(Vlastní WIP) Lanovka Pustevny

Založil tomaslambo, 22.01.2019, 14:50:26

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

tomaslambo

Dnes bych Vám chtěl odprezentovat jeden ze svých dalších projektů, který mám již delší dobu v hlavě a sice sedačkovou lanovku.
Jelikož jsem nechtěl jen tak ledajakou, rozhodl jsem se, že ji udělám na reálném základě. Jako předlohu jsem si vybral lanovku na Pustevny. Jednak proto že se jedná o regionální záležitost a chtěl bych ji prezentovat na Ostravské výstavě, ale také se mi líbila konstrukce spodní pohonné stanice.

Pohon obstarává M motor a lano je napínáno pomocí pneumatického pístu V2 1x11, bohužel mám k dispozici pouze jeden tento píst, což na funkci nemá výrazný vliv, ale chtěl bych se držet předlohy. Kdyby jste náhodou měli někdo k prodeji jeden tento píst tak prosím nabídněte, nebo kdyby jste náhodou někdo dělal nakup v zahraničním obchodě tak se rád připojím. Momentálně na českých BL obchodech není ke koupi žádný.

Momentálně jsem ve fázi testování, kdy ladím zejména dlouhodobý provoz pro účely výstavy, což se zatím moc nedaří ale to se časem poddá (snad :D)
Snažil jsem se o minifig měřítko, ale mám takový pocit, že mi to někde trochu uteklo.

Spodní stanice zatím bez krytu pohonu

Napínání lana pomocí pneumatického pístu

Náhled na hnací ústrojí

Horní stanice


Pro porovnání fotogalerie skutečné lanovky


Chairudo

Máš někde foto reálné předlohy?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

HD

@Chairudo: Dovolím si odpovědět  - dole pod fotkami je odkaz.  ;)

Těším se, jak se bude tento projekt vyvíjet, je to přeci jen jiné než obvykle stavěné měřítko. ;)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Chairudo

@HD: díky, opráším si brýle  ;D

Tady je pro inspiraci videjko podobné lanovky z Colmaru https://www.youtube.com/watch?v=E3_jGTHyatc
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

tomaslambo

Citace od: Chairudo kdy 22.01.2019, 17:38:18

Tady je pro inspiraci videjko podobné lanovky z Colmaru https://www.youtube.com/watch?v=E3_jGTHyatc
Díky za inspiraci, ale to už je opravdu hodně vzdálený level  >:D

Chairudo

Našel jsem kanál človíčka s tou lanovkou, tak posílám více inspirace na stavební techniky.  :)

https://www.youtube.com/user/pg5200/videos
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

tomaslambo

Díky za odkaz.

Zde drobný postup, sice jen digitální, ale i to se počítá


Mimochodem neměl by někdo tip, jak z běžných Technic součástek vytvořit sedačky, které by se co možná nejvíce podobaly originálu, s tím, aby se pohodlně vešli dva figové?


sohibil

Zaujímavé riešenie koncovej kladky. Ja by som uprednostnil koleso z motorky.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

tomaslambo

Potřeboval jsem něco většího než kolo z motorky. Tohle má průměr 16 studů

tomaslambo

Konečně se mi podařilo lanovku doladit tak, že se nikde nezadrhává lano, nevyskakují sedačky a je schopná trvalého bezporuchového provozu. Je čas se začít zaměřovat na estetickou stránku věci. Pro účely výstavy bude mít celá instalace délku necelé 3 metry, převýšení by se mělo pohybovat okolo půl metru, ale ještě se uvidí, celková délka lana je 5 metrů a sedačky jsou na něm v rozestupu co půl metru, takže celkem 10. Mezi spodní a horní stanicí bude umístěna ještě jedna nosná podpěra.
Jak je z přiložených fotek patrné, zrušil jsem napínání lana písty a nahradil jsem je gumičkou, která v tomto případě funguje daleko lépe. 

Se sedačkama jsem relativně spokojený, ale drobné doladění si určitě ještě zaslouží

První tlačná portálová podpěra je zatím jen plně funkční skica ale už mám v hlavě reálnou představu jak ji přestavím aby se více blížila originálu

Na spodní stanici proběhlo několik změn: v první řadě jsem zmenšil rozestup mezi těmi "A" konstrukcemi aby se zlepšily proporce, již zmiňovaná náhrada pneumatického napínání za gumičky a začalo se rýsovat opláštění strojovny.

Detail napínání


tomaslambo

Víkendový postup na horní stanici a myslím že celkem zdařilý experiment s terénem za použití čistě Technic dílů.
Teď už jen sundat nálepky, vyměnit tu barevnou všehochuť na hlavní kladce, trochu to oživit nějakými detaily a horní stanice je hotová.



sohibil

Tie zelené dilely majú akože imitovať trávu?
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

tomaslambo

#12
Je to takový experiment. Bohužel na fotkách to tak nevynikne. Možná na to doplním ještě nějakou tu zeleň aby to bylo zjevnější

tomaslambo

Něco málo práce v inkscapu  :)


sohibil

Hodila by sa teda aj zelená podložka - teda ak to nemá byť na skale.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

Foton

Citace od: tomaslambo kdy 19.02.2019, 15:04:11
Něco málo práce v inkscapu  :)

Jsi to měl dát rovnou v SVG :-)
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

sohibil

@Foton: Pochybujem že toto fórum tento formát dokáže zobraziť.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

tomaslambo

SVG mi to tady nepovolí, ale PDF mi to vezme, tak přikládám (mimochodem vše je vlastní práce, nic jsem si nestáhl, a tabulky odpovídají normě ČSN 01 8027 Značení a zabezpečení v zimním středisku  ;D)

Citace od: sohibil kdy 19.02.2019, 19:39:35
Hodila by sa teda aj zelená podložka - teda ak to nemá byť na skale.

Všechny části dráhy budou na stejné (šedé) podložce, takže to beru jen jako podstavec pro výsek z kopce, navíc počítám s tím, že valná většina návštěvníků výstavy, pro kterou lanovku primárně stavím, na Pustevnách byla, takže mají alespoň určitou představu, nebo vzpomínku na to, jak to tam vypadá.
Moje představa je několik samostatně stojících celků, vždy jen z nějakým drobným kouskem okolí pro dokreslení. Navíc bych chtěl, pro celou stavbu, použít jen Technic součástky (samozřejmě s drobnými ústupky kde už ani Technic nebo moje představivost nestačí  ;))
Pohrávám si také s myšlenkou, že oživím spodní stanici alespoň štítem budovy zázemí s pokladnou, samozřejmě rovněž z Technic dílů.

tomaslambo

Pomalu ale jistě se začíná blížit termín výstavy a tak i já musím začít dolaďovat.
Včera dorazila zásilka s BL a konečně jsem mohl barevně sladit kladky, jejichž až téměř kolotočová barevnost mi byla obrovským trnem v oku už od samotného počátku.

Takhle je to rozhodně lepší

tomaslambo

Po volnějším víkendu zase další postup.
Přestavěná horní stanice tak, aby co nejvíce odpovídala realitě, chybí už jen nějaké drobnosti a hlavně sundat nálepky



Mimochodem, docela mne zaujal struktura stěny postavené z malých DBG beamů. Vnuklo mi to myšlenku na stavbu hradu s Technic dílů


tomaslambo

Výstava už se kvapem blíží a tak je potřeba trochu práce předelegovat i na mé ubohé spolupracovníky  :D

Podstavce a zároveň přepravky jsou poslány do výroby (snad nepoužijí ten odpad co už půl roku hnije za halou  ;D)

Chairudo

Video lanovky z Ostravy ;D
Fakt povedený kousek, jsem zvědavý kam to posuneš dál  ;)
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

milanv

Tomu říkám povedený model! Sleduju to už od začátku tématu a moc tomu fandím - a taky že jo! Dopadlo to perfektně! Elegantní na pohled a přitom Technic. Jak je to spolehlivé? Funguje to celý den?

@Chairudo: Díky za video! Už jsem byl nadšený z těch pár vteřin z celkového videa za ostravskou výstavu, ale takhle je to samozřejmě mnohem lepší.
Pán na Žlutém hradě

tomaslambo

Chairudo: Moc děkuji za video a doufám, že se mi to podaří posunout někam dál. Něco už je v hlavě, tak snad se alespoň něco z toho podaří.

milanv: Děkuji za chválu. Ze spolehlivostí se to má asi tak: Na začátku výstavy jsem se s tím ještě celkem dost trápil, snad co deset minut bylo potřeba nějakého toho zásahu, než se mi podařilo lokalizovat díl který dělal problémy a chybu odstranit. Potom už panovala relativní pohoda s potřebou zásahu tak jednou za hodinu či dvě. Jsem si ale jistý, že vím co i ty občasné problémy způsobuje a doufám, že se mi je podaří do příštího roku odladit. Zajímavé je, že lanovka jela oba dva dny prakticky na jednu sadu baterek a to jsem používal naprosto obyčejné Varty. Udivilo mne jakou sílu má ten malý motor, protože při jedné nehodě stáhl dolu z podstavce celou horní stanici včetně baseplatu, který byl k podstavci přilepený oboustrannou lepící páskou. Naštěstí zůstalo vše pohromadě a do pěti minut se jelo dál.


Foton

Parádní výtvor Tomasi. Co bude příště? Lanovka s odpojovanými sedačkami? >:D
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

milanv

No na to jsem přesně čekal celé video od Chairuda: jak uvidím, že se ve spodní stanici sedačky řadí a zase odbírají z fronty na výjezd... To zní jako výzva, ne? :D
Pán na Žlutém hradě

pryb

Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

HD

#27
Jen tak dál. :) Máš to vážně super.

Jak často spadne provázek z drážky na kladce? a je schopná projíždějící sedačka tuto chybu automaticky napravit?  ;)

Jak řešíš zvýšení koeficientu tření na velkých kladkách ve stanicích? a fotkách jsem detail nenašel. Tipoval bych podle dostupných fotek  "klínovou" drážku. ;)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

tomaslambo

HD: Díky za pochvalu

Provázek vypadává na kladkách u spodní stanice. Vypadává ale směrem ke středu dráhy takže je stále podepřené a nic se neděje. Je to zapříčiněno hlavní kladkou, která není kulatá (osmihran) a tak neustále jakoby pulzuje a mění se rozteč lana. lano se pak zachytí až za vnitřní okraj podpěrných kladek a tam už vesměs zůstane. Na funkci to nemá vliv jen to vypadá blbě. Má to hold ještě svoje mouchy na kterých se musí pracovat.  ;)
   
Z hlavních kladek lano vesměs nepadá. Během výstavy se párkrát stalo, že vypadl na horní stanici, ale tam to bylo nejspíše v důsledku toho, že někdo silněji ťukl do lavice a lanko se vysmeklo směrem nahoru a tam se za chytilo o study na horní Plate 2x4, což zapříčinilo zaseknutí lanovky.
Pro příště vím, že musím dát Slope 30 1 x 1 x 2/3 i na horní Plate 2x4
 
Hlavní kladky vypadají takto:
 

danyboy

Obdivoval jsem už na výstavě, když jsi tam zrovna nebyl >:D Co takhle na příští rok udělat pod to kopec?  :)