(vlastní - zakázka) Ještěd

Založil edward193, 08.07.2016, 19:05:08

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

edward193

Postavit Ještěd jsem měl v plánu již v roce 2008 - plánoval jsem "neco kruhovite", jak uvadim v prispevku z roku 2008:
http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=15703.msg77549#msg77549
Nakonec se to povedlo až o 8 let později.
Klíčové bylo získaní autorských práv od rodiny pana architekta Karla Hubáčka a přesné plánování geometrie - doufám, že tady potěším všechny nadšence pro excel  :D

Takže trochu geometrie:
spodní část (zázemí pro vysílač, recepce hotelu) představuje pravidelný 40ti-boký hranol
vrchní část (restaurace a 2 patra hotelu) tvoří pravidelný 20ti-boký komolý jehlan
nejvyšší část (laminátový plášť) je vymodelována z klasických Lego kostiček do tvaru rotačního hyperboloidu, který odpovídá skutečnému tvaru vysílače

edward193

#1
Začal jsem stavěním nejvyšší části - laminátového pláště. Má tvar rotačního hyperboloidu, rovnici jsem "odvodil" z plánů skutečného Ještědu. Pak jsem to hodil do excelu a tím si vymodeloval 1/8 kruhu. Pak už to jen podle toho postavit. V příslušných výškách jsou pak ochozy,antény a žebřík. (Na fotce v pozadí suterén Kaplického knihovny).
------
Pro zájemce rovnice:
=ZAOKROUHLIT($B$4*(((G$3*G$3)+($C4*$C4))^(1/2))^3+$B$5*(((G$3*G$3)+($C4*$C4))^(1/2))^2+$B$6*(((G$3*G$3)+($C4*$C4))^(1/2))+$B$7-$B$8;0)

edward193

#2
Následovala stavba spodní částí - pevné základy a na nich 40-úhelník, který by měl připomínat kruh. Uprostřed je pevná konstrukce, která pak bude nést celou váhu vrchu.
Pracovní názvy byly "reaktor" a "koloseum"  :D

edward193

#3
Restaurace s hotelem je pak tvořená  20ti-bokým komolým jehlanem. Díry mezi stěnami jsou zakryté pásem z tilů. Kruhová deska pod restaurací je stavěna opět s využitím excelu (na fotce 1/4 kruhu s poloměrem 58 studů). Nejkomplikovanější byla přístupová rampa (na fotce jsou jednotlivé části uložené na zemi) - mezikruží, které zároveň stoupá.

-----------
Rovnice rampy:
=KDYŽ(A((BJ$5^2+$C21^2)^(1/2)>=$C$2;(BJ$5^2+$C21^2)^(1/2)<=$C$3);ZAOKROUHLIT((ARCTG((BJ$5-10)/($C21-10))/(2*PI())*360)/90*$C$1;0);"")

edward193

#4
No a pak následovala časově náročnější a ne až tak zajímavá stavba okolí - kopce, přístupové cesty a stanice lanovky. Tady posloužili letecké mapy, kdy jsem si je rozdělil na menší částí a podle toho stavěl. Jeden čtvereček na mapě odpovídá ploše 5x5 studů.

edward193

A na závěr fotky hotového modelu, jak stojí na Lipně.

linhi


Je to nádhera a klobouk dolů,je to tvá nej stavba,opravdu mě Ještěd zaujal a byl pro mě favoritem..

Pool

Brutus, šílenost, magořina (myšleno samozřejmě v dobrém  ;D A celá ta realizace trvala těch 8 let? 

Bard

To je fakt bomba. Jako celek parádní, ale hlavně mě nadchly ty výpočty kolem rotačního paraboloidu. Jen jsem asi nepochopil tu 1/8 kruhu. Část paraboly jsi aproximoval 1/8 kružnice?

milanv

Je to nádherná stavba, obzvlášť naživo si to člověk užil. Tady z těch tabulek a funkcí to vypadá, že to bude kockaté, ale ve skutečnosti to tak vůbec nevypadá, krásně to simuluje tvar i ducha skutečné stavby. Upřímně gratuluju k parádnímu dílu.

A zvláštní dík za skvělou prezentaci teď tady na kostkách - spousta zajímavostí z pozadí stavby. Super!
Pán na Žlutém hradě

edward193

Citace od: xPool kdy 09.07.2016, 11:05:26
A celá ta realizace trvala těch 8 let?
Ne, ne, to netrvalo těch 8 let - první návrhy a myšlenky pocházejí z té doby. V porovnání s tímto modelem byly první návrhy až směšně malé ;)
Pak šel projekt "do šuplíku" a znovu se probral k životu na podzim 2015 - kdy byl zájem ze strany Lipna.

edward193

Citace od: Bard kdy 09.07.2016, 11:54:55
Jen jsem asi nepochopil tu 1/8 kruhu. Část paraboly jsi aproximoval 1/8 kružnice?
Tá 1/8 kruhu je jen kvůli zjednodušení a eliminaci chyb. Čísla v jednotlivých buňkách na printscreenu pak udávají, do jaké výšky se má stavět. Stačí znát, jak vypadá 1/8 a snadno se z toho postaví celek - 1/8 zrcadlově otočená kolem diagonální osy vytvoří 1/4 paraboloidu, atd. až je z toho celý paraboloid.

Pool

No osobně ten Excel chápu tak na půl, dal by se někde uploadnout ten dokument, ať ho můžeme zkouknout pro lepší pochopení  :)

edward193

Citace od: xPool kdy 09.07.2016, 21:55:23
No osobně ten Excel chápu tak na půl, dal by se někde uploadnout ten dokument, ať ho můžeme zkouknout pro lepší pochopení  :)
Kdo má zájem o excel, pošlete mi ve zprávě emailovou adresu, rád pošlu ;)

Foton

Díky za náhled do zákulisí, velmi si ho cením.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.