Dáme další kolo soutěže ve stavbě alternativních modelů?

Založil Tomik, 28.12.2016, 08:47:10

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Z jaké tématické řady byste chtěli soutěžní set? Můžete zvolit i více možností, pokud vám to je jedno.

Creator
19 (61.3%)
City
14 (45.2%)
Friends
7 (22.6%)
Technic
14 (45.2%)
Jiné
5 (16.1%)

Celkem hlasů: 31

Tomik

S končícím rokem mi peki položil otázku, kterou já teď položím i vám:

"Dáme další kolo soutěže ve stavbě alternativních modelů?"

Vím, že se v zimě a na jaře chystá pěkná řádka výstav, ale třeba se mezi vámi najdou tací, kteří si budou chtít zasoutěžit a postavit něco "alternativního"...

Takže přihodím rovnou pár bodíků k zamyšlení:

  • Soutěžní modely nemusíme nikde fyzicky vystavovat, ale pokud byste o to zájem měli, potom není problém to zařídit.
  • Hlasování můžeme udělat buď jako doposud "odbornou porotou", nebo "všelidovým hlasováním" jako u jiných soutěží tady na kostkách.
  • A teď to nejdůležitější - z čeho chcete stavět? Zůstal bych u jednoho setu, ale určitě to nemusí být Creator...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Hroch

Rád se zúčastním, na vyzkoušeném a zaběhnutém modelu soutěže bych nic neměnil. Pokud se to nebude vystavovat, tak to mi nevadí.

yoshimaka

Navrhuji jednoho z favoritů CITY setů: Pizza Van 60150 - bude zajímavé sledovat, co se bude dát kromě stacionární pizzerie ještě postavit
Lust och fägring stor

ThomasMorta

Citace od: yoshimaka kdy 28.12.2016, 11:36:55
Navrhuji jednoho z favoritů CITY setů: Pizza Van 60150 - bude zajímavé sledovat, co se bude dát kromě stacionární pizzerie ještě postavit

Te pizza van vypadá hodně zajímavě. Já se včera dostal k tomu, abych si vyzvednul více lidmi navrhovaný set Friends 41129 hot dog caravan - musím říct, že na alternativní model je docela výzva: v podstatě žádné pohyblivé součástky a hromada kulatých tvarů. Níže jsou fotky mého pokusu (když mi někdo napíše kód pro vlkádání těch menších obrázků, budu moc rád).



Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Foton

Soutěž ano! Těším se na ní. CO se týče hlasování, navrhuji dát obě dvě a jen dvě ceny, každou pro první místo. Vím že si pod sebou řežu větev, ale možná by to bylo zajímavé.
A jen jeden set prosím.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Pool

Taky jsem pro, uspořádat další kolo. Pravidla mně vyhovují a dopravením modelu na výstavu nemám problém  8). Pokud se změní systém hodnocení, nemám s tím problém, přizpůsobím se. Ale spíš bych byl pro složitější hodnocení porotou, že pak to člověk nemůže ošulit tím, že udělá model jen na vzhled a nehledí na funkčnost či konstrukční pevnost  >:D
A set ze kterého stavět? Zvolil bych nějaký, ze kterého pak půjde dílky dobře využít i v MOCech  ;D

ThomasMorta

Co se týče návrhů na set pro soutěž, osobně mi přijdou zajímavé tyhle sety (já bych preferoval robota 31062, ale je mi jasné, že mu mnoho lidí nefandí):




CREATOR 31062
Obsahuje pásy, klouby i kola - v podstatě obsahuje dílky jak na vozidla, tak na figurky, jen to vzhledem k počtu dílků bude must být nějaké mikroměřítko




CREATOR 31059
Díky menším kolečkům pro jeden z oficiálních alternativních modelů obsahuje zajímavé součástky pro vozidla všeho druhu, díky kokpitovému sklu by se možná dalo postavit i nějaké letadlo.




CREATOR 31060
Pro lidi, kteří rádi staví v mikroměřítku obsahuje tento typ setů opravdu bohatou zásobu dílků - navíc opět zajímavé tvary pro všechno možné od aut po letadla. Pásy neobsahuje, ale šlo by postavit tankový podvozek z řady kol za sebou.




TECHNIC 42057
Po dlouhé době také vyšel Technic v cenové kategorii okolo 500 Kč (možná 599 kvůli podivnému nárůstu cen), který neobsahuje pullback motor a nabízí docela zajímavé množství dílků.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Tomik

Díky za rychlé ohlasy. Pizza van je zajímavý set i pro mě a oproti párkům v rohlíku je o pár stovek levnější. Technic mám rád, ale moc lidí tu z něj nestaví. A Creatorů tu už bylo dost, i když ten ošklivý robot přímo vybízí k tomu postavit z něj něco hezčího a smysluplnějšího...

Citace od: ThomasMorta kdy 28.12.2016, 12:16:35
Ten pizza van vypadá hodně zajímavě. Já se včera dostal k tomu, abych si vyzvednul více lidmi navrhovaný set Friends 41129 hot dog caravan - musím říct, že na alternativní model je docela výzva: v podstatě žádné pohyblivé součástky a hromada kulatých tvarů. Níže jsou fotky mého pokusu (když mi někdo napíše kód pro vlkádání těch menších obrázků, budu moc rád).
Tvůj hot rod vypadá zajímavě, ale na první pohled mi až příliš připomínal pánské přirození. :D
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

ThomasMorta

Citace od: Tomik kdy 28.12.2016, 13:53:45
Tvůj hot rod vypadá zajímavě, ale na první pohled mi až příliš připomínal pánské přirození. :D

Popravdě jsem se pokoušel o něco ve stylu formule z padesátých let. A postavit z hot dogu nějaké auto, které svými oblinami nedráždí genderové aktivistky, je asi nad moje síly:-) Jinak já si sadumkoupil hlavně kvůli převleku hot doga a zbytek půjde na součástky. Uplatnil jsem slevové body u legenia a vyšlo mě to na 150 Kč i s dobírkou. Zájemce o tento model odkážu na výprodej v Pompu, včera jsem ho viděl s 50 % slevou.


Citace od: Tomik kdy 28.12.2016, 13:53:45
Creatorů tu už bylo dost, i když ten ošklivý robot přímo vybízí k tomu postavit z něj něco hezčího a smysluplnějšího...

A co uspořádat rovnou dvě soutěže najednou? Byl by to problém? Robot i Pizza Van cílí na jiný druh staveb.

Tak mě napadlo: Jestli je hlavním smyslem těchto soutěží ukázat, že ze stavebnic jdou postavit i úplně jiné věci, co na konci roku vyrobit něco jako bývaly idea books a dát tam návody na postavení oceněných staveb a třeba detailní fotografie těch ostatních?
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

milanv

Stavění alternativních modelů mě upřímně baví, takže jsem jedině pro nějakou další zajímavou výzvu.

Hodnocení a výhry jsou pro mě až v páté, šesté řadě. Současné hodnocení je určitě dobře míněné, oproti všelidovému hlasování má alespoň Tomik možnost mít ty modely v ruce a posoudit pevnost doopravdy a ne jen odhadem. Ale ten systém sčítání bodů od více porotců a několika kategorií má zásadní nedostatky přímo v principu jak funguje, čistě početně.

Zkrátka pro mě je to zajímavá akce bez ohledu na soutěžní prvek. Mě to bude bavit jako výzva samo o sobě, jako úplně jiný způsob stavění než běžné výstavní modely. Pokaždé cítím, jak mi v hlavě zabírají úplně jiné závity, které by jinak časem zatuhly a zrezly. Navíc nádherný pocit nostalgie, protože takhle z omezené množiny kostek jsem stavěl celé dětství a nejvíc jsem se na tom naučil.

A v závislosti na setu, který zvolíme, mě to může bavit ještě víc. Proto bych výběru setu věnoval větší péči. Creator je o stále stejných typech spojů (pár plate with clip a pár kulových kloubů), tak bych chtěl zkusit něco úplně jiného. Ačkoliv (nebo právě proto že?) to vůbec neumím, tak mě nejvíc zaujal v příspěvku ThomasMorta ten Technicový vrtulník. Ale už před nějakým časem jsme dávali i jiné návrhy a ty jsou stále aktuální - tedy v prodeji. Tome, dal bys dohromady nějaký sumář/výběr?


Pán na Žlutém hradě

milanv

Citace od: Tomik kdy 28.12.2016, 13:53:45
Tvůj hot rod vypadá zajímavě, ale na první pohled mi až příliš připomínal pánské přirození. :D
Já v tom okamžitě viděl "Hot dog rod" :)
Pán na Žlutém hradě

ThomasMorta

Jinak jsem tak cvičně hledal a zjistil jsem, že Mall.cz se zasnažil a ten Pizza Van se u něj dá už koupit (stejně jako velké množství jiných setů 2017, které už se daní přes oficiální obchod objednat):

https://www.mall.cz/lego-5-6/lego-city-60150-dodavka-s-pizzou?utm_source=heureka.cz&utm_medium=cse&utm_campaign=NE&utm_content=lego-5-6&utm_term=982007
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Tomik

Citace od: milanv kdy 28.12.2016, 14:45:56
Tome, dal bys dohromady nějaký sumář/výběr?
Večer zkusím něco sesmolit.

Citace od: ThomasMorta kdy 28.12.2016, 14:09:25
A co uspořádat rovnou dvě soutěže najednou? Byl by to problém? Robot i Pizza Van cílí na jiný druh staveb.
Pokud to má být pojato jako soutěž, potom se držím co nejjednodušších pravidel a stejné startovní pozice pro všechny. Proto bych se držel jedné stavebnice, druhá může posloužit jako materiál pro další kolo.

Citace od: ThomasMorta kdy 28.12.2016, 14:09:25
Tak mě napadlo: Jestli je hlavním smyslem těchto soutěží ukázat, že ze stavebnic jdou postavit i úplně jiné věci, co na konci roku vyrobit něco jako bývaly idea books a dát tam návody na postavení oceněných staveb a třeba detailní fotografie těch ostatních?
Nápad to je určitě dobrý a jiště by to lidé i ocenili. Problém je, že k tomu potřebuješ spoustu času a vynaložit velké úsilí, které já do toho investovat nechci. Jestli se do toho chce tobě, potom ti klidně poskytnu součinnost, ale více méně celé by to stejně leželo na tobě.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

ThomasMorta

Citace od: Tomik kdy 29.12.2016, 08:12:23
Citace od: ThomasMorta kdy 28.12.2016, 14:09:25
Tak mě napadlo: Jestli je hlavním smyslem těchto soutěží ukázat, že ze stavebnic jdou postavit i úplně jiné věci, co na konci roku vyrobit něco jako bývaly idea books a dát tam návody na postavení oceněných staveb a třeba detailní fotografie těch ostatních?
Nápad to je určitě dobrý a jiště by to lidé i ocenili. Problém je, že k tomu potřebuješ spoustu času a vynaložit velké úsilí, které já do toho investovat nechci. Jestli se do toho chce tobě, potom ti klidně poskytnu součinnost, ale více méně celé by to stejně leželo na tobě.

To chápu - mám nějakou představu o průběhu výroby tiskoviny (teda tu, co se týče výroby obsahu, redakce a tak, nikdy jsem se nepodílel na ekonomické stránce věci), ale nikdy jsem se nepokoušel o výrobu návodu. Otevřeně říkám, že by mě to lákalo, nicméně v tuto chvíli vůbec nemám představu, jak moc je to náročné.
Navíc, pokud se vybere set používající ultranové součástky, budu potřebovat vysvětlit, jak do nějakého programu naimportovat ty experimentální specifikace...
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

milanv

Já jsem se snažil prosadit (i vlastním příkladem), aby každý se svým modelem dodal i návod na něj, jako součást soutěže. Ale "bylo mi vysvětleno"  >:D, že na takovou fušku není nikdo zvědavý a počet soutěžících by povážlivě klesl. No tak si z toho vyvoď, kolik práce by bylo udělat těch návodů třeba 15, za všechny soutěžící...

Řekl bys, že bych ti to mohl říct já, když jsem je na své modely dělal. Jenže to má háček, že já míchám skutečnou a virtuální stavbu už během vymýšlení, protože často vymýšlím na místech, kde nemůžu mít skutečné kostky. Nicméně hodně hrubým odhadem si myslím, že kdybych začal s hotovým skutečným modelem a měl ho zkopírovat virtuálně do nějak aspoň trochu srozumitelného návodu, tak musím počítat cca 2-3 hodiny. Ale to je minimalistický návod a za předpokladu, že už mi všechno dávno funguje a umím se všemi programy. Moje návody sebraly času mnohem víc, protože jsou pečlivě dělené na kroky a podmodely a jejich součástí byla např. pokaždé i titulní strana s fotkou. A třeba nafotit ty stavební stroje na pískovišti se správným nerušivým pozadím zabralo samo o sobě dvě hoďky (v pěkné zimě, mimochodem :) ).
Pán na Žlutém hradě

ThomasMorta

Citace od: milanv kdy 29.12.2016, 11:31:04
Já jsem se snažil prosadit (i vlastním příkladem), aby každý se svým modelem dodal i návod na něj, jako součást soutěže. Ale "bylo mi vysvětleno"  >:D, že na takovou fušku není nikdo zvědavý a počet soutěžících by povážlivě klesl. No tak si z toho vyvoď, kolik práce by bylo udělat těch návodů třeba 15, za všechny soutěžící...

Ale já mluvil o tom, že návody by byly je na ty oceněné, tj. tak 3 na stavebnici - zbytek kdyžtak nafocený z šikovných úhlů jako inspirace (přesně takhle Idea Books fungovaly). Navíc jsem netvrdil, že by to muselo být nutně hotové před vyhlášením soutěže - třeba by se to mohlo vydat jako taková AFOLácká ročenka.
Nicméně pokud bys byl ochotný mi vysvětlit jaké všechny programy potřebuji, jak je nastavit a tak, byl bych opravdu moc vděčný:-)
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Marty713

V tom případě je ti můj návod z 2. ročníku soutěže plně k dispozici. :)

ThomasMorta

Citace od: Marty713 kdy 02.01.2017, 14:07:38
V tom případě je ti můj návod z 2. ročníku soutěže plně k dispozici. :)

Já se na fóru vyskytuji od 3. kola, tak teď nevím, jestli mluvíš o návodu k modelu, nebo návodu jak vyrábět návody:-) Každopádně poprosím o nějaký odkaz.

Moc díky!  :)
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

milanv

Citace od: ThomasMorta kdy 02.01.2017, 16:35:27
Já se na fóru vyskytuji od 3. kola, tak teď nevím, jestli mluvíš o návodu k modelu, nebo návodu jak vyrábět návody:-) Každopádně poprosím o nějaký odkaz.
Můj stručný návod jak dělat návody je v sekci CAD, měl jsem za to, že jsem ti ho sem posílal před Silvestrem, ale teď ho nikde nevidím, tak pro jistotu ještě jednou. Návody na mé alternativní modely jsou ve vláknech přísl. soutěží přímo u prezentace modelu, stejně tak u Martyho, pokud se nepletu.
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Tady je slíbený přehled setů, které by přicházely v úvahu pro další kolo soutěže. Jestli máte někdo i jiného kandidáta, klidně ho navrhněte.

Sety do 500,- Kč


Sety za 500,- Kč





Sety nad 500,- Kč



Poznámka: Ceny a dostupné sety jsem bral podle LEGO Shopu.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

Tomik

Citace od: milanv kdy 02.01.2017, 17:28:29
Díky za přehled. Ale jsou tam jen obrázky, nejsou tam ani čísla setů ani odkazy na BL. Můžeš to tam doplnit, prosím tě? Ať se můžeme podívat na díly a jejich počty apod.
Upraveno s odkazy na brickset.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Díky!

Já přidávám tyto návrhy:

Lego Friends 41117 TV Studio s popovou hvězdou
LEGO 42060 TECHNIC Silničáři

Obojí cena kolem 500, Friends spíš méně (dají se sehnat ještě levněji v těch současných slevách, ale i jinak je to pod 500,-), Silničáři spíš více, o pár desetikorun.
Pán na Žlutém hradě

ThomasMorta

Přidávám dříve zmíněný vrtulník z letošního techniku:

Lego Technic 42057 Ultralight Helicopter cena cca 350 Kč
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

peter

Citace od: Tomik kdy 02.01.2017, 17:11:49Jestli máte někdo i jiného kandidáta, klidně ho navrhněte.

V listopadu minulého roku se v diskuzi k novým stavebnicím 2017 mluvilo o setu s robotem, o které bylo prohlášeno, že se z ní nedá postavit skoro nic jiného. Takže opět napíši i zde, že to by tedy mohl být skvělý kandidát ;)

Citace od: peter kdy 25.11.2016, 07:59:50
Citace od: milanv kdy 24.11.2016, 23:20:48Jenže problém je, že je tahle konkrétní stavebnice ošizená a bez pomoci dílů z jiných stavebnic z ní nepostavíš skoro nic

Z tohoto pohledu to vidím jako perfektního kandidáta do soutěže alternativních modelů ;)

Další výtvory a informace najdete na mém webu ARTPeter.net, v galerii na Brickshelf.com a mém YouTube kanále.

ThomasMorta

Citace od: peter kdy 03.01.2017, 08:09:02
Citace od: Tomik kdy 02.01.2017, 17:11:49Jestli máte někdo i jiného kandidáta, klidně ho navrhněte.

V listopadu minulého roku se v diskuzi k novým stavebnicím 2017 mluvilo o setu s robotem, o které bylo prohlášeno, že se z ní nedá postavit skoro nic jiného. Takže opět napíši i zde, že to by tedy mohl být skvělý kandidát ;)

To je tenhle set a rozhodně patří mezi mé favority, nicméně veteráni se bouří, že CREATORu už bylo dost 8):

Citace od: Tomik kdy 02.01.2017, 17:11:49
(...)
Sety za 500,- Kč

(...)
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

ThomasMorta

Už skoro týden žáné nové informace o soutěžní sadě, tak se trochu rozcvičuji na slepo. Mnohokrát diskutovaný modrý robot mě zaujal a rozhodl jsem se ho pořídit a zkusit z něj něco postavit.

Hned zpočátku se musím zprostředkovat obsah krabice - jedná se asi o nejmenší obsah krabice, který jsem v této cenové kategorii viděl, o to víc mě překvapili zadatvené návody, se kterými se setkávám spíš u drahých setů:


Každopádně se hned na začátek musím přiznat, že hlavní myšlenku, okolo které je celý model vystavěn, měl kolega TEAPACK (zatím mimo fórum), kterého zaujala světelná kostka a jakožto příznivec Technicu hned začal vymýšlet, jak udělat blikací mechanismus. Z daných součástek to byl oříšek, ale nakonec jsem ho vymyslel:


No a výsledek je vysokozdvižný vozík ve stylu animáků jako Mašinka Tomáš, který bliká, když jede:






A kupodivu mi zbylo ještě celem dost součástek (vlevo na menší podložce jsou extra součástky, které nerad používám, protože nejsou v oficiálním soupisu součástek sady):


Kdyby někoho zajímal postup stavby, tak velmi hrubý návod jsem nafotil do své galerie zde: https://thomasmorta.rajce.idnes.cz/Creator_31062_alternative_model/
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Tomik

@ThomasMorta:
Co se týká obsahu setu, tak mě to až zas tak nepřekvapuje, protože tam je přece velmi drahá a "užitečná" světelná kostka. Tvůj nápad s nakladačem je dobrý, ale mě osobně moc nazaujal - více bych ocenil nějakou konvenčnější variantu než to, co jsi postavil ty. Vůbec si to nedokážu spojit s nějakým reálným strojem.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

ThomasMorta

#27
Citace od: Tomik kdy 09.01.2017, 09:05:17
Co se týká obsahu setu, tak mě to až zas tak nepřekvapuje, protože tam je přece velmi drahá a "užitečná" světelná kostka.
Přiznám se, že mě velmi příjemně překvapilo proedení té kostky - dá se rozšroubovat a vyměnit baterie. Čekal jsem nějaké laciné lepene řešení, tohle potěšilo.

[EDIT]
Citace od: Tomik kdy 09.01.2017, 09:05:17
více bych ocenil nějakou konvenčnější variantu než to, co jsi postavil ty. Vůbec si to nedokážu spojit s nějakým reálným strojem.
Mumle... No tak jo, až budu mít pár hodin čas, asi mám nápad, jak zkusit postavit něco, co by se mohlo podobat reálnému stroji - ale budu kvůli tomu muset obětovat blikání :/
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Foton

Stroj vypadá divně, ale blikací hack se mi moc líbí!
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

martinlx

Rád se zase zúčastním, jsem pro technic, je to zase něco nového. Ale jestli zvítězí Hot Dog, tak teda nevím  ;)