kolejiště na půdě (POZOR použito modifikací LEGO dílů)

Založil mirek, 14.01.2008, 10:19:59

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 2 Hosté prohlíží toto téma.

Cavelon


sohibil

Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

mirek

Je mi to líto, že se některým nepodařilo video spustit.
Asi je to tím, že jsem video mimořádně nahrál na svůj profil a nikoliv na stránky LEGO ATTIC TRAINS.

Jako náhradu přijměte právě dostavenou parní lokomotivu, kde jsem testoval způsob použití ojnic a
jejich pohon zpřevodovaným motorkem, napájení přes kovová neLEGO kolečka a pod.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/2193352977375723/

milanv

Teda Mirku, tohle vypadá úžasně! Jezdí to krásně, a jak to nádherně vypadá! Navíc díky za ten tip koukat se po starých dílech z éry 12V vlaků. Tam jsou úžasné poklady...
Pán na Žlutém hradě

Chairudo

Moc krásný červený baron. Budou i vagonky v podobném stylu?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

peki

Citace od: mirek kdy 01.12.2018, 19:06:24

Jako náhradu přijměte právě dostavenou parní lokomotivu, kde jsem testoval způsob použití ojnic a
jejich pohon zpřevodovaným motorkem, napájení přes kovová neLEGO kolečka a pod.


Paráda.

mirek

DĚKUJI za milá hodnocení,
peki, Chairudo, milanv.

Musím vás ale trochu zklamat, s použitím ojnic jsem naprosto spokojen.
I z jízdními vlastnostmi (pouze na oválu).  Přes výhybky velká kola dělají problém a vyjíždí z trati.
Hledám řešení problému, ale je to v rozteči velkých kol díky ojnicím, která jsou na malá kola.

Říkám si, není to jen statický model ...

mirek

Nevím co mne to napadlo, ale musel jsem to zkusit. Chodí to. Prostě napájet elektroniku nad batery boxem Trains regulátorem.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/202077384057327/


milanv

Však je to taky perfektní nápad! Popravdě je spíš s podivem, že to neudělalo TLG samo od sebe - rozdělit ten nový BB na 2 části. Dává smysl např. napájet to z Trains motorku (na starých kolejích jako to máš ty), světýlkům a příp. jiným efektům dávat pořád stejné (maximální) napětí a motoru to dávat skrz tuhle elektroniku z BB. Tak by šel vlak dálkově řídit a při jakékoli rychlosti by světýlka a jiné efekty fungovaly pořád stejně.
Pán na Žlutém hradě

papluh

Koľko percent, teda skôr zlomku promile, aktuálnych zákazníkov má doma 9V koľaje a malo by pre nich význam komplikovať produkt pridávaním danej funkcionality ? Dokonca pri cenách 9V koľají aj množstvo AFOLov ktorí by ich radi mali ich nemajú a nevyužijú to...

Čo je zaujímavejšie zmestí sa tam 9V článok (6F22) čo v spojení s existenciou hotových Li-Ion článkov môže byť zaujímavá alternatíva. 6x AAA NiCd má síce o niečo väčšiu kapacitu mAh, ale možnosť neriešiť balanc nabíjania viacerích článkov, ale len jedného plus absencia pamäťového efektu Li-Ion otvára napr možnosť nabíjať zabudovaný 6F22 LiIon napr pri zástavke v stanici...

Keďže sa ale stále jedná o náhradu zdroja energie, obvody v boxe zostávajú to aj vrátane tepelnej poistky a časovača (ten bol v PF, asi bude aj v PUp)

mirek

#2680
Citace od: milanv kdy 11.12.2018, 15:46:28
Však je to taky perfektní nápad! Tak by šel vlak dálkově řídit a při jakékoli rychlosti by světýlka a jiné efekty fungovaly pořád stejně.

Milanv... přesně to jsem měl na mysli.  Bude to fungovat i tak, že na odizolovaném úseku vlak na červenou zastaví, i když dálkáč bude zapnutý. 
Následný rozjezd musím ještě otestovat...

mirek

Citace od: papluh kdy 11.12.2018, 16:58:35
Koľko percent, teda skôr zlomku promile, aktuálnych zákazníkov má doma 9V koľaje a malo by pre nich význam komplikovať produkt pridávaním danej funkcionality ? Dokonca pri cenách 9V koľají aj množstvo AFOLov ktorí by ich radi mali ich nemajú a nevyužijú to...

Papluh... mě jde především o prezentaci a ovládání vlaků na výstavách. Dítě bude mít dálkáč, do kolejí půjde přes Trains trafo konstantní (menší) rychlost ...vlak nevylítne z kolejí.¨
               Nápad se nyní zrodil a musím ještě hodně testovat.

mirek

V předvánočním čase jsem na kolejišti měl několikrát naše dva vnuky. Nejen že Adam postavil kompletně horskou dráhu, tak i Filip (je starší) vymyslel pěknou "ptákovinu", když viděl jak testuju napájení bateryboxu 9V z kolejového trafa a sbírám z 9V kolejí napájení přes kovová kolečka.

Nejprve horská dráha...ptákovina se rodí...

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/2247642068844486/

dědek

Koukám, že jsi omezen prostory. Co třeba přesunout "Gauč" ke kulečníku?       ;)

mirek

Citace od: dědek kdy 17.12.2018, 12:09:54
Koukám, že jsi omezen prostory. Co třeba přesunout "Gauč" ke kulečníku?       ;)
Díky za radu. Nech se překvapit "ptákovinou", pokud se to podaří.

mirek

Na "ptákovině" se maká. Co bych pro vnuky neudělal, když si to vymysleli.
Nakouknutí pod pokličku.

https://www.facebook.com/197041683666570/videos/349200655811932/

mirek

#2686
Několik malých úprav setu LEGO 75955. Jízda bez problémů.

- použitím jiných nárazníků došlo k úpravě
  přední části lokomotivy,
- držák světla byl bez reflektoru,
- tendr byl upraven na 9V motor,
- přidána společná osa pro zadní kola,
- šedá barva ojnice místo černé lépe
  vyniká při jízdě,

https://youtu.be/HFgbaYFcLPE








hobby

Citace od: mirek kdy 20.12.2018, 18:58:36
Několik malých úprav setu LEGO 75955. Jízda bez problémů.
Mirku, to jsou opravdu jen kosmetické úpravy. Navíc si myslím, že ta šedivá ojnice není výhra; akorát jsi tím zdůraznil onen nelogický pohyb ojnice šikmo vzhůru, do prázdna.
Já bych si představoval jinou změnu: přestavět celý pojezd = vyhodit beznákolková kola, protože u železnice nemají co dělat. Což znamená prodloužit lokotku o 2 study a prostřednímu soukolí umožnit pohyb do stran. A vymyslet věrohodné hnací soustrojí, protože šíbovací pohyb je v reálu vodorovný v ose kol, tedy by měl být co nejvíce vodorovný i zde (je i u nejprimitivnější dřevěné hračky). Nikoliv však jako u Emeraldy, to je fiasko po funkční i estetické stránce.
Já ten vláček mám také, dal mi ho Peki a dcera se těší, že si jej na Štědrý den postaví. Mě se ten vláček také líbí, ale jako fanda parní železnice ho takhle nenechám  >:D

fanda

Citace od: hobby kdy 21.12.2018, 10:14:54
Citace od: mirek kdy 20.12.2018, 18:58:36
Několik malých úprav setu LEGO 75955. Jízda bez problémů.
Mirku, to jsou opravdu jen kosmetické úpravy. Navíc si myslím, že ta šedivá ojnice není výhra; akorát jsi tím zdůraznil onen nelogický pohyb ojnice šikmo vzhůru, do prázdna.
Já bych si představoval jinou změnu: přestavět celý pojezd = vyhodit beznákolková kola, protože u železnice nemají co dělat. Což znamená prodloužit lokotku o 2 study a prostřednímu soukolí umožnit pohyb do stran. A vymyslet věrohodné hnací soustrojí, protože šíbovací pohyb je v reálu vodorovný v ose kol, tedy by měl být co nejvíce vodorovný i zde (je i u nejprimitivnější dřevěné hračky). Nikoliv však jako u Emeraldy, to je fiasko po funkční i estetické stránce.
Já ten vláček mám také, dal mi ho Peki a dcera se těší, že si jej na Štědrý den postaví. Mě se ten vláček také líbí, ale jako fanda parní železnice ho takhle nenechám  >:D

Proč ti tak vadí bezOKOLKOVÁ kola? Jsem přesvědčen, že kdyby železnice k tomu měla důvod stejný jako TLG, tak by je také používala. Dnes (resp. u parních mašin) přece běžně používá u některých dvojkolí zmenšené okolky.
Horší je, že americká kola MEDIUM BLIND od BBB jsou příliš velká a můj Malý bejček 422.0 se na nich trošku houpe, budu je muset nějak zmenšit.

Je pravda, že i to tvé řešení s pohybem některých dvojkolí do boku bylo občas u parních lokomotiv používáno. Ale u Lega to nevidím jako průchodné - to by musely být spojnice gumové. Protože ve skutečnosti se jedná o milimetry, kdežto u Lega jde o decimetry (v měřítku).

hobby

#2689
To Fandadolega:
1) železniční kolo bez nákolku neexistuje, to by tam rovnou mohli dát kolo od náklaďáku i s pneumatikou. Mně jde o princip a osobní věrohodnost, ale je to každého věc.
2) každá´pára´má stranově posuvné nápravy, jinak by se nesrovnaly do oblouku. Co např. takový "pětikolák"? (pro neznalé - pět spřažených náprav v pevném rámu).
To vše jsem si u svých parních lokomotiv z lega vyřešil. Už jsem to tu publikoval, ale znovu to linkovat nebudu.
Navrhuji tohle odborné téma dál neživit, stejně to skoro nikoho nezajímá. >:D

mirek

hobby, tvoje poznatky beze zbytku beru. Připomínám však ti tvoje slova, kdy jsi řekl, že LEGO je "zkratka".
Já podotýkám, že nejde beze zbytku splnit na LEGO výtvorech realitu skutečného života, natož  reálného pohybu.

Jestli se nemýlím, lokotka má v přední části otočné kostky, které zafixují přední pojezd a jede jen rovně. Jako statický model jsem to nechtěl.

Na připojeném videu je i další Hogwarts expres staršího data, kde jsem si s ojnicemi před časem trochu "pohrál".

https://www.youtube.com/watch?v=03xvMJeBHEE

hobby

Mirku, vůbec nerozumím téhle tvojí větě:
Citace od: mirek kdy 22.12.2018, 18:55:42
Jestli se nemýlím, lokotka má v přední části otočné kostky, které zafixují přední pojezd a jede jen rovně. Jako statický model jsem to nechtěl.
Fakt nevím co myslíš. Také bych nechtěl statický model. Všechny moje MOCy parních lokomotiv (asi 15) nemají jediné beznákolkové soukolí a jezdí bez problému v zatáčkách i výhybkách (ne projíždí, ale vjíždí z koleje na kolej!). Vždyť můj Papoušek jezdil u tebe na kolejišti. Pravda, ty lokomotivy jsou tříspřežné, vč. Papouška - to je ta zkratka, která je nutná i kvůli geometrii kolejí, ale princip železnice s typickými koly je zachován! :).

mirek


mirek

Začátek letošního roku je ve znamení globálního postupného úklidu celého kolejiště i sbírky.
Nakupilo se mi toho víc než dost. Vnuci přivezli deset sestavených technic stavebnic. Očista byla nutná.
LEGO vlaky ve vitrinách byly také pod nánosem prachu. Postupně očištěno.

Na vysávání kolejiště jsem si pořídil nástavec na hubici vysavače. Je to svazek plastových trubiček.
Ani ta nejmenší kostička není vysátá do vysavače.


mirek

#2694
Pro ilustraci, zde je část vlaků zbavena prachu.












sohibil

#2695
Domnievam sa že na vysávanie by rovnako dobre postačilo prekryť ústie hadice nejakou handrou a zaistiť gumičkou. Aj keď si nie som istý, či by sa to neminulo účinkom - všetok prach by asi zostal na handre a po istej dobe padal naspäť na koľajisko.

Mimochodom tie nálepky ČD a City Elefant sa na tých rýchlovlakoch vynímajú fakt divne.
Nečakajte odo mňa chválu, z toho je len stagnácia.
Čakajte dotazy na techniku stavby a kritiku. Jedine to posúva vpred.

mirek

Citace od: sohibil kdy 12.01.2019, 20:53:27
Mimochodom tie nálepky ČD a City Elefant sa na tých rýchlovlakoch vynímajú fakt divne.

Lituji. Je to věc názoru. Pro některé návštěvníky je to úsměvné.
Přáli si to vnuci...proč jim neudělat radost. Mně to neirituje.

mirek

Stále uklízím, dělám pořádek. K LEGO setům ve vitrině přidávám popisky,




mirek

Díky "colonelovi", který mi poskytl podklady ke stavbě lokomotivy StEG soustavy Engerth pustil jsem se do díla. Loko "Karlštejn" 1895 by měl být výsledek mého snažení. V současné době je dílo částečně rozebráno a pokouším se ho motorizovat.




hobby

Mě historie zajímá a tak bych rád, kdybys ukázal originál foto, podle kterého jsi stavěl. Neznám ji.
Mirku, ještě k předchozímu příspěvku ohledně popisek: je výborné, mít v tom přehled a pořádek a tak bych tam přidal ještě rok vydání, což je neméně důležité.