modifikace lega (začátek diskuse přesunut z Hurvínk od Hobby)

Založil mirek, 27.06.2010, 08:32:46

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Co si myslíte o modifikaci lego dílků v oblasti LEGo trains

Je nepřijatelná LEGO se neřeže,nebarví,nelepí ...
17 (29.8%)
Řežu pouze Part 75 Hose, Rigid 3mm D
10 (17.5%)
Řežu/ modifikuji toho více
7 (12.3%)
Je mi to jedno (vaše starosti bych chtěl mít)
23 (40.4%)

Celkem hlasů: 57

mirek

Citace od: Vlada kdy 25.06.2010, 22:11:00
Sám takovéto modifikace už neschvaluji (dříve jsem u běžných dílů také takto činil), poněvadž z mého pohledu Lego už dnes nabízí tak širokou škálu dílů, že netřeba díly dále nikterak upravovat. Vše je jen o fantazii a o správné volbě potřebných dílů.

Vlado, promiň, omlouvám se, ale LEGO i přes širokou škálu dílů, své reklamní diorámata řeže a upravuje. PROČ ?
          Aby dosáhli modelového vzhledu a přiblížili se skutečnosti s minimálními náklady.

otaznik

Citace od: mirek kdy 27.06.2010, 08:32:46

Vlado, promiň, omlouvám se, ale LEGO i přes širokou škálu dílů, své reklamní diorámata řeže a upravuje. PROČ ?
          Aby dosáhli modelového vzhledu a přiblížili se skutečnosti s minimálními náklady.
To je otázkou. Podle mého je to spíše proto, že svoje megastavby zpevňují kovem a dráty skrz kostky + to všechno lepí dohromady, takže poté už není jiná volba než řezat.
Ale i kdyby to tak bylo, tak, v mých očích, je LEGO tak variabilní, že téměř jakékoli podobné úpravy jsou zbytečné a degradují možnosti LEGA.

Vlada

Citace od: mirek kdy 27.06.2010, 08:32:46Vlado, promiň, omlouvám se, ale LEGO i přes širokou škálu dílů, své reklamní diorámata řeže a upravuje. PROČ ?
          Aby dosáhli modelového vzhledu a přiblížili se skutečnosti s minimálními náklady.

Ahoj Mirku, otázka, proč společnost Lego pro stavbu reklamních modelů Lego díly upravuje či řeže, je pojem dosti široký na to, abych Ti mohl dát jasnou odpověď. Nejsem zasvěcen do této problematiky, Peki bude určitě věci znalejší, ale z mého pohledu je na tuto problematiku nahlíženo asi takto.

Malé reklamní modely, které jsou určeny na pulty obchodů, určitě nejsou nějakým způsobem dotčeny, myslím tím, že Lego dílky nedoznají fyzických změn, jsou tak maximálně dílky k sobě slepeny, aby model měl pevnou konzistenci.

Velké modely, vyráběné na zakázku, jak již píše otazník, musejí být zpevněny kovovou armaturou a následně i slepeny, to vše si vyžaduje citelný zásah do Lego dílů. Nedokáži si moc dobře představit takovou žirafu či slona jen slepeného. Některé modely jsou vystavené venku, vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek by životnost takového modelu nebyla nejspíše moc dlouhá. Čili u takovýchto modelů jsou úpravy nevyhnutelné.

Jinak ale jak již jsem psal, už nemám potřebu Lego díly nenávratně ničit, i když by se jednalo o dílky takřka nulové hodnoty, ale raději vymyslím takovou koncepci, abych se těmto modifikacím vyhnul. Někdy to jde těžko, ale pokud říkáme, že to nejde, tak to nejspíše jen neumíme  ;).

ass

Citace od: Vlada kdy 27.06.2010, 10:26:57
Malé reklamní modely, které jsou určeny na pulty obchodů, určitě nejsou nějakým způsobem dotčeny, myslím tím, že Lego dílky nedoznají fyzických změn, jsou tak maximálně dílky k sobě slepeny, aby model měl pevnou konzistenci.

Velké modely, vyráběné na zakázku, jak již píše otazník, musejí být zpevněny kovovou armaturou a následně i slepeny, to vše si vyžaduje citelný zásah do Lego dílů. Nedokáži si moc dobře představit takovou žirafu či slona jen slepeného. Některé modely jsou vystavené venku, vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek by životnost takového modelu nebyla nejspíše moc dlouhá. Čili u takovýchto modelů jsou úpravy nevyhnutelné.

Jinak ale jak již jsem psal, už nemám potřebu Lego díly nenávratně ničit, i když by se jednalo o dílky takřka nulové hodnoty, ale raději vymyslím takovou koncepci, abych se těmto modifikacím vyhnul. Někdy to jde těžko, ale pokud říkáme, že to nejde, tak to nejspíše jen neumíme  ;).

Naprostý souhlas, s tímto názorem se plně ztotožňuji.

werrac

Citace od: Vlada kdy 27.06.2010, 10:26:57
Citace od: mirek kdy 27.06.2010, 08:32:46Vlado, promiň, omlouvám se, ale LEGO i přes širokou škálu dílů, své reklamní diorámata řeže a upravuje. PROČ ?
          Aby dosáhli modelového vzhledu a přiblížili se skutečnosti s minimálními náklady.

Ahoj Mirku, otázka, proč společnost Lego pro stavbu reklamních modelů Lego díly upravuje či řeže, je pojem dosti široký na to, abych Ti mohl dát jasnou odpověď. Nejsem zasvěcen do této problematiky, Peki bude určitě věci znalejší, ale z mého pohledu je na tuto problematiku nahlíženo asi takto.

Malé reklamní modely, které jsou určeny na pulty obchodů, určitě nejsou nějakým způsobem dotčeny, myslím tím, že Lego dílky nedoznají fyzických změn, jsou tak maximálně dílky k sobě slepeny, aby model měl pevnou konzistenci.

Velké modely, vyráběné na zakázku, jak již píše otazník, musejí být zpevněny kovovou armaturou a následně i slepeny, to vše si vyžaduje citelný zásah do Lego dílů. Nedokáži si moc dobře představit takovou žirafu či slona jen slepeného. Některé modely jsou vystavené venku, vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek by životnost takového modelu nebyla nejspíše moc dlouhá. Čili u takovýchto modelů jsou úpravy nevyhnutelné.

Jinak ale jak již jsem psal, už nemám potřebu Lego díly nenávratně ničit, i když by se jednalo o dílky takřka nulové hodnoty, ale raději vymyslím takovou koncepci, abych se těmto modifikacím vyhnul. Někdy to jde těžko, ale pokud říkáme, že to nejde, tak to nejspíše jen neumíme  ;).
Dovolil bych si nesouhlasit,
typický příklad je výroba některých dílů v základní, leckdy jediné, podobě,
např. kolejí 9V, a mě i když to nedělám rád, nezbylo nic jiného, než vzít pilku,
brusku, lepidlo a pár drátků na výztuhy a koleje (zejména výhybky) upravit.
Dokonce jsou tyto postupy dokumentovány v zahraničí, skoro bych se nebál
to nazvat: Dodělej si sám ......
BTW Lego řeže i "malé díly" "malých setů", tj. např. CITY pro výstavní
panelové skupiny, a to i přesto, že by to šlo řešit lépe, ale problém bude
v tom, že asi ne levněji .....

hobby

#5
Citace od: otaznik kdy 27.06.2010, 21:24:26
A to jako proč?!
Vždyť to tam píše - nezbylo nic jiného. Nebo rezignovat a nic nedělat.

Citace od: werrac kdy 27.06.2010, 20:25:04
....typický příklad je výroba některých dílů v základní, leckdy jediné, podobě,
např. kolejí 9V, a mě i když to nedělám rád, nezbylo nic jiného, než vzít pilku,
brusku, lepidlo a pár drátků na výztuhy a koleje (zejména výhybky) upravit.
Dokonce jsou tyto postupy dokumentovány v zahraničí, skoro bych se nebál
to nazvat: Dodělej si sám ......
Ano. Už párkrát jsem chtěl právě výhybku předělat, protože vím, že na variantní podobu bych čekal marně. Nakonec jsem to ale vždycky vzdal, protože představa několikahodinového piplání mě odradila. Vím, že Mirek nějaké výhybky předělal. Ale zkrácených kolejí jsem si nadělal hned několik (jedna zkrácená kolej je otázka půlhodiny (pochopitelně vyberu vždycky tu nejhorší, nebo na jedné straně poškozenou či rezavou). Jsou pro kolejiště neocenitelné, zvláště když chci, aby trať vypadala učesaně, u dvojkolejky rovnoběžně, bez znásilňovaných úseků atd. V Brně i v Roztokách byly také použity.

Adamko:
jo, s těma dveřma to vypadá slibně. Jestli se narodí nová varianta Hurvajze - to je jen dobře!

otaznik

Citace od: hobby kdy 27.06.2010, 21:43:55

Vždyť to tam píše - nezbylo nic jiného. Nebo rezignovat a nic nedělat.

To je takový antiLEGO přístup, když daný díl není, tak si ho vyrobit...

Vlada

Citace od: werrac kdy 27.06.2010, 20:25:04Dovolil bych si nesouhlasit,
typický příklad je výroba některých dílů v základní, leckdy jediné, podobě,
např. kolejí 9V, a mě i když to nedělám rád, nezbylo nic jiného, než vzít pilku,
brusku, lepidlo a pár drátků na výztuhy a koleje (zejména výhybky) upravit.
Dokonce jsou tyto postupy dokumentovány v zahraničí, skoro bych se nebál
to nazvat: Dodělej si sám ...... (...)

Též si dovoluji také nesouhlasit. Jakýmkoliv způsobem ničit prvky, jakými jsou třeba Tebou zmiňované 9V koleje, je prasárna největšího kalibru. Dobře, jedná se o prvky, které jsou vyráběné v základní sadě a moc variability ve výsledku nenabízejí, ale je potřeba tento fakt vzít na vědomí a z toho také při návrhu kolejiště vycházet. Někdy mně doslova šálí zrak, čeho jsou vůbec lidé takovýmito nenávratnými upravami schopni docílit  ::). A nic na tom nezmění tvrzení, že v zahraničí takovéto postupy jsou dokonce i zdokumentovány  :P. Vzbouzí to ve mně nedobrý pocit, že zde se jedná o Afola (tedy jestli se dá takovýto člověk vůbec nazvat), který inklinuje spíše k modelařině a na Lego i takto nahlíží. Začíná to vše úpravou kolejí a končí to výrobou forem, postavených z Bricků, na odlití betonových tvárnic. Už jsem takovýto případ také zažil  :'(.

Citace od: werrac kdy 27.06.2010, 20:25:04(...) BTW Lego řeže i "malé díly" "malých setů", tj. např. CITY pro výstavní panelové skupiny, a to i přesto, že by to šlo řešit lépe, ale problém bude v tom, že asi ne levněji .....

S tímto jevem jsem se doposud nesetkal a mohu snad k tomu napsat jediné, že jsem vždy viděl výstavní panelové skupiny, které se opíraly vždy o originální podobu továrních Lego setů. Připadá mi to ale, že se tu snažíme před problémem různých úprav Lego dílů utíkat. Proč bychom mi nemohli, když TLC může  :-\. Jedná se zde snad o komunitu Afolů, kteří tyto úpravy vykonávají a je třeba se zamyslet nad tím, zda jsou tyto úpravy skutečně nutné. Není tu snaha zamyslet se nad jiným řešením, lepší a rychlejší způsob je sáhnout po pilce a pilníku a dílek si dle potřeby upravit. O tom ale Lego přeci není, přátelé. Zde boříte všechny principy, na jakých se Lego obecně zakládá  ::) :'(.





 

Hardegon

Vladova slova asi zkrátím tak, že řeknu, že LEGO neni na modelařinu, ale na stavění. Pokud už si dát práci s krájením, možná by bylo lepší zvolit vhodnější modelářský materiál, který se dá již přetvořit v dokonalé modely. Ale jednou je to vaše a můžete legem klidně i topit v kamnech. Jako Otazníkovi se mi "úpravy" nelíbí, ale respektuji to.


AdamKo

Za těchto okolností si teda dovolím být taky off:

Citace od: Vlada kdy 27.06.2010, 22:57:32...Vzbouzí to ve mně nedobrý pocit, že zde se jedná o Afola (tedy jestli se dá takovýto člověk vůbec nazvat), který inklinuje spíše k modelařině a na Lego i takto nahlíží...

PÍŠE SE SNAD V AFOLSKÉM PÍSMU SVATÉM NĚCO O AFOLOVU MODELÁŘOVI?  NE !!! :P
>AFOL je dospělý fanda LEGA. Nic víc, nic míň. Na to, jak si s ním hraje definici nezáleží...
Tak přestaňte už konečně prosím donekonečna napadat ty, kteří nejsou puristé jako vy. Nestavte mezi ty dva tábory zbytečné lego barikády!
JE TO JEJICH LEGO, JEJICH ZPŮSOB VOLBY, JEJICH ZNIČENÝ DÍL, POUZE JEJICH VĚC. Vaše NE! Pakliže se s jejich názorem neztotožňujete, nemusí to vědět půlka střední Evropy.

(Pokud Vaše nutkání převyšuje možnosti sebeovládání, založte si nové vlákno, kde budete moci do sytosti lamentovat nad morálním úpadkem stavitelů a předhánět se v hledání nejzrůdnějšího zničeného dílu. Pokud takové vlákno již existuje, začněte jej opět využívat, nezaplácávejte diskuze podobnými příspěvky, max. do ní vložte odkaz na svoje vlákno, abyste ukázali svou duševní převahu.)

Citace od: Hardegon kdy 27.06.2010, 23:26:57
..."úpravy" se mi nelíbí, ale respektuji to.
Přesně tak ;)

Děkuji, že mě za tento výrok neupálíte na hranici z nových Dark stone dílů nabytých v lugbulku jako M. J. Husa, který mimo jiné taky tvrdil, že se v Bibli nepíše nic o papeži. >:D

Těm věřícím, kterých se to dotklo, se náležitě omlouvám.

peki

Pročistil jsem téma Hurvínek. Pokud by měl ještě někdo potřebu vyjádřit se k řezání lega  tak sem  ;)