Výhybky s Geek servo a vlastní ovládací pult

Založil Pepan, 22.10.2022, 21:21:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Pepan

Zavítal jsem na fórum po hodně dlouhé době při hledání informací a napadlo mě, že bych se mohl podělit o projekt ovládání výhybek, který jsem pro svou skromnou sbírku 9V vláčků z dětských let realizoval před dvěma roky.

Využil jsem Geek Servo, navrhl a vyrobil elektroniku vlastního ovládacího pultu kompatibilní s platformou Arduino (DPS je zakázková výroba z Číny, pájeno ručně):
  • 6 x výstup pro servo
    • Napájení 6 V
    • Vypínání napájení v době nečinnosti, indikace pomocí skryté LED (lehce nasvítí prostor konektoru serv)
  • 2 x výstup pro návěstí a relé (spínání izolovaných úseků kolejí)
    • ± 6 V ... 2 výstupní piny s přepínáním polarity
    • Max. 500 mA celkem
    • Není řízeno MCU, výstup je připojen přímo na přepínače. MCU může pouze číst stav.
  • 8 x přepínač pro ovládání
    • 6 x výhybky
    • 2 x návěstidlo
  • Programovatelné tlačítko MODE
  • 2 x LED 3 mm
    • Zelená - napájení
    • Dvojbarevná MODE (červená/zelená) - programovatelná pro indikace stavu
  • Napájení 6 V
    • PTC vratná pojistka 3 A
    • Ochrana proti přepólovaní a přepětí
  • Nastavitelný reverz serv

Uvažoval jsem původně nad něčím výrazně modernějším - např. webové rozhraní, ovládání přes WiFi atd. Zároveň jsem našel na internetu podobné projekty v různých fázích realizace. Pak ale u mě zvítězila jednoduchost a robustnost, aby to fungovalo hned po vytažení z krabice třeba i za dalších 10 let bez ohledu na aktuální verze smartphonů, prohlížečů a tak podobně. 


fulda

Hezké.
Hlavně hodnotím to technické provedení. Krabička tomu dodává profesionální kouzlo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

peki

Také se mi to líbí. Kolik je odhad nákladů na výrobu?
Podle mne by bylo zajímavé mít něco na vystavu, s tím že by děti mohli řídit kolejiště (s továrními sety vlaků) Cílem by bylo řízení provozu jako když se jezdí s technik auty. Ne mít za každou ceny vymazlené kolejiště.

milanv

Velmi pěkné a hlavně podle mě do budoucna skvělé rozhodnutí o nezávislosti na wi-fi, aplikacích apod. Tohle bude fungovat i 2033. Nedávno na výstavě ve Velkých Přílepech pouštěl klučina vláčky TT pomocí toho obřího vláčkového trafa z osmdesátých let. To je skoro 40 let. A pořád funguje a není problém to sestavit, protože k sobě nic jiného nepotřebuje...
Pán na Žlutém hradě

Pepan

Citace od: peki kdy 24.10.2022, 16:53:33Také se mi to líbí. Kolik je odhad nákladů na výrobu?
Podle mne by bylo zajímavé mít něco na vystavu, s tím že by děti mohli řídit kolejiště (s továrními sety vlaků) Cílem by bylo řízení provozu jako když se jezdí s technik auty. Ne mít za každou ceny vymazlené kolejiště.

Přiznám se, že jsem to tehdy nepočítal, kolik jsem utratil, takže jsem to teď alespoň přibližně dohledal a vyčíslil. Problém je hlavně se zakázkovou výrobou DPS a nákupem součástek jen na jeden kus výrobku - nejde to. Obvykle se musí objednat alespoň 5 až 10 ks a zbude do šuplíku. Sem tam se mi naopak povedlo použít i nějaké zbytky z práce a mých minulých projektů.

Orientační rozpočet:
Krabička520 Kč
DPS400 Kč (5 ks za 200 Kč, doprava 200 Kč)
Součástkydo 1000 Kč reálně použito, ale s minimálními objednávkami to bude třeba 1500 Kč
4 x Geek servo    cca 550 Kč z Aliexpress
Zdroj 6V250 Kč

Celkem mě to tedy stálo určitě přes 3000 Kč bez započítání běžných LEGO dílů na uchycení serva. Kabeláž k výhybkám záleží na velikosti kolejiště, metr servokabelu stojí cca 25 Kč.

mirek

Citace od: peki kdy 24.10.2022, 16:53:33Podle mne by bylo zajímavé mít něco na vystavu, s tím že by děti mohli řídit kolejiště (s továrními sety vlaků) Cílem by bylo řízení provozu jako když se jezdí s technik auty. Ne mít za každou ceny vymazlené kolejiště.

Malé výstavní kolejiště co jsem měl v Plzni i Olomouci je na tuto skutečnost připravené.
Toto současné interaktivní kolejiště má velkou výhodu - mohou ho ovládat v podstatě mimina.
Nedovedu si představit jak by ovládali výhybku a odjezd vlaku ze dvou kolejí v nádraží.