Osvětlení modelů

Založil Martins, 14.01.2019, 20:09:25

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Martins

Paráda, taky si myslím, že používat SMD tam, kde to není nezbytné je zhýralost. Já teď zkouším používat LEDky 3 a 5 mm a tahat mezi nimi ty tenké drátky 0.2mm. A celkem to jde. Jinak souhlas, už maličko vrtám a řežu a lepím a občas někde drátky jsou vidět. Nevadí mi to.

Na tvém řešení se mi líbí ty LED pásky. Dokážeš dát do tvého příspěvku odkaz na konkrétní model, prosím? Kolik těch svítidel máš v každém patře?

Jo a ta stavba je skvělá, ty částečně průsvitné designové zdi v kontrastu s těmi výlohami autosalónu... uááá skvělé!!!  >:D

PS. další pokračování mého story bude asi trochu o návodu, jak pájet SMD... trochu jsem v tom zlepšil (chápej, ztrátovost klesla pod 60%), tak se podělím.  ;)

Bruno

Použil jsem tento pásek:
https://www.ledkovky.cz/led-pasek-flb3-s-krytim-ip/

v provedení teplá bílá. Se stavbou jsem začal původně asi před rokem, udělal část přízemí a až do prosince 2018 nechal úplně uležet. Začal jsem stavět v lednu a až po dostavbě druhého patra jsem zjistil, že jsem v přízemí použil zbytek pásku studené bílé. Tak že vystavená auta jsou nasvícená studenou bílou a kanceláře teplou bílou. V každém patře jsou dva kusy modulu LED pásku, tedy celkem šest.

Na návod na SMD pájení se těším, přiznám se, že ty jsem ještě ani jednu nezkoušel.

Zkus použít LEDky 4,8mm mají nižší pouzdro a opravdu s minimálním přivrtnutím technic bricku 1x2 se do něj vejdou.

Martins

Jo, ty LED 4.8mm používám také, zatím z nich dělám takováto stropní svítidla do moduláru. Do technik bricku se vejdou, ale přijde mi to škoda, mají docela vysoký úhel svícení, tak je neschovávám... uvidíme.

Bruno


Martins

Kolegové, trochu si připadám jako Milanova sekretářka, ale o tento jeho objev se musím podělit.

Kniha o bastlení pro začátečníky!
https://knihy.nic.cz/files/edice/hradla_volty_jednocipy.pdf

Milane, díky

Bruno

Tak zase kousek toho osvětlení :-)

peki

Pěkně se to rozjelo, co k tomu přidat ještě nějaké ozvučení? Klidné v dalším vlákně.

Martins

Řekl bych, že po té, co člověk zvládne osvětlení, tak ozvučení už je brnkačka... :)

Chairudo

Citace od: Bruno kdy 17.03.2019, 14:04:22
Tak zase kousek toho osvětlení :-)

Ten strop vypadá úžasně  ;D
Jak je to řešené?
Typuji tedy ten led pásek a strop vydlážděný s invertovanými tile 11203 a pod pásky trans clear plate 1x2?
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Bruno

Díky :-)
Strop jsou klasické plate s tím, že střed je udělaný z trans clear bricků a na nich trans clear tile.  Kolem nich je mezera a je nalepen LED pásek.
Je to vlastně to samé jako podlaha, jen otočená vzhůru nohama. Pomocí technic bricků a pinů je přidělaná jako strop.
Hodím se pak fotku, jak jsem to dělal...

Chairudo

Díky za fotečky :D

Jinak co jsi psal jako zdroj, tak levnější variantu trafa doporučím třeba toto
https://www.t-led.cz/p/led-zdroj-12v-36w-zasuvkovy-5306

pro kontrolu intenzity světla pak používám tento regulátor, ledky kolikrát nemusí svítit na max, v sochách mám jen cca třetinový výkon.
https://www.grest.cz/produkt/387-stmivac-mech-pro-led-m1-bily

nebo jako alternativu jsem teď objevil toto
https://www.higarden.cz/regulatory-otacek/regulator-dimmer-cornwall-0-280w/
YouTube LEGO videa, Fotky z výstav na Flickr

Klaj

Dotaz: Je nejaky e-shop v evrope ktery prodava ty light-my-brick kity i do CR?  postovne z australie je katastrofa a ten nemecky patner zda se prodava jen do nemecka a rakouska :(
Draco dormiens nunquam titiliandus

Petronel

Zdravíčko páni klucí odborníci.
S Robbem jsme řešili výdrž červených origo light LED bricků v Terminátorovi.
Ideální by bylo jestli by šlo nějak tyto light bricky zachovat, ale prodloužit výdrž baterie třeba trochu na úkor svítivosti.
Zde jsem našel zajímavé video (s otřesnou hudbou ;D) jak jde Ledku vyměnit. Moc tomu však nerozumím a ani nevím jaké má parametry ta původní žárovička.

Byla by šance koupit v nějaké té vaší speciálce Ledky do toho, které nebudou tolik žrát a vydrží déle svítit?
Děkuji za pomoc.


HD

#103
Citace od: Petronel kdy 09.05.2019, 19:47:11
Zdravíčko páni klucí odborníci.
S Robbem jsme řešili výdrž červených origo light LED bricků v Terminátorovi.
Ideální by bylo jestli by šlo nějak tyto light bricky zachovat, ale prodloužit výdrž baterie třeba trochu na úkor svítivosti.
Zde jsem našel zajímavé video (s otřesnou hudbou ;D ) jak jde Ledku vyměnit. Moc tomu však nerozumím a ani nevím jaké má parametry ta původní žárovička.

Byla by šance koupit v nějaké té vaší speciálce Ledky do toho, které nebudou tolik žrát a vydrží déle svítit?
Děkuji za pomoc.

Ideální by bylo přivést do svítících kostek externí napájení, a nemusela by se řešit výměna LED.
Pokud Vás zajímá přehled mojí tvorby, následujte link na rozcestník:
https://linktr.ee/horcikdesigns

milanv

Nebo než měnit LEDku (i to ale samozřejmě lze), tak vyměnit hlavně baterku za moderní Li-Pol.
Pán na Žlutém hradě

Petronel

Citace od: milanv kdy 09.05.2019, 21:08:17
Nebo než měnit LEDku (i to ale samozřejmě lze), tak vyměnit hlavně baterku za moderní Li-Pol.

A ta baterka je velká jako dvě tyto knoflíkové? Aby šla dát místo nich.
Jde mi o nějakou variantu, aby od těch lightbricků nic dál nevedlo, protože tam není místo. Jestli se má něco vylepšit, tak uvnitř v tom light bricku. ;) Děkuji

milanv

Přesně tak - prodávají se "náhrady" těch knoflíkových. Je to jedna Li-Pol za dvě normální. Detaily si najdi, nevysypu ti teď z rukávu přímo odkazy na návody a na ebay nebo aliexpres, ale přesně tohle se dělá, to vím. Stejně tak jsou náhrady za sady tužkovek atp.
Pán na Žlutém hradě

samy405

nechci se pouštět do zbytečných sporů ... Nemáš pravdu ohledně "moderních" baterií ...
vždy to bude o spotřebě (kolik si vezme světelný zdroj - ledka) a kolik máš zásobu (kapacita baterie) li-pol je fajn ale jsou dost specifické oproti klasickému knoflíku ...

Citace od: milanv kdy 09.05.2019, 23:03:51
Přesně tak - prodávají se "náhrady" těch knoflíkových. Je to jedna Li-Pol za dvě normální. Detaily si najdi, nevysypu ti teď z rukávu přímo odkazy na návody a na ebay nebo aliexpres, ale přesně tohle se dělá, to vím. Stejně tak jsou náhrady za sady tužkovek atp.

milanv

Citace od: samy405 kdy 10.05.2019, 20:45:53
nechci se pouštět do zbytečných sporů ... Nemáš pravdu ohledně "moderních" baterií ...
vždy to bude o spotřebě (kolik si vezme světelný zdroj - ledka) a kolik máš zásobu (kapacita baterie) li-pol je fajn ale jsou dost specifické oproti klasickému knoflíku ...
No jasně, pokud nezměníš odběr (stále stejná ledka), tak je to prostě o kapacitě. Máš pravdu, že jsem čísla nehledal, ale čistě chemicky je Li-Pol prostě mnohem "energeticky hustší" jak na objem tak na hmotnost. Musí se ale zjistit, co se doopravdy prodává v běžném sortimentu (tj. Číňani).
Pán na Žlutém hradě

samy405

mám velmi smutnou zkušenost s těma levnějšíma baterkama ... absolutně neodpovídá uvedená kapacite proti skutečnosti :(
jinak tu ledku by bylo fajn zmeřit jaký má odběr a pak se už dá řešit co s tím dále :) je otázka jak moc dlouho to má svítit :)

Citace od: milanv kdy 10.05.2019, 21:54:27
Citace od: samy405 kdy 10.05.2019, 20:45:53
nechci se pouštět do zbytečných sporů ... Nemáš pravdu ohledně "moderních" baterií ...
vždy to bude o spotřebě (kolik si vezme světelný zdroj - ledka) a kolik máš zásobu (kapacita baterie) li-pol je fajn ale jsou dost specifické oproti klasickému knoflíku ...
No jasně, pokud nezměníš odběr (stále stejná ledka), tak je to prostě o kapacitě. Máš pravdu, že jsem čísla nehledal, ale čistě chemicky je Li-Pol prostě mnohem "energeticky hustší" jak na objem tak na hmotnost. Musí se ale zjistit, co se doopravdy prodává v běžném sortimentu (tj. Číňani).

Petronel

Citace od: samy405 kdy 10.05.2019, 22:03:32
je otázka jak moc dlouho to má svítit :)
Co nejdéle? Navždy? Zvláštní otázka. ;D

Ale pokud by se tam dala nějaká ta Li-pol, tak to je dobíjecí ne? Tzn. že by se musela řešit i nějaká nabíječka a nabíjení ne?
Myslel jsem, že by dost pomohlo, kdyby se tam dala slabší LED. Neměl by někdo prosím možnost zjistit jaká tam je a jestli by to šlo nějak vykoumat?
Díky

samy405

stačí ji vytáhnout, změřit odběr a pak se ví co se má hledat ... já to můžu zjistit ale až koncem května ...
pak změřit průměr led a pak se může v klidu měnit :)

Petronel


Martins

Ahoj všem osvětlovačům, bastlířům, páječům a tahačům drátů!

Rád bych se zeptal, jestli někdo nemáte zkušenost nebo nápad, jak udělat vedení pro osvětlení, které bude řádově kvalitnější než přes nepájivá kontaktní pole a základní konektory. Vycházím ze zkušenosti z projektu Sousedé, kde se řešení ukázalo jako né úplně kvalitní a dlouhodobě použitelné. Odkaz je zde, vidět tam je i konkurence, která to má asi lepší, nevím...

Rýsují se zde další modulární projekty a potřeba osvětlení a zájem o něj roste. Někde jsem viděl i magnetické konektory, které do sebe zapadaly při sestavení modulů k sobě, ale to bude hodně drahé...

Poradí někdo?

pryb

Já používám řešení s klasickou "čokoládou" na dřevěné desce. Je to neestetické, ale spolehlivé a rychlé na zapojení.
Aktuální projekt - třídička.
Youtube kanál

444martinhanak

Začal jsem používat konektory, které mají pojistku proti rozpojení a přepólování:
https://www.aliexpress.com/item/32943292808.html?spm=2114.13010708.0.0.57a64c4dnKPta4

Z tohoto obchodu mi to přišlo poměrně rychle. Následně jsem objednal větší množství za lepší cenu z jiného obchodu a doba dodání je už dvojnásobná.

Ale oproti miniaturním pinům je to větší.

Ahoj

milanv

#116
Ono jde o to, co potřebuje člověk zrovna řešit za problém, každý vyžaduje něco jiného, na něco ještě třeba já nemám řešení (nebo ne takové, co by mi vyhovovalo). Napíšu svoje zkušenosti a postřehy a budu moc rád, když mi napíšete, jak to řešíte vy nebo co máte za tipy.

* kabel na kabel nebo na desku? Většinou každého napadne spojovat dva kablíky, ale když chci dělat nějakou vlastní elektroniku (i kdyby to obyčejné blikátko bylo), už řeším problém "kabel na desku" - na to jsou jiné konektory

* kolik bude těch spojů a kde? Tady je třeba zakopaný pes těch Sousedů: spojit jeden a jeden kablík není takový problém, ale když chci udělat rozbočovač na více kabelů a nezabrat tím celou šíři sousedského pokojíku, nastanou problémy např. s potřebným okolním místem pro každý konektor, to celkové potřebné místo strašně narůstá.

* přístupnost, způsob zabudování do legového modelu. Jak se ke konektoru dostanu po postavení celého modelu? Jak ho vezmu pevně do prstů? Nebo bude nějak zabudovaný napevno a tudíž se budu moct jak do něj opřít při nacvakávání druhého k. a naopak nerozbiju si model při vycvakávání? Opět situaci výrazně zhoršuje vyšší množství potřebných konektorů, viz předchozí bod.

* typ kablíku. Nabízejí se nejvíce nějaké dvoj- či více-linky z plochých kabelů: jsou pevné, ohebné, barevně rozlišitelné, relativně tenké. Hodí se skoro všude. Jenže: jenže jsou to tzv. lanka, takže zastrčit je do zastrkávacích konektorů je šílené (i po pocínování konců) a zadruhé na něco se nehodí, např. jako mikrodrátky k SMD LED. Takže pak je potřeba řešit napojení mikrodrátků na plochý kabel. To je příklad problému, na který zatím nemám dostupné řešení v ČR, viz násl. dva body.

* pevnost spojení v konektoru. Je to pro laika k nevíře, ale i při poměrně jemné manipulaci s modely je občas obtížné udělat konektor, který se nebude z kablíku vytrhávat při pozdější manipulaci. Obzvlášť spoje těch mikrodrátků. Pomáhá nahradit volné konektory deskou s konektory a desku zabudovat do modelu napevno - pak nepustí dál žádné síly při manipulaci s konektory.

* dostupnost v ČR a v hobby množství. Např. pro mě všechno kdysi začalo, když JK Brickworks uveřejnil na kickstarteru svůj nápad na řešení mikroosvětlení LEGO modelů. Tam jsem poprvé uviděl tu krásu osvětlení miniaturních částí typu houkačky na City autíčku, bez viditelných konstrukcí kvůli kabelům či světýlkům. Nádhera, ale tak za cca 10x vyšší cenu než jsem byl kdy ochotný zaplatit. Postupně jsem tedy vše udělal doma na koleně, ale právě s výjimkou konektorů. Protože ty "jejich", ty úplně ideálně maličké, že se dají v řadě několika dát do jednoho bricku, se prodávají jen v USA a jen obchodním partnerům (tj. odběr ve velkém množství za neveřejné ceny).
EDIT: Myslím konektory od Brickstuf, na odkaze vidíte na obrázku porovnání jejich velikosti s LEGO plackami, jak malý je pak rozbočovač z 1 na 4 kablíky. No a taky vidíte tu cenu - za 4 LED a 4 drátky, ani napojení na BB není v ceně... Ale kde takové konektory sehnat?? Klidně bych je i na desku napájel, jen je mít.
EDIT: Nedalo mi to a po více než roce jsem se pustil do nového hledání. A našel jsem ZH sérii, vypadá to celkem použitelně...
Pán na Žlutém hradě

Martins

Ahoj,
našel jsem člověka, který staví kolejiště s elektrifikací a kompletním ovládáním. Má tam i dotekové kontakty mezi moduly i mezi patra modulárů. Víte někdo co to je?

https://www.flickr.com/photos/ztp/albums/72157690289521073
https://www.flickr.com/photos/ztp/albums/72157709080486237

Staví na standardu MILS a celé se mi to tak nějak líbí.

milanv

Martine, díky! Tomu říkám objev.
Ten konektor jsem našel: tady prodávají 50 kusů a je fakt levný. Ale co je to kulaté vedle? Připomíná mi to to Mirkovo řešení s magnetem, aby kontakty k sobě vždy přesně sedly. Ale nejsem si jistý.

Mimochodem, vidíte, že pro vnitřní rozvody v modulu používá ten dvojřadý hřebínek, jako já. A také je s ním spokojený. Myslím, že ten velký odpor má jen to nepájivé pole. Nepájivá pole jsou bohužel známá svými poměrně špatnými kontakty.
Pán na Žlutém hradě

Martins

To kulatý vedle je plate 1x1 with clip a slouží jen k tomu, aby se ten konektor nehnul... si myslím.