míčky na GBC

Založil milanv, 02.12.2013, 00:30:39

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

milanv

Udělal jsem rešerši na téma Jak získat míčky na GBC a jaké. Výsledky nejsou povzbuzující, a tak o to dřív se snažím dát vám vědět, abychom se mohli dohodnout na dalším postupu.

Zásoby míčků v celém světě vytrvale klesají a podle toho vypadají jak ceny, tak hlavně nabízené množství. Sice letošní LEGO Friends set 41005 obsahuje jeden oranžový míček (bez vzoru), ale na Bricklinku se to nijak neprojevilo. Nejlevnější oranžová možnost z celého Bricklinku zůstává Brickmania s cenou 9 Kč za míček při odběru nad 300 kusů.

Ještě mnohem horší situace je s fotbalovými míčky. Tam jednoduše není ani jeden obchod nabízející dostatečné množství. 230 po 11 Kč/kus jich má jeden obchod dodávající pouze do Ruska (máte tam někdo známé?) a další jsou 215 po 19 Kč a 214 po 29 Kč za kus.

Všechny ostatní barvy nebo vzory jsou tak vzácné, že jich nikdo nemá na skladě víc než 5, i kdybychom byli ochotni akceptovat jakoukoli cenu.

Jediná dobrá zpráva je, že TLC má tedy ještě stále formu na míčky, když jsou v letošní stavebnici. Otázka tedy je, jestli (a za jakou cenu) by nám je prodali v rámci Lugbulku a jestli i jiné než oranžové.
A samozřejmě do kdy. Osobně tomu moc nevěřím, ale prosím, vyjádřete se někdo zkušenější. Je i snaha o CUUSOO projekt, ale ta se nás netýká z časových důvodů.

Bionicle ball jsou špatně použitelné, podle našich testů. Mají špatný průměr nesedící na rozměry lego kostek, takže riziko jejich záseku i na rovných kolejích je obrovské. Ostatně mi to potvrdila rešerše v diskusních fórech GBC part po světě.  Jsou jich jen dva druhy: ty s velikými zásobami z minula a ty s non-lego řešením. Nic jiného. Dokonce si už mezi sebou vyměňují tipy. Zatím nejoblíbenější se zdá tato nabídka na ebay. Ještě jsem nekoukal do pražských krámů s korálky osobně, na internetu jsem našel tuto nabídku ve třech barvách: stejný průměr i hmotnost jako legový míček, cena cca 2.14 Kč/kus, jediný rozdíl je dírka.

Takže: co na to říkáte a co s tím?
Pán na Žlutém hradě

tomaslambo

Nedávno jsem na netu narazil na plastové korálky o průměru 14 mm za cenu cca 2Kč/kus. Sice to není pure LEGO , ale řešení by to bylo :-\

milanv

Výsledek pátrání:

1. pure LEGO řešení není možné (včas a za rozumné peníze)
2. z alternativ vyšel nejlíp obchod KorálkyMix. Domlouval jsem se s nimi předběžně a pokud dáme dohromady objednávku, tak není problém pro ně koncem roku dodat větší množství. Zkusím i domluvit množstevní slevu, vypadají přístupně. I bez slevy jsou to 2 Kč za kus.

Průměr i hmotnost jsou stejné jako u lego míčků (14 mm průměr, 1.5 g hmotnost).

Hlavní otázka tedy je: kdo chce kolik a jak to budeme platit? Objednávku udělám já, ať ji máme hromadnou.

@MeNadruhou, @pryb, @peki: domluvíme hromadně počty jednotlivých barev nebo bude objednávat každý zvlášť? Já to platit všem nebudu :)

Já na Tkadlenu mám jedinou podmínku: právě dvě barvy, navrhuji červenou a zelenou (ještě mají hnědou).
Pán na Žlutém hradě

peki

napřed se domluvte co opravdu použije

potom je potřeba rozlišit
1) zakázková stavba (stavbu kupuje LP, po akci bude vlastnictvím LP) řeší Mech/Nemadruhou včetně financování
2) stavba v rámci kostek, bude i na jiných výstavách řeší financování peki ( na testování vám stačí pár kuliček, to si koupí každý sám) hromadnou objednávku až před výstavou podle reálné situace

co se týká bodu 2)

První možnost prezenatce a otestování bude na výstavě v Berouně. Předpokládám že dodáte stavbu s motorem, po výstavě dostanete nový motor, použitý si vezmu na další akci. Postarám se o kuličky = budou pak na další akci.

Druhá možnost prezentace je v létě na LP. Jestli se to napojí/nenapojí na zakázkovou stavbu nebo to bude vedle sebe (na různých místech LP) bych zatím neřešil  ;)

Pokud bude více stavitelů mohu podpořit i nějakou soutěží/odměnou za "atraktivní" modul

Foton

Za mě 50 kuliček červených a 50 kuliček zelených (doufejme že je Color senzor rozezná).
Ten link vede na proužkovanou kuličku, nebude to následně dělat binec při skenování?

P.S.: A pokud by to prošlo tak i 50ks duhových (http://www.koralkymix.cz/koralkymix/eshop/12-1-Plastove-koralky/108-3-kulicky-prouzkovane/5/2220-Plastove-koralky-duhovocira-kulicka-10mm-1ks), ne pro GBC.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

pryb

Já zůstanu u originálních kuliček, aspoň prozatím. To co mám mi zatím stačí, pro výstavu se pak dohodnem s pekim.

Nevím, jakou máte představu o počtu - já jich mám na těch 6 aktivních modulů 27 a je to dostatečné, až trochu nadbytečné. Určitě budou moduly, které jich pojmou třeba 30-40, ale nebude to KAŽDÝ modul.

Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

milanv

Citace od: peki kdy 03.12.2013, 15:18:42
napřed se domluvte co opravdu použije
2) stavba v rámci kostek, bude i na jiných výstavách řeší financování peki ( na testování vám stačí pár kuliček, to si koupí každý sám) hromadnou objednávku až před výstavou podle reálné situace

...

Postarám se o kuličky = budou pak na další akci.

Jasně, to je fajn. Jenže já potřebuji už teď jasně vědět, že jsme se shodli na těchto kuličkách. (Proto jsem našel tak dobré kandidáty a proto jsem tomu věnoval tolik času.) Já na testování potřebuji rozhodně podstatně víc než "pár" kuliček, minimálně stovku. A zároveň mě to enormně zajímá kvůli čtečce barev. A samozřejmě je slušnost odpovědět té majitelce e-shopu, když k nám byla tak vstřícná.

Takže peki, můžu počítat s tím, že koupíš, sice později, ale tyto kuličky? A přibližně kdy by to bylo, odhadem? Květen? Jen abych mohl napsat přibližný údaj.

Díky.
Pán na Žlutém hradě

milanv

Citace od: Foton kdy 03.12.2013, 16:48:36
Za mě 50 kuliček červených a 50 kuliček zelených (doufejme že je Color senzor rozezná).
Ten link vede na proužkovanou kuličku, nebude to následně dělat binec při skenování?

P.S.: A pokud by to prošlo tak i 50ks duhových (http://www.koralkymix.cz/koralkymix/eshop/12-1-Plastove-koralky/108-3-kulicky-prouzkovane/5/2220-Plastove-koralky-duhovocira-kulicka-10mm-1ks), ne pro GBC.


Jasně, počítám s tebou. Co se týče proužků, tak jsem to konzultoval s kamarádem s NXT a nemělo by to vadit. Efektní by bylo to snímat přes lego lupu, abychom měli rozostřený obraz :)  Ale nemělo by to být vůbec nutné.
Pán na Žlutém hradě

Foton

Nebo to snímat přes nějaké matné sklo.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

pryb

Přidám zkušenost s barevným senzorem. Před časem jsem si stavěl třídičku dílů. Ověřil jsem, že při zjišťování barvy je třeba nastavit dostatečnou toleranci, a to i v případě, že jsem měření prováděl za tmy - tj. v uzavřené "krabici". Okolní světlo jakékoliv měření nehezky kazí - patlal jsem se s tím docela hodně.
Ostatně k tomu by určitě mohl leccos dodat miho - při otevírání Lipna každou chvíli přeprogramovával řízení monorailů, protože někdo rozsvítil pár zářivek navíc, odešly mraky, přišly mraky, začlo pršet...

Vidím to tak, že buď můžeš zahrnout měřící "kabinku", kde se bude měřit potmě (což je ale divácky nezajímavé), anebo budeš dlouho řešit problémy, že to měří blbě, protože s aktuálním světlem nastavená tolerance nepočítala.

Rozhodně tě nechci odradit, hraní je to hezký, to zas jo.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

juraj

Brickmania naskladnila Basketbalky.

peki

Citace od: juraj kdy 09.01.2014, 12:46:28
Brickmania naskladnila Basketbalky.

Pryb dostal na otestování nové Lego oranžové (od Jana Bayera). Zbytek vyřešíme podobným způsobem. Pokud si někdo koupí něco jiného (ale za své) a nebude to dělat neplechu jinde - posoudí PRYB, je to za mne OK.

milanv

To zní dobře. Já bych byl nejraději pro originály. Jen pokud by se je nepovedlo sehnat ve dvou barvách, tak pořád držím v zásobě kontakt na ten obchod s korálky. (Sobě si tam nakoupím asi na testování, protože na Tkadlenu jich potřebuju přes 100, a to nejsem ochotný platit v legocenách.)
Pán na Žlutém hradě

juraj

Tak to aby PRYB dal predbezny suhlas pred uzatvorenim objednavok LB.

pryb

Nové míčky (x45) jsou takové skorokorálky - díra z obou stran, nicméně skrz to není. Je to zřejmě nová forma. Zkusil jsem tim zahltit kuličkodráhu, fungujou dobře (a já teď vím, kde ještě vylepšovat). Troufám si tvrdit, že ještě chvíli potrvá, než postavíme adekvátně dlouhou dráhu.  8)

Citace od: juraj kdy 09.01.2014, 13:54:53
Tak to aby PRYB dal predbezny suhlas pred uzatvorenim objednavok LB.
S čím přesně? Ke stavbě modulů se zatim přihlásil jen milanv, s tim se průběžně domlouváme.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

branio

Citace od: pryb kdy 09.01.2014, 22:20:45
Citace od: juraj kdy 09.01.2014, 13:54:53
Tak to aby PRYB dal predbezny suhlas pred uzatvorenim objednavok LB.
S čím přesně? Ke stavbě modulů se zatim přihlásil jen milanv, s tim se průběžně domlouváme.

No ja napríklad som vami celkom slušne inšpirovaný a tiež som si zobral tie guličky a plán do budúcnosti je, že pre deti postavím aspoň menšiu šialenú GBC dráhu :)

pryb

#16
Citace od: branio kdy 09.01.2014, 22:57:33
No ja napríklad som vami celkom slušne inšpirovaný a tiež som si zobral tie guličky a plán do budúcnosti je, že pre deti postavím aspoň menšiu šialenú GBC dráhu :)
Na to ale určitě nepotřebuješ moje schválení, ať už k čemukoliv. :)
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

branio

Citace od: pryb kdy 09.01.2014, 23:05:05
Na to ale určitě nepotřebuješ moje schválení, ať už k čemukoliv. :)

Na schválenie som nečakal, objednávka bola uzavretá a zaplatená skôr, ako sa tu pýtali na tie guličky... Napriek tomu som ale trochu tŕpol a čakal, čo povieš na tie oranžové, aby som si bol istý, že sú na GBC vhodné. Nehľadaj za tým iné pohnútky... :)

Sihaja

Myslíte, že tohle by byla alternativa na míčky? Ve velikosti 14 mm.
http://www.bijoux-components.cz/cs/akrylove-koralky/akrylove-kulicky

milanv

Moje zkušenost: záleží na typu GBC modulu. Pro spoustu jednoduchých "akcí" je dost jedno jak přesná velikost, tak hmotnost míčku. Ale jsou pak mechanismy, kde na jednom či druhém záleží nebo ještě na tření. Třeba různé překlápěčky, kde se má pracovat s vlastní hmotností kuličky.

Já jsem kdysi našel tyto korálky. Ty jsou stejně těžké jako originální míčky a dostatečně kulaté a také s hladkým povrchem, takže i tření je stejné. Ale ačkoliv jsou inzerované jako 14 mm v průměru, tak jsou ve skutečnosti o maličko menší. V celé naší společné kuličkodráze s prybem to fungovalo v pořádku až na to kolo.
Pán na Žlutém hradě

sohibil

Ja som s prekvapením zistil, že mi do Lega pasujú guličky zo starého hlavolamu babylonská veža. Ak náhodou nejaký skladuješ, tak máš pár guličiek k dobru - podľa veľkosti hlavolamu, ja som ich mal 25.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

444martinhanak

Používám korálky, které mi doporučil milanv, a na které odkazuje o 2 příspěvky výše: Plastové korálky, 14mm - jen barvu mám červenou. A na většinu GBC, které jsem postavil podle návodů jiných stavitelů, se hodí bez problémů. Většinou jsou problémy jen ve špatném návrhu mechanismu nebo mém špatném nastavení "stroje". Proto bych tyto korálky s klidným svědomím doporučil.