Power Functions - alternativa

Založil fulda, 24.04.2019, 21:40:10

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

fulda

Ahoj všem,

Pro nějaké hraní jsem si koupil alternativní ovladače 8884 + 8879 na aliexpressu.
Nečekal jsem žádný zázrak, takže mne nepřekvapilo, že kvalita zpracování je o několik tříd horší než originál. Zato mne docela překvapilo, jak hezky jde dětem ovládání, ačkoli ovladačem ukazují na tak různě po místnosti a ne na přijímač.

Večer jsem se rozhodl, že se podívám, co je vlastně v přijímači za elektronku, jestli je bližší v1 a nebo v2. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že ani jedno. Tahle verze totiž vůbec není infrared, ale nějaké rádio - odhadem 27MHz, ale ještě jsem to neprozkoumal. Hlavně čip na obrázku vlevo nemá žádný popis ani značku.

Takže pokud někoho zajímá alternativa, tak je opravdu alternativní.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

Engine

Dobrej nález, díky za sdílení!

Ale je fakt smutný, že čínská kopie za polovinu ceny je z hlediska dosahu lepší (na slunci neporovnatelně) než originál LEGO. Sentimentálně doufám, že v jiných parametrech (el. výkon, nebo životnost) je originál lepší.

fulda

Tak docela určitě je 8884 v2 lepší v tom, kolik energie se dostane z baterek do motoru (úbytek napětí). Tahle verze bude asi o malinko horší než 8884 v1 (ta bez popisku).

Taky možná bude problém v tom, jaký to používá kmitočet. To se mi nikde nepodažilo najít, takže to možná bude v některých státech (nebo na některých kontinentech) v rozporu se všeobecnými podmínkami. (To je předpokládám důvod, proč Lego nepoužilo rádio, ale světlo. U nás je povoleno vysílat na 868 MHz, v americe je místo toho 915 MHz a tak dále).

A pochopitelně kvalita zpracování je o hodně jinde.

Pokud to někoho zajímá na zpracování recenze nebo tak něco, tak klidně zapůjčím.

Ale nevadí, postavím si vlastní 8884 a 8879, jen jsem si myslel, že dostanu alespoň jeden pár jako vzor, abych porovnal, jak jsem se trefil.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

fulda

Jenom abych doplnil. Zdá se, že tato alternativní verze komunikuje na 2,4GHz. Koncový stupeň je osazen dvěma můstky MX612E. To je obvod pro čínské hračky.

Základní charakteristika:
Zatížitelnost 1,5A, krátkodobě max 2,5A
Pracovní napětí 2V - 9,6V
Pracovní odpor 0,35 při 1,2A

Takže 6x AA baterka, nebo 2x LiPol.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

fulda

Dnes se mi dostal do rukou další podobný kousek. Ten je trochu lépe provedený, bohužel se mi nedaří dohledat žádné označení, ale alespoň uvádí, že je 2,4G. Je osazený můstkem MX1616. Ten je v zásadě stejný jako předchozí:
Zatížitelnost 1,6A, krátkodobě max 2,5A
Pracovní napětí 2V - 10V
Pracovní odpor 0,36Ω při 1,2A
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

fulda

Pro pobavení - Koupil jsem si tato serva a jsou dost v pohodě. Ale uznávám, není to moc lego typ. Zase v kombinaci s RC vysílačkou je to dost dobré.
VIDEO
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

sohibil

Citace od: Engine kdy 26.04.2019, 07:54:36
Ale je fakt smutný, že čínská kopie za polovinu ceny je z hlediska dosahu lepší (na slunci neporovnatelně) než originál LEGO. Sentimentálně doufám, že v jiných parametrech (el. výkon, nebo životnost) je originál lepší.

Mne to naopak príde neskutočne zábavné. Už len fakt že sa TLC nechalo takto znemožniť Čínou.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

fulda

Citace od: sohibil kdy 23.07.2019, 01:02:26
Citace od: Engine kdy 26.04.2019, 07:54:36
Ale je fakt smutný, že čínská kopie za polovinu ceny je z hlediska dosahu lepší (na slunci neporovnatelně) než originál LEGO. Sentimentálně doufám, že v jiných parametrech (el. výkon, nebo životnost) je originál lepší.
Mne to naopak príde neskutočne zábavné. Už len fakt že sa TLC nechalo takto znemožniť Čínou.
To je otázka, kolik toho znemožnění bylo.
Konečný důsledek je jasnej - soudní rozhodnutí, pokuty, ukončení produkce u číňanů, zavedení nesmyslných omezení (nesehnatelné patentované konektory) u TLC.
Hodně tím utrpí výstavy a podobné, dost to prodraží takové ty běžné hračky založené na jednoduchých motorech.

Takže se zdá, že správná alternativa je používání těch serv.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.

milanv

Já bych to neviděl nijak bojovně. Kdo se chce rozumně domluvit, se domluví. A je vidět, že s TLG to jde, ať si je to korporace korporátní. Třeba SBrick a BuWizz jsou jasné příklady zrovna na ty tebou zmiňované konektory. Mají je kompatibilní, ale jasně na první pohled odlišné. A spokojení jsou všichni, se mnou jako zákazníkem včetně.

To jen když někdo chce padělat cizí nápady (stejně jako padělají LEGO tak kradou MOCy AFOLům), tak je pak zákonem postižen - a v Číně si na to postižení počkali tak dlouho a ještě i teď mají tolik možností, jak pod jinou virtuální identitou pokračovat, že se napakují dost a dost, nemusíš se obávat :(
Pán na Žlutém hradě

sohibil

Mne ide hlavne o to že Číňani použili rádio namiesto IR. Samozrejme nič svetoborné, obyčajný primitívny analóg ale v konečnom dôsledku sa ukázal spoľahlivejší. A presne o tom hovorím, keď vidím ako TLC vymýšľa už len samé sety ovládané smartfónmi. Prečo neurobiť aj niečo jednoduché pre tých ktorým sa do ultra-hightechových vecí nechce investovať?
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.