kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

matka

Pěkně ti tam scénky přibývají, je z tebe takový vláčkovinětář  :)

Mirku, dovolím si využít toho, že máš své vlastní vlákno. Přeji ti všechno nejlepší k tvému krásnému jubileu, ať zdravíčko slouží a kolejiště se dál takhle úžasně rozrůstá!
Díky za tvou skvělou práci, elán a inspiraci.
Paní na Žlutém hradě

Izabella08

Citace od: matka kdy 23.02.2018, 19:53:43
Pěkně ti tam scénky přibývají, je z tebe takový vláčkovinětář  :)

Mirku, dovolím si využít toho, že máš své vlastní vlákno. Přeji ti všechno nejlepší k tvému krásnému jubileu, ať zdravíčko slouží a kolejiště se dál takhle úžasně rozrůstá!
Díky za tvou skvělou práci, elán a inspiraci.

Miri, i já se připojuji k Ditě..buď stále tak plodný a usměvavý jako doposud. Tomu Tvému narozeninovému číslu nelze uvěřit!
Už se těším na shledání:)

Jezevec

Taky se přidávám k přání pro krále legové železnice. Všechno nejlepší k narozeninám, hodně štěstí, zdravíčka a úspěchů. Mirku, ať stavíš minimálně do sta let a nebo klidně i mnohem déle! :)
Kde všude můžeš sledovat aktivity naší LEGO komunity Kostky.org?
Mrkni na náš Facebook nebo Instagram a sdílej, lajkuj, komentuj.

april.lix

     

      ...vše nej nej k narozeninám, hlavně hodně zdraví a ještě trochu kostek...

milanv

...a spooooostu krásných malých mašinek!

Taky vás jako kluky zajímalo, kam se odstěhoval Zababa, když už obchod u Strossmayerova náměstí mašinky neprodával? Prý někam jihozápadně od Prahy a má tam obrovské vlastní vláčkoviště - a nebojí se o něj jako skoro všichni sběratelé a stavitelé, ale zve tam dál děti i dospělé ze širokého okolí...
Pán na Žlutém hradě

Cavelon

To číslo je síce pekné, ale nie až také podstatné. Oveľa dôležitejšie je to v srdci...
Mirku, všetko najlepšie, pevné zdravie, stále obrovskú chuť do života a mnoho nových kreatívnych nápadov! 8)

fanda

Mirku, také se přidávám k ostatním a nemám co dodat, snad jen: nechce se mi věřit, že to číslo ve Tvém profilu je pravdivé - neznám nikoho, kdo by byl v takovém věku tak agilní, tvořivý a na první pohled i fyzicky zdravý, prostě FIT.

Tak ať ti to vydrží a já budu jen tiše závidět :-)

mirek


mirek

Když nápad...tak je nejlepší ho hned zrealizovat.
Malým návštěvníkům na kolejišti se líbí jak blikají světla na přejezdu... a musí si šáhnout.
Konstrukce nebyla na tento nápor dimenzovaná a tak jsem se pustil do bytelnější sestavy.
Povedlo se.
Při té příležitosti jsem začal pracovat na motorizaci ovládání závor. Bohužel je NON LEGO,
ale je velmi miniaturní a bude pod deskou stolu. Na elektro stole už sestava dokonale maká.

 
https://www.facebook.com/197041683666570/videos/1591792044191520/

mirek

...jak jsem napsal výše, tak sestava závor už dokonale maká.
Na kolejích budou kolejové kontakty, které sepnou a vypnou pohon serva (má koncové vypínání).
Po doteku kolečka, ať plastového, nebo kovového se sepnou kontakty kolejového kontaktu a ten
dá impuls pro zdvih závor.



https://www.facebook.com/197041683666570/videos/1592883194082405/

mirek

Díky kritice přítele z Austrálie na FB jsem upravil výšku zdvihu závory.






hobby

Ano, také jsem konstatoval, že zdvih závor je malý, ale nechtěl jsem Ti to připomínat, vidíš to sám. Teď je to mnohem lepší, ale pořád málo. V reálu jsou tyhle otevřené šraňky svislé. Ale ty už to jistě nějak domyslíš.

milanv

#2562
Moc se mi to líbí. Samotná závora je pěkně realistická, pohon lankem pěkně nenápadný, takže nevadí non-lego motor bokem (nikdo si ho nevšimne). A kdyby v budoucnu jsi chtěl to předělat na pohon lego motorkem, tak to není díky lanku zas ta těžké.

Výška zdvihu mě taky nejdřív zarazila, nevím jestli bych je nutné je dělat úplně do svisla - podle mě by stačilo by pod nimi projelo auto (i náklaďák).
Pán na Žlutém hradě

mirek

#2563
Pánové (hobby + milanv),

nesšíslněkrát jsem celé závory předělával...vždy a vždy jsem se k nim vracel a stále něco vylepšoval. Stále to nebylo to pravé ořechové.
Problém a veliký byl ve volbě motorku. Nakonec jsem použil motorek s koncovými vypínači, který je konstruovaný pro TT a HO. Má však max.
posuv 12 mm. Pro LEGO je to na kolmé postavení závory málo.
Jak říká hobby... LEGO je zkratka a je to o kompromisu. Ano, buď bude závora vcelku v odpovídající výši nad terénem a nebude kolmá,
nebo bude kolmá a vysoko nad terénem.
Snažil jsem se přiblížit se co nejvíce realitě a kompromisem je právě nedokonalé zvednutí. Milanv...díky.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/1593210164049708/

mirek


mirek

Udělal jsem si radost a zakoupil set 60181, který už má své místo na kolejišti.


mirek

#2566
Profesionální fotograf se svou neteří na kolejích. On je pamětníkem starého berounského nádraží.






mirek

Železniční přejezd je plně funkční.
Kolečka lokomotivy sepnou kolejová kontakt. Ten dá impulz relátku, které uvede do činnosti servopohon pro zvedání závor.
Jak jednoduché. Vyladění pohybu závory dalo trochu zabrat.

  https://www.facebook.com/197041683666570/videos/1617895988247792/


mirek


milanv

Mirku, paráda! Bublám tady smíchy. Ta dívčí brigáda mě dostala. A "vývoj dopravního prostředku v životě jednice" taky nemá chybu. U krav jsem zaváhal: podle mě má být ten hraniční rozcestník opačně, ne?

No a dvě věci mimo:
1. super, že jsi taky na flickru, na facebooku mi tvoje odkazy občas fungují a občas mi je facebook nedovolí (nemám účet)
2. jedeš (a bereš diorama s sebou) do Kroměříže?
Pán na Žlutém hradě

mirek

Milane,
díky za reakci.

1)  Milka je Rakouská, jeden rakušan mne na to upozornil na FB.
2) Na Flickru jsem dlouho, ale teď co jsem marodil, tak jsem mu přišel na chuť a trochu se s ním naučil manipulovat.
3) Do Kroměříže nejedu, ještě doléčuji ledvinky, které se ozvaly po dlouhé době.
4) Diorámy jsou připravené do Dánska. Ještě musím vyřešit jejich transportní obal. Nechám si ho udělat na míru. Takto by byly náchylné     
     na devastaci.
Milane měj se líp. Mirek.

mirek

Daniel se svou technologií stavby "plecháče" a možností stavět zase po delší době něco pěkného podle návodu, mně dostal.

Trochu jsem si stavbu "olepšil" a přidal nějaké detaily.
https://www.flickr.com/photos/101095184@N04/albums/72157693925260851

Pak jsem se pustil do kratšího ...jednovýsypného vagonku.
https://www.flickr.com/photos/101095184@N04/albums/72157667970822938




mirek

#2572
S krátkým výsypným vagonkem jsem si pohrál a nyní je plně funkční.
Páčkou po straně stačí pootočit o 90° a obsah se vysype.



Daniel

Já Ti dám LEGO pošuky!!! ;D ;D ;D

Myslím, že to je popsáno velmi pěkně a přesně - neskutečné zaujetí a nadšení, které je z Tebe velmi cítit ;).

milanv

Pěkný článek, Mirku. A můžu potvrdit, že moje Monika byla tvým kolejištěm a hlavně vyprávěním a možností si všechno zkusit nadšená taky tak.
Ať se dál daří!

P.S.: Ten výsypný vagónek je velmi podobný tomu od PIKO, který jsem měl jako kluk jako svůj úplně první vlak na H0. Těžká nostalgie... :)
Pán na Žlutém hradě

mirek


mirek

Obdržel jsem dárek - exklusive set LEGO 40145 "LEGO store".
V roce 2013 jsem postavil svůj MOC...také LEGO store, ovšem s Vašykovým parníkem a dalšími stavbičkami českých AFOLů.




peki

Ten oficiální set vypadá jak chudý příbuzný vedle toho tvého obchodu  ;)

mirek

Citace od: peki kdy 22.05.2018, 14:34:33
Ten oficiální set vypadá jak chudý příbuzný vedle toho tvého obchodu  ;)
Radku, děkuji. Máš pravdu.
Když jsem set postavil, také mi připadal jak "chudý příbuzný". ale netroufl jsem to říci nahlas.