Zachranovani zniceneho lega - diskuse

Založil Colonel32, 11.07.2005, 11:55:36

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

chadzi

#60
presne, akorat ty dlouhy plates. btw ja za to dal 50 EUR. tady mas jeden libovej i s krabkou
-=ebay=-

Colonel32

Citace od: Jindroush kdy 13.10.2005, 11:59:36
Citace od: Colonel32 kdy 13.10.2005, 11:31:26
ani nevis, co bych za ten set dal  >:D jeste jsem si blbec myslel, ze ten set dam dohromady z dilu a pak koupim samotnej navod... no, a pak jsem si lepe prohledl inventory  ;D

To nechápu? Teď jsem se na inventory díval a ačkoli tedy nejsem nijak moc 80s positive, tak mi chybí jen 14 lotů (2 z toho trains-only). Není tam skoro nic extra-rare.

fakt ne? tak o dalsi kilco...

http://www.peeron.com/inv/parts/3067px26

http://www.peeron.com/inv/parts/3026

tyhle dve veci jsou totiz imho problem...

Colonel32

Citace od: chadzi kdy 13.10.2005, 12:09:37
presne, akorat ty dlouhy plates. btw ja za to dal 50 EUR. tady mas jeden libovej i s krabkou
-=ebay=-

videl jsem... ma hodne hezkejch veci... ale 50 euro za set a 20 euro postovny, to jsou dva tisice... a ty jen tak vyplaznout nemuzu...

Jindroush

Citace od: Colonel32 kdy 13.10.2005, 12:42:52
http://www.peeron.com/inv/parts/3067px26
http://www.peeron.com/inv/parts/3026
tyhle dve veci jsou totiz imho problem...

Mno, ten červenej brick je fpoho
http://www.bricklink.com/search.asp?invXrefID=12135&invType=F

Ty plates jsou horší, leda prostě postupně shromažďovat v kiloware. Nejvíc jich má TBB, 9ks po $5, to by se dost prodražilo  ;D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

Colonel32

i to kiloware by byl problem, napr. me se do ruky nedostala jeste ani jedna.. a navod na tu srandu se na BL taky prodava asi za 20 dolaru...

TomG

To uz vyjde levneji si to doma vylisovat :)
Only the best can survive.

chadzi

ja sem to kdysi zkousel sehnat po dilech pres bl a nema cenu, jednoznacne nejlepsi je koupit to sakumprdum na ebay. na bl to maji tusim kolem kila (USD)

Colonel32

#67
2 Jindroush:

mohl bys mi, prosím, napsat stručnej článek o řezání baseplates?

Na tom není skoro co psát:

uchopím baseplate, rozhodnu se, jak závážné je poškození, tj. kolik musí učitě pryč - například u vzácnějších kráterových baseplate jsem prostě zarovnal rožky.

Nejčastěji rozřežu větší baseplate na menší, standardní. Tj. 16x16, 16x32 apod. buď podle toho, jak poškození dovolí nebo podle potřeby.

Pak položím plate na pevnou podložku, vezmu kovový úhelník a hobby nůž (ulamovací) a nejdřív si z dolní strany narýsuji rozdělení. Pak totéž obtáhnu ještě jednou, větší silou, takže když pak placku obrátím na lícovou stranu, jsou vidět bílé proužky, ty obtáhnu znovu. Pak už jde jemným vikláním odstranit kusy od sebe. Pak vezmu přímou brusku a od oka zarovnám okraje a rohy - to je část, nad kterou bych měl ještě zapracovat, protože to prostě není úplně rovný...  ::) Ale nějak mě nenapadá, jak to pořádně uchytit...

J_BOB

Ahoj prosim vas od kamosa som dostal nejake lego ale on skusal postavat rozne blbosti co nechal prilepene lepiacou paskou....a ked ju odlepil vznikly take tie.........viete co nie? take ako keby zlepene kusy prachu no a ja ze jak to mam dat dole...myslite ze by to pomohlo hodit do tej horucej vody?dik za odpoved ;)
"You underestimate the power of the dark side. If you will not fight, then you will meet your destiny."
— Luke Skywalker and Darth Vader

TomG

#69
Zkus lih nebo technicky benzin.

Hlavne nezkousej nic na bazi acetonu ci toluenu, nebo se nebudes stacit divit.
Only the best can survive.

eNTy

Citace od: Colonel32 kdy 13.10.2005, 17:31:24
Ale nějak mě nenapadá, jak to pořádně uchytit...

Neni treba pro napad chodit daleko, proste postav lego sverak a bude to drzet jak pribite.

Colonel32

Citace od: TomG kdy 13.10.2005, 18:28:31
Zkus lih nebo technicky benzin.

Hlavne nezkousej nic na bazi acetonu ci toluenu, nebo se nebudes stacit divit.

jj, zkousel jsem na lego nejake redidlo, a pro lego to nedopadlo nejlip...

Mates

Citace od: Colonel32 kdy 13.10.2005, 23:48:50
Citace od: TomG kdy 13.10.2005, 18:28:31
Zkus lih nebo technicky benzin.
Hlavne nezkousej nic na bazi acetonu ci toluenu, nebo se nebudes stacit divit.
jj, zkousel jsem na lego nejake redidlo, a pro lego to nedopadlo nejlip...
Nezkušeli jste na to použít odlakovač na nehty? Ten by měl být šetrnější více než technický benzín, né?
Jinak si myslím, že podobné stopy se mi podařilo ostranit i jarem, tak je třeba to testnout 8) ::) :D

Micho

Ja na také veci (zbytky lepidla z nálepok, lepiavich pások) používam najradšej technický lieh. Ak nestačí, tak siahnem po technickom benzíne, ktorý to úplne vyčistí. Akurát veľmi silno odmasťuje a vysušuje, teda potom je to dobré premyť napr. jarkovou vodou ...

Mates

C32;Admin: Zkus(te) opravit chybky:

2) Díly poškozené

Zažloutnutí:

Postihuje bílé, modré a šedé kostky. Je zbůsobeno okolnímy vlivy, hlavně kouřem a přímým slunečnim zářením, a dochází zde ke změně vnitřní struktory lega, takže umytí nijak nepomůže. Existuje jistý zázračný prostředek, a nazívá se SAVO. Díly ponořené do neředěného sava cca za dva týdny získají zpět svoji původní barvu. Má to však jeden háček. Bělení savem totiž funguje pouze na bílé kostky, šedé a modré jsou na vyhození.

Ohnuté (ale ne nalomené díly):

Pokud máte nějaký dílek ohnutý, dá se srovnat ohnutím na opačnou stranu a fixací. Je potřeba posupovat velmi opatrně, aby nedošlo k nalomení nebo pnutí dílu, a je skutečně potřeba prohnout díl na opačnou stranu, aby k narovnání vůbec mohlo dojít, pokud ho pouze vyrovnáte a zafixujete, míra ohnutí se může o něco zmenšit, ale díl se nenarovná úplně.

Já osobně metodu fixace v protipoloze používám na staré závory, které když mi přišly, tak obě opisovaly regulérní čtvrtkruh, a teďka už jsou v podstatě rovné (výchylka max jeden mm na konci), ale taky už je rovnám cca dva měsíce.

Druhou možností je použít horkou vodu. Ne horkou z vodovodu, ale vařící vodu, tz. těch 100 stupňů celsia. Lego namočené do takto horké vody se stane tvárnější, a třeba na vícekrát zprohýbané podložky  je to nejlepší zbůsob, jak je vyrovnat. POZOR - voda o teplotě 100 stupňů má teplotu stupňů, a pro ty méně chápavější: ja hodně horká. Hodí se tudíž mít po ruce nějaké nástroje, kterými budete lego do vody nořit, a zase jej vytahovat, mě osobně se osvědčily kombinačky.

POZOR - tato metoda není úpně bez rizika - protože u některých kostek dochází k blednutí barvy (zatím se mi nepodařilo přesně definovat jakých, protože když jsem chvíli vařil dva identické tmavě šedé meče (oba ze stejného materiálu - pozn. pro znalce mečů), stejně dlouhou dobu, tak jeden si svoji původní barvu uchoval, a druhý byl po vytažení světle šedý), proto je potřeba postupovat opatrně, a nekoupat díly zbytečně dlouho.

Díly, na kterých se objevily bílé linky, způsobené pnutím:

Zabere výše popsaná metoda s vařící vodou, uchopte díl uchopovátkem a ponořte. Po chvilce vyndejte, a prohlédněte, pokud linky nezmizezely, ponořte znova.

Utržená tryska u palivové nebo hasicí hadice:

Ze trysky je potřeba vyrvat zbytek původního provázku, a je potřeba najít dostatečně dlouhou hadici bez trysky (ve většině případů je to přímo ta původní). Zastříhněte roztřepený konec provázku, na který chcete trysku nasadit, a na úzko seříznutou špejlí dostaňte do trsky trochu pomalu schnoucího vteřinového lepidla (já osobně používám modelářské lepidlo RCM Pelikán husté) Zasuňte konec hadice do trsky jak nejdále to půjde, nechte pořádně zaschnout.

Nezkoušel jsem jak velké zatížení to vydrží (páč?!? se mi to nechtělo dělat znova), ale běžné provozní mi to zvládá bez problémů.

Colonel32

v ramci moznosti zeditovano.

skutecne nevim, co je spatne na slovu zazloutnuti, tak daleko me lingvisticke znalosti zrejme nesahaji.

a výrazy "teďka", "uchopovátkem" a "páč" jsem tam nechal schválně, páč se mi líbí.

Mates

Super, díky. Možná i ty další 2 odstavce by chtěli projít, ale na to jsem už neměl čas :-\ :D
Slovník sice vyhazuje u slova zažloutnutí výraz za-žloutnutí, já bych ale spíše použil termín "zežloutnutí"(asi také řekneš, že ta kostka zežloutla a ne, že zažloutla) ;D, ale máš pravdu, že takový problém to není. Více mi asi vadilo slovo "nazívá", hned jsem si vzpomněl na vyjmenovaná slova po "z". >:D ;D

Jinak bych chtěl říct, že je fajn, to co jsi udělal! Jak to téma zachraňování Lega, tak nákup Lega!
SUPER!!! - velmi užitečné rady nejen pro začátečníky a nově příchozí na Fórum, ale i pro mnohdy ostřílené borce! ;D

Dickie

Citace od: Mates kdy 14.10.2005, 14:17:19
Slovník sice vyhazuje u slova zažloutnutí výraz za-žloutnutí, já bych ale spíše použil termín "zežloutnutí"(asi také řekneš, že ta kostka zežloutla a ne, že zažloutla) ;D

jenže ta kostka není žlutá, ale zažloutlá. v tom asi bude ten zakopanej čokl, což? ;)
Ceterum autem censeo Carthaginem delendam esse.

corelxt

Citace od: Dickie kdy 14.10.2005, 14:40:59
Citace od: Mates kdy 14.10.2005, 14:17:19
Slovník sice vyhazuje u slova zažloutnutí výraz za-žloutnutí, já bych ale spíše použil termín "zežloutnutí"(asi také řekneš, že ta kostka zežloutla a ne, že zažloutla) ;D

jenže ta kostka není žlutá, ale zažloutlá. v tom asi bude ten zakopanej čokl, což? ;)

zazloutla = bila kostka s jemnym odstinem dozluta
zezloutla = bila kostka, ktera uz neni bila, ale zluta..

takle si to predstavuju ja.. ;D

Colonel32

nemate nekdo zkusenosti s tim, co delat s pomackanejma plachtama? da se to nejak vyzehlit?

pizza

kámošovi to jeho mamka vyprala a naškrobila. perfektně to drží tvar, ale je to takové divné na dotek...

Aki

Citace od: Colonel32 kdy 08.11.2005, 19:47:18
nemate nekdo zkusenosti s tim, co delat s pomackanejma plachtama? da se to nejak vyzehlit?
Při praní kilováre,jsem to tam strčil spolu s kostičkama. Vyprané a usušené (neškrobemé) jsem je vyžehlil. Vypadají jako nové (jen kdyby se na okrajích netřepili).

Colonel32

ale to prani asi zpusobuje to, ze se to na krajich poskodi - otrepi, ne?

tz. nebylo by nejjednodusi je pouze vyzehlit?

Aki

Tož otřepené byli už aj předtím a nepřišlo mi že by se to nějak znásobilo.
Prát je samozřejmě nemusíš, ale musíš potom použít nějaké zvlhčovadlo (samotné napaření nemusí stačit). Nevím jestli doma žehlíš - dámy budou vědět určitě - je to jako když chceš vyžehlit přezschlé prádlo. Takže zvlhčit a pak přežehlit.
Některé ty plachty jsou stejně špinavé (zaprášené) jako lego které se válelo pár let na půdě. Jenže látce osprchování nestačí. Takže volím - z kilováre vyprat, z půdy vyprat, po deseti letech hraní si vyprat.  ;) >:D >:D

Dickie

Citace od: Aki kdy 12.11.2005, 23:14:08
Nevím jestli doma žehlíš - dámy budou vědět určitě - je to jako když chceš vyžehlit přeschlé prádlo. Takže zvlhčit a pak přežehlit.

Malý trik na žehlení přeschlého prádla, můžeš vyzkoušet i na plachty: kropit to a nechávat proležet je moc práce. Pokud toho není moc, je docela fajn vzít přeschlé prádlo do koupelny, když se jdeš sprchovat nebo si pohovět ve vaně (prádlo to chce rozložit do tenké vrstvy nebo rozvěsit, ne nechat jako velkej balík) - nebrat do vany, ale nechat rozložený v "suché" části koupelny, of course. Prádlo pobere páru stoupající z vany a krásně se provlhčí samo. Navíc pak nemáš tak zapocený zrcadlo ;)
Ceterum autem censeo Carthaginem delendam esse.

Llevelyn

Tak se mi osvědčil způsob..kostky do kýblu se saponátem, nechat odmočit, hodně zašlé kousky vydrbat kartáčkem a poslední lázeň v octové vodě. / A  za mnou se ozvalo.." A v jakém poměru?"..no prostě šplíchnout do té vody trochu octa.../ Žádné skvrny od vody, kostky jsou hezky lesklé... ;)
Prodej DUPLA a LEGA http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=9365
Dobří holubi se vracejí :-))

cembry

Kdyz tak procitam prispevky - opravdu se neda pomoci zazloutlym modrym kostkam? Zkousel jste na to uz nekdo neco? Pripadne prihodte info co jste zkouseli a jak to dopadlo. Mam treba jednu puvodne celomodrou motorku, ale dlouholete stani na jednom miste na slunicku ji z jedny strany vubec neudelalo dobre. :(

Jindroush

Zkoušel jsem peníze a funguje to někdy dobře, někdy blbě  ;D ;D ;D
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)

cembry

No tak tuhle variantu jsem na mysli nemel  ;D

Jindroush

Obávám se, že je ale výrazně efektivní, na rozdíl od ostatních metod  ;)
Jindroush. (Moje Brickshelf galerie zde)