42060 - Letadlo

Založil milanv, 04.06.2017, 21:54:13

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

milanv

Letadlo

Inspirací (ne 100% dodrženou) byl můj první plastikový model z dětství (Avia BH-11), hlavní ale bylo ukázat funkce skutečného letounu: model točí vrtulí při popojíždění po zemi, v kabině jsou páky podobně jako ve starých letadlech; jedna otáčí směrovkou, druhá hýbe výškovkami.


Video: Funkce letadla
, autor Milan Vančura, on Flickr

Letadlo, autor
Milan Vančura
, on Flickr

Pozorný divák si všimne praktické úpravy pro přistávání na zimních polních letištích :)
Pán na Žlutém hradě

HD

Ale to musí pilot nejdříve vystoupit, plochu připravit a teprve potom přistát, ne? :D
Líbí se mi ovládání pomocí pák.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

ThomasMorta

Citace od: milanv kdy 04.06.2017, 21:54:13
Inspirací (ne 100% dodrženou) byl můj první plastikový model z dětství (Avia BH-11), hlavní ale bylo ukázat funkce skutečného letounu: model točí vrtulí při popojíždění po zemi, v kabině jsou páky podobně jako ve starých letadlech; jedna otáčí směrovkou, druhá hýbe výškovkami.

Líbí se mi, kolik se Ti tam podařilo vestavět funkcí! A zajímavé vyuřití pásů na motor.

Citace od: HorcikDesigns kdy 04.06.2017, 22:07:15
Ale to musí pilot nejdříve vystoupit, plochu připravit a teprve potom přistát, ne? :D
Ne, letadlo zaboříš do sněhového polštáře a potom ho lopatou vyházíš, přeci :-)
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

Pool

Vzhled mi přijde trochu divný  >:D, ale zato to dohání na všech těch funkcích  :).

Foton

Hustý!!! Tolik funkcí při použitelném vuhledu!
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

milanv

#5
Díky vám všem za reakce!

Ano, vzhled trpí trochu (dost) mou nezkušeností s tímto typem stavění. Právě když jsem viděl, že nezvládám obojí, upřednostnil jsem funkce - přeci jen šlo o Technic.

Můj obdiv máte vy všichni, kdož jste dokázali zkombinovat obojí dohromady. Popravdě nevím, komu bych v soutěži dal hlas dřív, je tam hodně povedených modelů!

P.S.: Teď to fakt láká: zůstalo mi na stole a přistihnu se, že bych každou chvilku si vyzkoušel, jak se jezdí a řídí :) Je to kouzlo, moct si postavit něco takhle hýbacího!
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Gratuju ti, Milane, k prvnímu modelu z Technicu. Upřímně, ze tvého letadla mám smíšené pocity - na jednu stranu žasnu, kolik funkčních ploch se ti do tak malého modelu podařilo vložit, a na druhou kroutím hlavou nad vizuální stránkou celého modelu. Myslím, že to vezmu jako výzvu, a zkusím taky z tohoto setu postavit letadélko s vrtulí poháněnou koly podvozku...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

ThomasMorta

Citace od: Tomik kdy 07.06.2017, 13:02:10
Gratuju ti, Milane, k prvnímu modelu z Technicu. Upřímně, ze tvého letadla mám smíšené pocity - na jednu stranu žasnu, kolik funkčních ploch se ti do tak malého modelu podařilo vložit, a na druhou kroutím hlavou nad vizuální stránkou celého modelu. Myslím, že to vezmu jako výzvu, a zkusím taky z tohoto setu postavit letadélko s vrtulí poháněnou koly podvozku...
Možná by stálo za to zveřejnit i fotku toho modelu, který stál předlohou - třeba vizuální stránka pochází odtamtud.
Jsem AFOL a miluju řadu Nexo Knights!
Diskuse o Nexo Knights: NEXO KNIGHTS :: vlastní tvorba, modifikace, sbírky... :: Galerie mojí tvorby (hostováno na Rajce.cz)

milanv

Tomik: super! Rozhodně se neurazím ani žádný patent nedržím :) Jsem strašně zvědavý a rád se přiučím. Aspoň jsem ukázal, že ten pohon vrtule koly lze - a může to inspirovat zase dál.

ThomasMorta: ne, v ničem jiném problém není. Prostě to měl být nijak blíže nespecifikovaný malý starší jednoplošník. Je to spíš o tom, že neumím skládat z nestoudného Technicu. A taky už mě postihla slepota - jak jsem na to koukal takovou dobu, tak už nemám rozumné srovnání, jak by to ještě mohlo vypadat líp. Já to beru tak, že jsem ukázal, co taky jde, a pak to zase posuneme dá. Proto se těším, s čím přijde Tom.
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Milane, jak tam máš přichycená ta kola? Z fotek to není patrné a jediné, co vidím, je kolo nasazené na dlouhý šedý axle-pin a z druhé strany ozubené kolo se 16 zuby. Trochu to ve mně budí dojem, že ta kola nejsou k letadlu vůbec připevněná... ??? Já to vyřešil tak, že jsem na ten šedý axle-pin navlékl spojku osiček a poté teprve osu s ozubeným kolem.

Citace od: milanv kdy 07.06.2017, 14:04:21
Tomik: super! Rozhodně se neurazím ani žádný patent nedržím :) Jsem strašně zvědavý a rád se přiučím. Aspoň jsem ukázal, že ten pohon vrtule koly lze - a může to inspirovat zase dál.
Včera večer jsem rozebral formuli a dnes ráno postavil téměř načisto letadlo. Ještě u něj doladím pár drobností a hodím sem fotky. Musím uznat, že když nemusím vymýšlet, co mám postavit, tak stavba jde hodně rychle od ruky.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Kola jsou vyřešená trochu čuňácky, ale bez nakynutí konstrukce to jinak nešlo: axlepin je protažený spodní dírou v té trojúhelníkové placce a vsunutý napůl do malého ozubeného kola.

Na to tvoje letadlo jsem vážně zvědavý. Zachoval jsi, předpokládám, všechny funkce? Protože to byl můj hlavní problém: jak v tak malém měřítku se vejít se všemi táhly (a místem pro ně) a zároveň mít i místo pro nějakou "karoserii". Proto jsem tak zvědavý, jak jsi to vyřešil.
Pán na Žlutém hradě

martinlx

Konečně jsem našel čas si to Milane prohlédnout. Pokud jde o funkce tak dost dobrý, připomíná mi to časy průkopníků letectví. Ale startu a přistání s koly zajištěnými osou napůl v ozubeném kolu bych se asi bál  ;) Jsem zvědavý na Tomikovu variantu, hlavně co se týče funkčnosti  :)

HD

Teď na ta kola také koukám, a moc se mi nechce věřit, že budou kola přenášet moment přes třecí pin v díře bez zaváhání až k motoru... :D
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Citace od: HorcikDesigns kdy 08.06.2017, 21:43:39
Teď na ta kola také koukám, a moc se mi nechce věřit, že budou kola přenášet moment přes třecí pin v díře bez zaváhání až k motoru... :D
Seš ženská nebo co?  >:D Prostě když se chceš přijet podívat, tak se zeptej na férovku v kolik mám zítra večer čas, ne? :) :) :)

Po stole jezdí letadlo parádně. Jediné, co neumí, je zatáčet, když mu natočím směrovku. Asi doma nevane dostatečný vítr...
Ne, vážně: tření není problém (to mě naučila kuličkodráha, počítat se třením). Jediný problém jsou ta napůl nasazená šestnáctková kola.

Já se přiznám, že jsem byl spíš překvapený vaší unisono reakcí na ten vzhled. Ne že by soutěžilo přímo o titul Miss Éro, ale letadlo, a to i styl letadla (historický dolnoplošník) v tom podle mě poznat je. Tak právě proto jsem zvědavý, jak to jde vylepšit - a jaké "nestoudné" techniky se na to používají :)
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: milanv kdy 08.06.2017, 16:48:40
Kola jsou vyřešená trochu čuňácky, ale bez nakynutí konstrukce to jinak nešlo: axlepin je protažený spodní dírou v té trojúhelníkové placce a vsunutý napůl do malého ozubeného kola.

Na to tvoje letadlo jsem vážně zvědavý. Zachoval jsi, předpokládám, všechny funkce? Protože to byl můj hlavní problém: jak v tak malém měřítku se vejít se všemi táhly (a místem pro ně) a zároveň mít i místo pro nějakou "karoserii". Proto jsem tak zvědavý, jak jsi to vyřešil.
S tím trojúhelníkem mě to potom taky napadlo, i když mi přišlo, že na fotkách to vypadá jako kdyby ozubené kolo bylo na osu nasunuté na plnou šířku. Co se týká funkcí mého letadla, tak k těm jsem přistoupil naprosto realisticky a ponechal pouze otáčení vrtule poháněné koly podvozku. ::) O to víc jsem si ale dal záležet na vzhledu - asi jsem opravdu hlavně "vzhledař", jak tu někdo prohodil...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

I tak jsem zvědavý. Ale samozřejmě když cítím, že hlavní nedotažení vzhledu mám v trupu, a že to mám kvůli těm táhlům, tak mě právě zajímalo jak se vypořádat s tímhle. Ale aspoň třeba okoukám nějaké ty techniky, těším se na tvoje fotky!

Ta šestnáctková kola by se, mimochodem, možná dala spojit axle, takže by sice spojovala axle a axlepiny půl na půl, ale už by neměla vůbec kam se lámat a celek by mohl být velmi pevný. Možná se tomu ještě podívám na zoubek...
Pán na Žlutém hradě

martinlx

Citace od: milanv kdy 08.06.2017, 23:43:35
Ta šestnáctková kola by se, mimochodem, možná dala spojit axle, takže by sice spojovala axle a axlepiny půl na půl, ale už by neměla vůbec kam se lámat a celek by mohl být velmi pevný. Možná se tomu ještě podívám na zoubek...
To vypadá jako dobrý nápad, ostatně historická letadla měla často právě tohle řešení. Ještě bych možná zkusil použít menší kola a dozadu jen ostruhu, ale netuším jak to bude s těmi ozubenými koly hned vedle vypadat.

Tomik

Tak tady je to moje letadlo. Jedinou funkcí, kterou nabízí je, točící se vrtule při jízdě. Na to, že to byla rychlá a spontánní stavba, mi přijde výsledek víc než dobrý. Skoro bych řekl, že je to jedno z nejpovedenějších letadel, jaké jsem postavil. Letadlo je plné "šílených" stavebních technik, díky nimž se mi podařilo vzájemně pospojovat všechny ty různě probíhající liftarmy a zakrýt většinu děr. Velkou inspirací mi bylo moje vrtulové letadlo postavené ze setu 42020.







Zbylé díly - opět jich je docela dost...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Díky za inspiraci. Myslím, že až na tu kabinu příliš vzadu (moc by pilot neviděl dopředu) to není špatné, kouknu se na některé fígle hlavně na to střídání liftarmů s dírami různým směrem.
Ale potvrdilo se mi, že hlavní rozdíl je v ucelenosti trupu, která je ovšem možná jedině díky těm chybějícím funkcím.
Což já oželet nechci, o tom ten můj model měl být, aby si děcka mohla s tím hrát.
Takže to vidím, jak už někdo psal: rozdíl mezi funkcařem a vzhledařem :)
Pán na Žlutém hradě

milanv

Mimochodem, to mi připomnělo, jak píšeme všichni sem do vláken přímo pod sekci - neuděláš zase vlákno pro tuto stavebnici, v podsekci Technic? Aby tam byly všechny modely po kupě a ne zamíchané tady?
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Citace od: milanv kdy 09.06.2017, 22:37:37
Díky za inspiraci. Myslím, že až na tu kabinu příliš vzadu (moc by pilot neviděl dopředu) to není špatné, kouknu se na některé fígle hlavně na to střídání liftarmů s dírami různým směrem.
Ale potvrdilo se mi, že hlavní rozdíl je v ucelenosti trupu, která je ovšem možná jedině díky těm chybějícím funkcím.
Což já oželet nechci, o tom ten můj model měl být, aby si děcka mohla s tím hrát.
Takže to vidím, jak už někdo psal: rozdíl mezi funkcařem a vzhledařem :)
Souhlasím s tebou, že při zachování všech funkcí tvého letadla nepůjde udělat tak čistý vzhled jako mám já. Pro mě jsou alternativní modely z Technicu hlavně o kompromisu - musí mít nějaké funkce a zároveň dobře vypadat s tím, že pro vzhled klidně pár funkcí navíc oželím...

Citace od: milanv kdy 09.06.2017, 22:40:05
Mimochodem, to mi připomnělo, jak píšeme všichni sem do vláken přímo pod sekci - neuděláš zase vlákno pro tuto stavebnici, v podsekci Technic? Aby tam byly všechny modely po kupě a ne zamíchané tady?
V noci jsem hlídal psa a dal dohromady toto: http://www.kostky.org/forum/index.php?topic=50909.0
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

milanv

Minulý týden jsem zkusil letadlo předělat na přirozeněji kapotované. V rámci předělávky jsem ho i zpevnil (včetně té spojovací osy kol, jak jsme diskutovali) a funkce teď jdou jistěji. Je to ještě pořád jeden z mých prvních pokusů o studless Technic v mém životě, ale myslím, že už to vypadá podstatně líp:

Aeroplane by Milan Vančura, on Flickr
Pán na Žlutém hradě

HD

Prokouklo, o tom žádná. I když osobně s časem přicházím na chuť, hlavně pak při pohledu zezadu kabině původní (to nejsou příliš vidět čelní skla, která pohled zepředu dle mého rušila)

Nezbyly Ti ještě nějaké díly na střechu? Takto mi současné vývojové stadium připomíná více než letadlo karoserii luxusního vozu z doby, kdy lidstvo mělo ještě v čerstvé paměti představou pohonné jednotky s výkonem do deseti HP, zapřažené vpředu, ovládané provazem v rukou nešťastníka vystaveného větru a dešti.
(https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/bf/2b/c9/bf2bc94e17d5218823efa699989e2564.jpg)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Díky za komentář. Nad střechou kabiny jsem taky uvažoval, i když neodpovídá té době, co jsem chtěl ztvárnit. Ale každá konstrukce tam působí příliš těžkopádně. Tak pokud nevymyslím něco úplně nového, nechám to asi takto. Jak píšu, byla to i moje původní inspirace. Ano, ti chlapi tenkrát byli asi "trochu" drsnější :)
Pán na Žlutém hradě

milanv

HorcikDesigns: Abys to mohl posoudit - tohle je nejlehčí konstrukce, co jsem vymyslel. Máš pravdu, že když se na ní teď znova koukám, nevypadá tak zle... Co myslíš?
Aeroplane by Milan Vančura, on Flickr
Pán na Žlutém hradě

HD

Nová verze (ve výbavě "comfort") již pozbývá neestetický schod, pročež ji považuji za nejpovedenější. :)
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Díky, dvojité díky. Za konstruktéra i za pilota. Ten odteď už nechce létat v žádném letadle bez střechy. Změkčilec! :)
Pán na Žlutém hradě

Tomik

Koukám, že z jedné netradiční techniky napojování osiček přecházíš na jinou, též netradiční:



Nějaké zlepšení tu je vidět, ale stále mi tam nesedí čumák. Přijde mi, že to ozubené kolo obalené pásem je moc malé a chtělo by ho nahradit něčím větším, co plynuleji naváže na zbytek trupu.
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr

HD

Citace od: Tomik kdy 20.06.2017, 10:31:39
Nějaké zlepšení tu je vidět, ale stále mi tam nesedí čumák. Přijde mi, že to ozubené kolo obalené pásem je moc malé a chtělo by ho nahradit něčím větším, co plynuleji naváže na zbytek trupu.

Osobně bych zkusil namotat tam do druhé vrstvy zbytek pásu.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

Tomik

Citace od: HorcikDesigns kdy 20.06.2017, 11:46:27
Osobně bych zkusil namotat tam do druhé vrstvy zbytek pásu.
Ten tam ale nebude držet napevno...
www.buildinst.cz - můj web s návody na stavbu alternativních modelů,
můj flickr