kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

mirek

Vím, že 9V vlakům odzvonilo, ale jsem mezi těmi, kteří vlastní něco málo dílů tohoto sortimentu.
Kolejiště stavím jednou do roka, zejména o Vánocích. V hlavě nosím návrh na stálé kolejiště na půdě.
Mělo by se přibližovat tomu, co je na obrázku, pouze s tím, že bude pevně zabudované a doplněné množstvím odpovídajících setů. Postupně si vymýšlím různé doplňky a vychytávky, tak jak to umí modeláři.
Rád bych pak přiblížil, některé své nápady.

mirek

#1
l.nápad: "Nouze naučila Dalibora housti."
               Z nedostatku přípojných originálních dílů, neboť pro kolejiště bude zapotřebí spoustu           
               připojení (odizolované úseky kolejí a pod.) řešil jsem jak na to. Jednoduchý a velmi
               nenápadný způsob je použití mosazné části dílu z "lustrsvorky", který je připájený z vnější
               části koleje. Je i pevnější oproti originálnímu připojení. V případě jakéhokoliv defektu se 
               dá kabílek jednoduše odšroubovat.

otaznik

Citace od: mirek kdy 14.01.2008, 11:42:55
l.nápad: "Nouze naučila Dalibora housti."
               Z nedostatku přípojných originálních dílů, neboť pro kolejiště bude zapotřebí spoustu           
               připojení (odizolované úseky kolejí a pod.) řešil jsem jak na to. Jednoduchý a velmi
               nenápadný způsob je použití mosazné části dílu z "lustrsvorky", který je připájený z vnější
               části koleje. Je i pevnější oproti originálnímu připojení. V případě jakéhokoliv defektu se 
               dá kabílek jednoduše odšroubovat.
Tak originální připojení je výrazně lepší, tohle mi přijde velmi špatné, estetická tragédie a navíc zničený originální díl (z mého pohledu skoro k vyhození). Jako sběratel úpravy originálních dílů neschvaluji - a ani se mi nelíbí.

mirek

Pro otazníka:  Ano ty jsi sběratel, jak říkáš.Tím je potvrzen tvůj názor.
                       Podívej se na těchto stránkách (třeba na zásahy do 9V, ale i RC motorků).
                       To jsou modeláři, kteří koumají, jak na to jít, když je něčeho nedostatek.

Honzik

#4
Citace od: otaznik kdy 14.01.2008, 12:29:45

Tak originální připojení je výrazně lepší, tohle mi přijde velmi špatné, estetická tragédie a navíc zničený originální díl (z mého pohledu skoro k vyhození). Jako sběratel úpravy originálních dílů neschvaluji - a ani se mi nelíbí.

Ač mi někdy připadá otazník jako opravdu velký lego purista, tak v tomto s ním plně souhlasím...řešení připojení pomocí "spojek" je opravdu strašné...

Nehledě na to, že tento káblík na připojení není neobvyklá součástka. Cena myslím není taky úplně nejhorší...

mirek

Když kolejiště budu chtít realizovat pevné, tak kabel chci protáhnout a schovat pod panel.
Přemýšleli jste, jak velká musí být díra v panelu na připojení originál dílu?
Aby se mi kabely motaly mezi kolejemi a případnými stavbami, promiňte, to není řešení
modelového kolejiště.

Mates

Mirku, konektory jsou na jedné straně užší (vyšší plate 2 x 2) a je možné je bez problémů připravenou dírkou zasunout pod úroveň stolu, takže si myslím, že se určitě dá připojení kolejí "uklidit" tak aby to nenarušilo celkový dojem.
Pokud chceš přesně modelové kolejiště, tak ho udělej z modelů a ne z Lega. Pokud chceš Lego kolejiště, tak se snaž využít Lego součástky a to co ti vadí zkus třeba zakrýt kopcem, nebo nějakou stavbou... ;)

mirek

Pro Matese: Právě že jsem postavil tři modelová kolejiště ve velikosti TT, myslel jsem, že i Lego
                    se dá modelově řešit ve větším  prostoru s drobnými úpravami.

Omlouvám se všem, ale asi jsem více modelář, než  "legofajnšmekr".

otaznik

Citace od: mirek kdy 14.01.2008, 16:37:27
Omlouvám se všem, ale asi jsem více modelář, než  "legofajnšmekr".

Jasně, to asi jsi.

Naše názory ber jen jako názory (případně návrhy, inspirace apod.), nenech se odradit od toho co tě baví nebo co ti vyhovuje. Jen pak buď připraven na podobné reakce.  ;)

mirek

#9
Otazníku, DÍKY...TO BERU.

Zde přikládám stavbu posuvné plošiny, která by měla být časem osazena do kolejiště na půdě a která je pouze z originálních dílů. Plošina se pohybuje přes ozubené kolečko, které dosedá na proužek linolea. Převod je do pomala.
Ještě poznámka k parní lokomotivě. Ta žlutá část na kotli je odlepena z dětské zvukové knížky
o mašince. Lehkým dotekem na tento díl mašinka vydává zvuk ... ŠŠŠ...ŠŠŠ...ŠŠŠ...

peki

Citace od: Mates kdy 14.01.2008, 14:30:36
Pokud chceš přesně modelové kolejiště, tak ho udělej z modelů a ne z Lega. Pokud chceš Lego kolejiště, tak se snaž využít Lego součástky a to co ti vadí zkus třeba zakrýt kopcem, nebo nějakou stavbou... ;)

Vítám dalšího vláčkaře  ;D Pokud chceš udělat modelové kolejiště z LEGA jdi do toho.  Jsem zvědavý kam až se dostaneš. Někdy je třeba jak říká J.C osahat i ty slepé cesty. Co se týče letování doporučuji letovat přímo na koleje  >:D >:D. Pokud najdeš drátek v odpovídající barvě půjde vše dobře zamaskovat a nebude to tak na první pohled vědět. Ten přiletovaný konektor který ukazuješ mi příde zbytečně robusní.

Ty originální dráty, kterými se přivádí napětí nejsou zatím sice vzácné ale stojí tak okolo 5 $. Pokud je potřeba od koleje natáhnout delší drát např. 2 m  je tzv. pure řešení zbytečně drahé, nevíc schované pod panelem. Takže pokud se to na povrchu udělá šikovně decentně není co řešit. 

mirek

Peki, děkuji za přivítání a děkuji za odkaz na"koleje". Je pravdou, že odizolování úseků dělám jako ty ...mezi spoje kolejí.
Dělám to však z průsvitné folie (ne slabá a ne silná), z desek na listiny. Ta průsvitná není vůbec mezi kolejemi vidět. Sám to někdy těžko hledám.
Z tvého připojení, které je přímo pájené na kolej mám radost. I takto jsem postupoval, ale přiznám se, že jsem při laborování a zkoušení různých zapojení pak raději volil přišroubování přímo na kolejišti nahoře.
Díky za řešení s diodami. To už jsem zapomněl, i když na TT kolejišti jsem toto řešení měl. 

peki

Citace od: mirek kdy 14.01.2008, 22:21:48
Je pravdou, že odizolování úseků dělám jako ty ...mezi spoje kolejí.
Dělám to však z průsvitné folie (ne slabá a ne silná), z desek na listiny. Ta průsvitná není vůbec mezi kolejemi vidět. Sám to někdy těžko hledám.


Proto izoluji něčím co je vidět abych to našel  ;) Ale dá se po poznačit nějakou plate. Ještě poznámka ke Svitavám LEGO dráty na kolejiště 3x1 a 2x2 jsem měl půjčené cca od 10 lidí z fóra !!! Je pravda že jsem rok nezahálel a vytvořil jsem si průběžně zásobu tohoto materiálu  >:D >:D  Právě pro případy akce typu výstava, doma na půdě bych k tomu přistupoval pragmatičtěji  ;D

betakaroten

Drát se dá připojit i bez letování, jenom skřípnout do spoje kolejí. Jenom nemám vyzkoušené, jak dlouho to vydrží.

mirek

Vydrží to velice málo. Kontakt jednou funguje, dvakrát ne. I to mám již za sebou.
Toto řešení je zdrojem poruch přívodu napájení.

mirek

#15
Na úvodních obrázcích je vidět, že odizolované úseky kolejí jsou propojeny s napájenými úseky originálními lego díly. Originál kabel je připojen k tlačítku, které po stisku dodá napětí do odizolovanému úseku a vlak jede.
Tlačítko, to je další prvek, který jsem řešil pro kolejiště.

Vše je zachyceno na těchto snímcích.

Mates

Citace od: mirek kdy 14.01.2008, 16:37:27
Pro Matese: Právě že jsem postavil tři modelová kolejiště ve velikosti TT, myslel jsem, že i Lego
                    se dá modelově řešit ve větším  prostoru s drobnými úpravami.
Věřím, že jsou s tou největší parádou. ;)
Lego se dá trochu modelově řešit, ale je třeba na to mít dostatečnou zásobu dílků, v tomto případě převážně bricků a plates ;D >:D
I já doma nyní bojuju s tímto problémem :D ;D

Citace od: mirek kdy 14.01.2008, 16:37:27
Omlouvám se všem, ale asi jsem více modelář, než  "legofajnšmekr".
Neomlouvej se, je to přesně tak jak říká Otazník, jen píšeme náměty, názory... je na tobě, co si z toho odneseš... 8)

mirek

Na čas jsem se odmlčel, ale to jen proto, že jsem se pustil do stavby lokomotiv pro kolejiště na půdě.

[příloha smazaná administrátorem kvůli své velikosti]

mirek

#18
Také jsem postavil staré berounské nádraží a drezinu.

Icewalker

Chválím pěkné provedení berounského nádraží. Tedy, už jsem tam dlouho nebyl, ale snad bych doporučil přidat něco zeleného k budově jako takové, a třeba pár odpadků, aby to bylo věrnější. A třeba nějakého cestujícího se suvenýrem z "keramického festivalu" :)
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

niessnet

Citace od: mirek kdy 28.05.2008, 12:10:19
Také jsem postavil staré berounské nádraží a drezinu.
Ta ještěrka na prvním obrázku se mi líbí. Tady na Kostkách jsem ji ještě neviděl, takže to vidím, jako originální nápad.
,,Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá." Jára Cimrman

Skyder

#21
Velmi sa mi paci ta stanica a to vozitko /cervene/ vratane tej starej masinky. Parada! Tesim sa na tvoj vytvor /kolajisko/ a verim ze to bude vyzerat uzasne! ;)

PS: ohladne toho dielu: no dobre nie je to LEGO ale podla mna to tam necyzera az tak zle. I ked ja by som volil LEGO alternativu. Asi som skor PURE...
Skyder

mirek

Dreziny a stará pára, to rád stavím. Přikládám větší fotky parní lokomotivy, která dnes už zase vypadá trochu jinak...ale to příště.
Také drezina s motorem z MiGu 15 na ofukování sněhu je zajímavá.

mirek

Ještě jedna maličkost, ten žlutý díl na páře není z lega, je to zvukový efekt, který vydává tón....ššš...ššš...ššš...ššš... atd. Je to vypreparované z dětské knížky o mašince a oboustrannou lepící páskou uchyceno na čelo lokomotivy.

hobby

Jsem rád, že zase po delší době je tu opět téma trains :). Nádraží jsi postavil moc pěkně, líbí se mi. Vidím, že set 4954 má široké využití. Rád bych porovnal  model se skutečností; přes tohle nádraží jsem často jezil, ale už si na něj moc nepamatuju. Kdybys měl fotku, tak bych o ni poprosil. Samozřejmě očekávám jen omezenou míru podobnosti, to co měřítko a kostky dovolí.
Pokud jde o páru: pro mě jsou tyhle lego-lokotky jedna bída z toho důvodu, že základní charakteristika parních lokomotiv, t.j. pohyb ojnic a pístů + velká kola zde chybí a LTC to ignoruje a dosud nechápe. Už jsem to zde několikrát otevřel - např. zde.
Jsem zvědavý, na pokračování "projektu" a držím palce. Je nás tu pár, co stavíme takovéhle větší kolejiště.
PS: a neprovokuj legopuristy tím žlutým dílem! ;D.

mirek

#25
Děkuji, posílám fotku přebudovaného starého berounského nádraží z LEGA, u původní byly okna ve dvou řadách. To jsem stavěl z paměti. Pak se mi dostala do ruky fotografie, kterou též přikládám, tak jsem horní okna odstranil.
Také jsem postavil hradlo na berounském nádraží Závodí. Pro porovnání k Legu i skutečnost.
Puristi mi zošklivili první moje vystoupení v KOSTKÁCH, z Vašich řad přišla povzbuzující odpověď,
tak nyní je naprosto ignoruji...jdu svojí cestou. Oni jsou něco jako památkáři. Ti také neradi vidí
úpravy podle nových technologií.

 

mirek

#26
Přikládám ještě dva záběry na závodské hradlo.

mirek

Protože pokrok jde dál a já nechci umřít jako blbec, 9V vlaky chci na kolejišti na půdě doplnit
i o RC vlaky. (na internetu jsem viděl, že na jednom kolejišti je několik použitých druhů vlaků
z Lega).
Tak si stavím (tedy pro vnoučata) nejen 9V, ale i ty RC. Přikládám foto.
9V vlaky nyní osazuji vlastním osvětlením LED diodami, neboť Lego osvětlení je osazeno žárovičkami, a ty jsou závislé na proudu. LED diody mají konstantní svit i při nízkých rychlostech.
Na lokotraktoru je LED dioda vepředu i vzadu a přepíná se při změně směru jízdy. To byl můj
začátek. Další osvětlené lokomotivy příště. Musím je nafotit.

Icewalker

To hradlo je nádhera. Obzvlášť se mi líbí ta vodní pumpa, jak je vyřešena vtipně klasickou páčkou :D Skvělá práce!
Animované Lego snímky a mnoho dalšího naleznete na dallart.net
Brickshelf výběr

Micho

Citace od: Icewalker kdy 02.06.2008, 17:19:45
To hradlo je nádhera. Obzvlášť se mi líbí ta vodní pumpa, jak je vyřešena vtipně klasickou páčkou :D Skvělá práce!

Aj mne sa to hradlo pozdáva.  8)

Stanica aj lokomotívy v pohode, tu strechu nástupišťa si spravil z nejakého mramorového umelehmotného materiálu? Pripomína mi to mramorové sklo, to by si tam asi nedával. A je to ešte vŕtané. Mne sa to nástupište páči.  8)