LEGO Ship Racing - LSR

Založil peter, 08.09.2009, 13:16:33

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

peter

LEGO SHIP RACING

Dalo se to předpokládat a jelikož se čas krátí, tak jsme s Xtepnem neváhali. Tímto si dovolujeme vyhlásit historicky první závod LEGO lodí ;D




Tato soutěž bude jistě ohromnou výzvou a jistě také poskytne velký kopec zábavy. Možná se pletu, pokud ano tak mne prosím opravte, ale osobně jsem do dnešních dnů nikde neviděl, že by se nějaký jiný AFOL klub či někdo jiný k podobným LEGO závodům odhodlal.

Pravidla:
Účastníkem závodu se může stát kterýkoliv člen tohoto fóra. Povinností je sestavit si vlastní soutěžní plovoucí model připomínající vzhledem loď či katamarán, za použití pouze originál LEGO dílů. Výjimku mohou tvořit provázky, flex trubičky, pneu hadičky a závaží. Z ne-lego komponent je možné dále využít i služeb izolepy pro dodatečné utěsnění ;D Každý model musí být dálkově ovládán a to pouze za pomoci originál LEGO IR prvků aby bylo maximálně vyloučeno ovlivňování plavby. Pro napájení elektroniky v lodi je možné využít jakéhokoliv zdroje energie. Organizátoři nenesou jakoukoliv odpovědnost za případné poškození jakýchkoliv LEGO dílů - účast je dobrovolná a plně na vlastní riziko soutěžících.

Průběh závodu:
Všichni účastníci jsou povinni se zaregistrovat pomocí SZ mě (Peter) a to do 28. září 2009 včetně. Průběh samotného závodu bude probíhat ve dvou disciplínách (SPRINT a SLALOM), ve kterých bude měřen čas.

SPRINT (viz obr s1):
1.   Startuje se mezi dvěma bójemi tvořící startovní/cílovou branku.
2.   Loď vyráží proti proudu toku řeky k vzdálenější bóji (cca 8m).
3.   Vzdálenější bóje je libovolně obepluta (po/proti směru hodinových ručiček). Kontakt lodi s bójí je penalizován 10 vteřinami.
4.   Loď se po proudu vrací zpět k cílové brance.
5.   Jakmile loď protne přídí pomyslnou spojnici bójí, je časomíra zastavena.

SLALOM (viz obr s2):
1.   Startujte se z prostoru modrého šrafovaného pole tvořeného molem. Žádná část lodi nesmí před startem přesahovat tento prostor.
2.   Po startu loď vyráží k první bóji, kterou obeplouvá a poté míří prvním průplavem k druhé bóji.
3.   Loď se otáčí kolem druhé bójky a míří zpět k první bóji druhým průplavem (šířka prostoru 30cm), kterou opět míjí.
4.   Loď projíždí brankou a stáčí se k molu.
5.   Loď brzdí v prostoru mola (šrafované pole) do úplného zastavení podél mola před tyčí. Soutěžící dává pokyn slovem ,,STOP" komisaři, který změří časový úsek v délce 5s, ve kterém se loď nesmí pohnout a ani soutěžící nesmí loď jakkoliv ovládat. Dotyk mola či pohyb v úseku STOP jsou penalizovány.
6.   Loď objíždí druhé kolo stejným způsobem a stopky se zastavují po opuštění cílové branky celým obrysem lodi.
7.   Kontakt kterékoliv bóje je penalizován 5s. Dotyk mola, tyče či výrazný pohyb v úseku STOP je penalizován 10s.

Každá disciplína se pojede více-kolově (podle počtu lodí) a do celkového hodnocení bude započítán vždy jen nejlepší čas lodě. Loď s nejmenším výsledným součtem časů z první a druhé disciplíny je vítězná. Pro první tři soutěžící jsou připraveny i tři námořnické ceny :D

Termín závodu:
Jelikož se anketa ubírala jednoznačným směrem, byla předčasně ukončena a termín závodu stanoven na 3. října 2009 od 13:00.

Místo závodu:
Tento historicky první závod se bude konat opět v Praze a to na vodním toku říčky Rokytka. Přesné umístění naleznete ZDE.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Shmade

No výborně. :) Jdu shánět trup.

Jamesek

Beru to jako nultý závod, víceméně půjde o testování možností závodění. Takže jedinnou věc, kterou budu muset řešit je ovladatelnost a rychlost (a nepotopitelnost).
Ok, jdu do toho, 26. ale 100% nemůžu.

Super kluci ;)

Shmade

Vodní plocha by stačila nějaká malá a málo hluboká, ať se kdyžtak dá dojít pro lodě pěšky, aby jsme nemuseli plavat, až ztratíme IR signál... :)

Shmade

Jen dotaz, mohl bych udělat trup jakon nějakou konstrukci polepenou izolepou? Není to v rozporu s pravidly? Dík.

peter

#5
Citace od: Shmade kdy 08.09.2009, 14:13:11
Jen dotaz, mohl bych udělat trup jakon nějakou konstrukci polepenou izolepou? Není to v rozporu s pravidly? Dík.

Myslím, že to možné je, ostatně proto jsem tam tu izolepu dal. Když se to tak veme, tak ani já žádný trup nemám, takže to nejspíše hodlám řešit obdobně, pakliže neseženu něco lepšího ;D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Jamesek

Citace od: peter kdy 08.09.2009, 14:17:17
Citace od: Shmade kdy 08.09.2009, 14:13:11
Jen dotaz, mohl bych udělat trup jakon nějakou konstrukci polepenou izolepou? Není to v rozporu s pravidly? Dík.

Myslím, že to možné je, ostatně proto jsem tam tu izolepu dal. Když se to tak veme, tak ani já žádný trup nemám, takže to hodlám nejspíš budu řešit obdobně, pakliže neseženu něco lepšího ;D

Měla by jezdit i střecha naopak polepená izolepou ;)
Větší drsňáci můžou jezdit na pontonech z čehokoliv (bateryboxy, ...)

9zdenda9

Nepotopitelný trup  de udělat jednoduše z bricků , drží se v nich vzduch .
Stav, nebo zemřeš.
Muj QIP - ICQ - 357-701-021

Beton

A co propojit pár air tanků z lego technic? ;)

Shmade

Jestli jich máš dost, nebo máš nějakejch deset a více tisíc na jejich nákup, tak proč ne... :) Já jsem rád, že mám jeden.

Beton

Tak to vám asi nezbyde nic jiného, než koupit trup lodi. Protože trup z klasických bricků se na vodě neudrží, i když je v kostkách zachycen vzduch. Hlavně proto, že ho tam není tolik aby udržel celou loď na hladině. Být váma, povolil bych určité množství polistyrénu, který je nepotopitelný a dá se do něj krásně řezat, takže si ho vytvarujete podle potřeby. A loď 100% udrží na vodě.

Hardegon

Citace od: Beton kdy 12.09.2009, 10:11:48
Tak to vám asi nezbyde nic jiného, než koupit trup lodi. Protože trup z klasických bricků se na vodě neudrží, i když je v kostkách zachycen vzduch. Hlavně proto, že ho tam není tolik aby udržel celou loď na hladině. Být váma, povolil bych určité množství polistyrénu, který je nepotopitelný a dá se do něj krásně řezat, takže si ho vytvarujete podle potřeby. A loď 100% udrží na vodě.

A není tato soutěž zajímavá právě tím, jak půjde čistě z lega postavit plavby schopná loď? Ostatně reálné lodě jsou z oceli. Ta taky moc dobře neplave a přesto nějakým kouzlem lodě drží na hladině...  :P

Beton

Citace od: Hardegon kdy 12.09.2009, 10:46:14
Citace od: Beton kdy 12.09.2009, 10:11:48
Tak to vám asi nezbyde nic jiného, než koupit trup lodi. Protože trup z klasických bricků se na vodě neudrží, i když je v kostkách zachycen vzduch. Hlavně proto, že ho tam není tolik aby udržel celou loď na hladině. Být váma, povolil bych určité množství polistyrénu, který je nepotopitelný a dá se do něj krásně řezat, takže si ho vytvarujete podle potřeby. A loď 100% udrží na vodě.

A není tato soutěž zajímavá právě tím, jak půjde čistě z lega postavit plavby schopná loď? Ostatně reálné lodě jsou z oceli. Ta taky moc dobře neplave a přesto nějakým kouzlem lodě drží na hladině...  :P

Jenomže ocel nepropustí vodu do trupu a tím pátem má nějaký výtlak vody, který jí drží na hladině...

9zdenda9

Já schopnou plavací loď z bricků postavil ,ale z "dvojitých".
Stav, nebo zemřeš.
Muj QIP - ICQ - 357-701-021

Hardegon

Citace od: 9zdenda9 kdy 12.09.2009, 10:58:38
Já schopnou plavací loď z bricků postavil ,ale z "dvojitých".

Já to zkoušel před pár lety z plate postavit vikingskou loď.  Plavala, držela se na hladině. Motor by ale asi neunesla...  :-\

Beton

Hlavně si nemyslete, že se tu s vámi chci hádat. Sám jsem si loďe z lega na jeden motor co loď hnal dopředu stavěl. Bylo mi kolem 13ti let. Tohle téma je podle mě opravdu zajímavé a přemýšlím, jak by se dal nějaký spolehlivý trup vytvořit. Sám se teď ale snažím postavit loď co bude mít dvě hnací vrtule, která bude zatáčet pomocí natočení obou vrtulí a né pomocí kormidla...

Čili řeším teď momentálně pohon a né vodotěsnost trupu  ;)

j.ono

Dobrý den,
super nápad, jen ke konstukci přestože, se nezúčastním přimlouval bych se za ten polystyren, za mých mladších let jsem takto postupně rozjezdil celou svoji nástěnku co jsem měl v pokojíčku. Nahřátým nožem jsem ji nakrájel a natvaroval a pak jen přidal motor, připevěný zapíchnutýmik axle osami. Jinak v každém případě kormidlu zdar a těším se na vaše kluzáky
yeeeeeees

peter

#17
Dnes byly zaktualizovány pravidla - představením soutěžních disciplín. Zároveň jsem předčasně ukončil anketu, jelikož výsledek byl jednoznačný. Z tohoto důvodu byl též prodloužen termín registrací, který je nyní do 28. září 2009. Večer budou ještě doplněny fotografie a dále mapky přesného místa konání závodů a umístění lokací jednotlivých soutěžních disciplín.

Seznam přihlášených soutěžících:

  • Ass
  • Peter
  • Xtepn01
  • Jamesek
  • Shmade
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Jamesek

Pravidla super, jen mi chybí nějaká omezení lodí. Pokud žádné (krom výše popsaných omezení) nejsou, chtěl bych více informací o trati. Jaká je minimální hloubka (kvůli ponoru lodi, pohonu). Je na druhé trati nějaký proud, jakým směrem? Jak veliký je prostor mola? Šířky branek, průplavů ....

No prostě minimální průplavní profil tratí, ať se dá ta loď vymýšlet v nějakém měřítku. Zatím chápu jen to, že šířka lodi 30cm (což není mnoho) je moc, když v druhé trati je takto široký průplav. Zajímal by mne profil dna u těch průplavových kamenů (předpokládám nulová hloubka u kamenů a středem něco kolem 10 cm, profil tvaru závorky otočené o 90°).

No snad více co tím myslím ;)

peter

#19
Odpovím bodově, snad to nebude vadit.


  • na druhé trati je proud minimální, tedy zanedbatelný
  • molo, branky nebudou nikde užší než zmíněných 30cm v jednom z průplavů, odhadem bude brankové pole mezi bójemi cca 40-50cm, délka omezená není, ale čím je plavidlo delší tím je i hůřeji ovladatelné, osobně doporučuji pro loď použít maximálně trup 57789
  • hloubka se ve většině místech pohybuje od 20-30cm, v prostoru mezi kameny je hloubka v celém profilu průplavu stejná
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

peter

Zde jsou slíbené fotky lokací pro dané disciplíny.
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Shmade

Krásné místo pro závod, už se těším.

9zdenda9

Sorry , že píšu když se nezůčastnuju ,ale není to na lodě kolem 20 cm na šířku :"malé": ?
Stav, nebo zemřeš.
Muj QIP - ICQ - 357-701-021

Krtecek

No mě by asi šlo lépe závodění v tom komu se ta kocábka dřív potopí . . . :-) ale zkusím sestavit něco plavby schopného a dorazil bych. A ještě jedna otázka jak kamarádí PF prvky s vodou? Testoval to někdo?

peter

Citace od: Krtecek kdy 25.09.2009, 09:44:18A ještě jedna otázka jak kamarádí PF prvky s vodou? Testoval to někdo?

Pokud vím, tak zatím ne, takže můžeš být v tomto oboru průkopníkem ;D
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

eNTy

Já jsem při domácím ježdění už něco málo otestoval:
- motorům obecně voda nevadí, i když je potopíš celé, jedou vesele dál. Zaprvé jsou docela slušně utěsněné a voda do nich neteče a za druhé, i kdyby tekla, elektromotorům je voda šumafuk.
- větší problém má reciever, PF konektory jsou nahoře obnažené a pokud se tam dostane voda, vzájemně se to vyzkratuje. Reciever je proti zkratu chráněn, pouze přestane fungovat. Po osušení běží dál. Občas při malém množství vody nekontrolovaně spíná motory - bez pokynů z vysílače.
Doporučuju tedy hlídat hlavně reciever a jakékoliv kabelové spoje.

peter

První závod se pomalu blíží, proto prosím všichni případní zájemci, nezapomeňte se u mne registrovat. V současnosti jsou přihlášeni tito:

Citace od: peter kdy 17.09.2009, 10:50:32

  • Ass
  • Peter
  • Xtepn01
  • Jamesek
  • Shmade
Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

Shmade

#27
Já hlavně doufám, že mi stihne dorazit ten trup... Jak dlouho chodí balík z Německa? 

Edit: Jinak už lehce testuju nasucho, respektive trochu na mokro, testoval jsem uspořádání "lodního šroubu" a taky konstrukce motorU, tak když trup dorazí do pátku, tak to tam pak jen naplácám a bude pohoda, o řešení už mám jasno, tak to půjde rychle. No a když nedorazí, tak mě čeká dlouhá noc s izolepou... :)

otaznik

Citace od: Shmade kdy 28.09.2009, 10:04:42
Já hlavně doufám, že mi stihne dorazit ten trup... Jak dlouho chodí balík z Německa? 
Maximálně týden od odeslání (většinou dříve).

eNTy

Tak ještě jedna poznámka k vodotěsnosti (a následkům jejího nedostatku) PF elementů. Při dnešním testování jsem narazil na největší slabinu systému a to je volič kanálů na PF přijímači. Stačí kapka, která následně vevzlíná do útrob přijímače a vyzkratuje jej. Přijímač pak přestane reagovat, případně reaguje opožděně/nepravidelně/spíná motory sám.
Po vyklepání/vysušení vše funguje dál bez problémů. Řešením byla elektrikářská páska přelepená přes volič. Následných cca 15 minut jízdy bylo bez problémů a to i při úmyslném stříkání vody na přijímač - nezapomeňte přelepit také připojené konektory, ať se nezkratují shora.