nebo 4,5 V koleje se skládá z několika samostatných dílů. 



Rozchod koleji 4,5 12V 9V plastových RC/PF kolejejí je stejný! Rozdíl je pouze v napajení = motorizaci. Zpravidla vždy je možné vlak (lokomotivu) předělat tak aby se dala provozovat na vámi preferovaném systému.

Předělaní znamená pořízení a instalaci motoru (9V a 12V) nakopení příslušných kolejí a jejich napájení.

Pokud budete předělávat vlaky na nový PF systém musíte počítat s instalací baterry boxu a přijímače + místo na kabely. Někdy se to do lokomotivy nevejde, řešením může být instalace do nějakého skříňového vagonku, který pak bude pohánět vlak. 

Pro úplnost ještě obrázek motoru a příslušenství 4,5.





Pokud je to opravdu pro 3 leté dítě pak Duplo - dělá taky vláčky, které jezdí.  Pokud si s dítětem budete hrát spolu tak duplo přeskoč. Já jsem s vlaky začal tak že jsem ve 4 letech koupil klukovi k vánocům lego vlak  4512 Cargo Train

S.t.a.l.k.e.r.

Pre trojročné dieťa určite odporúčam Duplo vlak. Dcéra dostala v podobnom veku sety Basic, FreeStyle a Paradisa a nevedela sa s nimi hrať, detská jemná motorika bude na kocky Basic dostatočne rozvinutá možno až keď nastúpi do školy. Synovi sme kúpili Duplo vlak, most, výhybky, ďalší vagón, ... a bavilo ho to takmer 5 rokov. Jediná smola, že v tom čase Lego ešte nerobilo sériu Thomas the Tank Engine.

Villa Legina

Aj ja ďakujem peki za toto podrobné info, veď včera som sa náhodou s tým červeným vlakom potrápila.

Súhlasím so Stalkerom. Takisto moje školkárske dítko z toho vlaku ale nadšené vôbec nebolo, pokrútilo párkrát s ovládačom rýchlostí až sa vlak vykoľajoval, urobilo pár kolečiek, nastrkalo do vozňov psíky littlest pet shop a keby som to dnes pekne neposkladala naspäť do krabice asi by to len v izbičke zapadalo prachom  :)

Chamakh

Moc díky peki za takovou vysvětlivku..no zvážím to duplo no..ale trefil jsi to..taky bych si stim asi pohrál..stejně bych asi seděl u něj a hrál si sním.. ;D
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Chamakh

Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Villa Legina

#79
Tieto bežné súčasné veci najlepšie nakúpiš v obchodoch v Tvojom okolí, alebo v rámci Čiech, akcie a zľavy bývajú vždy.

Pri takej váhe by si zaplatil riadny peniaz na poštovnom a na poistení (logicky do Čiech) + bankové poplatky... nebola by to veľmi výhodná cena napokon

opýtaj sa tuto chlapcov, majú prehľad o obchodoch v Čechách, oni Ti isto poradia

Chamakh

Tam je pošta zdarma a koukam, že je toho na Ebay mraky. Mám v DE i druhé bydliště, takže to problém není a když spočtu všechno co se tam nabízí, tak je to sakra levnější..jinak samozřejmě se dají akce najít všude..
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

QuiGon

Zdravím všechny. Já jsem si vlak 7938 koupil před dvěma dny za 1750 kč i s poštovným. To je myslím dobrá cena. Co myslíte?

Chamakh

Tak to asi jo, pač já zatím našel za 2000 Kč v DE..
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Villa Legina

#83
Citace od: Chamakh kdy 31.05.2011, 23:11:41
Tam je pošta zdarma a koukam, že je toho na Ebay mraky. Mám v DE i druhé bydliště, takže to problém není a když spočtu všechno co se tam nabízí, tak je to sakra levnější..jinak samozřejmě se dají akce najít všude..

To je potom iná vec, v rámci DE môže byť poštovné buď zdarma (závisí od predajcu a objemu kupovaného tovaru) alebo relatívne nízke (á 3,50 - 6 EUR za Maxi Brief-či 9 EUR za DHL balíček, všetko podľa váhy) obvykle (keď to nejde von z Nemecka) netreba ani poisťovať, na nemeckú poštu nedám dopustiť. Navyše nemecké banky nepoznajú také niečo ako poplatok za bankový prevod. Takže v pohode, ale niekedy sa naozaj človek naháňa a zistí, že v obchode za rohom majú práve zľavy...treba sa popozerať a zvážiť hlavne i vynaložený čas.

Chamakh

To máš samozřejmě pravdu, já jsem na tom s časem špatně, takže dám vyhledat, najít a koupit. Paypal a je to doma..Už si ke mě domů posílá balíky x lidí a tam to fakt funguje super..i když u nás, jsem také neměl nikdy problém..
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Chamakh

Ještě se zeptám, dá se to nějak zapnout aby to malýmu jezdilo co nejpomaleji?
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

martinlx

Když je to pro děti tak stojí za zmínku i Lego Toy Story 7597 Western train, ale také patří do kategorie "neobsahují motor/ovládání ani koleje" takže nejspíše jako doplněk k nějaké sadě. Teď jsou v akcích za dobré peníze.

Pokud jde o rychlost, tak ovládání má 7 stupňů vpřed i vzad a s tím nejpomalejším by asi malý spokojený nebyl. Na druhou stranu asi nejde ani jednoduše zabránit aby volil i vyšší rychlosti. Další možností je používat místo 6ti baterek jen 4, z vlastní zkušenosti vše funguje.

Villa Legina

#87
Citace od: Chamakh kdy 01.06.2011, 13:39:16
Ještě se zeptám, dá se to nějak zapnout aby to malýmu jezdilo co nejpomaleji?

http://www.youtube.com/watch?v=hXOMJD_alDo je to trošku nekvalitný záznam, ale práve tie rýchlosti môžeš si porovnať

a čo sa týka dupla vlakov tak niečo "naživo" (aby si mal predstavu) je tu :

http://www.youtube.com/watch?v=wvhHKkKeYoU&feature=related

alebo

http://www.youtube.com/watch?v=U1XnDHZbt1A je takých krátkych videí plno, ľahko si vyhľadáš i sám.

Chamakh

Díky..sakra ono je to fakt pěkný.. :o
Zprostředkuji nákupy na Ebay..V případě zájmu, dejte vědět..

Villa Legina

#89
Citace od: Chamakh kdy 01.06.2011, 15:11:28
Díky..sakra ono je to fakt pěkný.. :o

No, veď peki myslím to včera o 22:12 dobre naznačil... :) zamýšľaš to "OPRAVDU" pre 3 ročné dieťa, alebo skôr pre seba ? ;) Netreba sa vôbec hanbiť si to priznať  ;)